Berlin to największe miasto i stolica Niemczech, położony w północno – wschodniej części kraju nad rzeką Szprewą i Hawelą. Berlin oddalony jest od granicy Polski około 70km. Miasto podzielone jest na 12 dzielnic – Bezirków. Berlin to jedno z najważniejszych miast w Europie, drugie po Londynie pod względem zaludnienia. Miasto które tętni życiem, nieustannie odbywają się tu imprezy kulturalne, rozrywkowe i sportowe. Największymi atrakcjami miasta jest Brama Branderburska, Reichstag (gmach parlamentu), Mur Berliński, Siegessaule (kolumna zwycięstwa), wieża telewizyjna ze słynną obrotową restauracją, Katedra Francuska, Wyspa Muzeum.

W Berlinie znajdują się dwa międzynarodowe porty lotnicze. Pierwszy z nich to lotnisko Berlin Schonefeld, położony 18 km na południe od centrum stolicy. W pobliżu lotniska trwa budowa portu lotniczego który docelowo ma przejąć cały ruch lotniczy z Berlina. Drugim portem jest Tegel – główne lotnisko, położone w dawnym Berlinie Zachodnim w dzielnicy Tegel, oddalone około 8 km od centrum miasta. Jest to największe lotnisko w Niemczech.

Bezpośrednie loty z Polski do Berlina oferują linie Air Berlin z lotniska Warszawa Okęcie i Kraków Balice na niemiecki port Tegel. Loty z Warszawy realizowane są codziennie cztery razy w ciągu dnia. Loty z Krakowa do Berlina liniami Air Berlin odbywają się także codziennie, w ciągu dnia linie oferują cztery połączenia. Bezpośrednie loty z Rzeszowa do Berlina na lotnisko Schonefeld oferują tanie line lotnicze Ryanair. Połączenie realizowane jest dwa razy w tygodniu, wylot z Rzeszowa do Berlina w każdy poniedziałek i w piątek.