Dokąd na majówkę? 5 miast na kilkudniowy wypad

Majówka za pasem. Coraz więcej osób rozgląda się za miejscem, w którym warto spędzić kilka wolnych dni, łapiąc wiosenne słońce, poznając nowe tereny i dobrze się bawiąc. Podpowiadamy, dokąd warto się udać, aby podróż była krótka i niedroga, a wspomnienia – wyjątkowe. Przygotowaliśmy listę pięciu miast, wśród których każdy znajdzie to idealne na swoją majówkę.


1. Bajeczna Praga

Urokliwa Praga (o której pisaliśmy więcej tutaj) zdobywa serca turystów klimatycznymi uliczkami i Starym Miastem. Kusi nie tylko tym, że leży bardzo blisko (a podróż jest niedroga, zwłaszcza gdy sprawdzimy tanie loty do Pragi). Wspaniały, piętnastowieczny Most Karola z trzydziestoma barokowymi rzeźbami robi wrażenie bez względu na porę roku, ale wczesny ranek lub wiosenny wieczór będą doskonałą oprawą spaceru. Miłośnicy książek i niezwykłej architektury powinni zajrzeć do praskiej biblioteki, a ci, którzy stawiają na relaks w czystej postaci – udać się do baru na czeskie piwo lub do jednej z kawiarenek w uroczych kamienicach na ciasto i kawę. Podczas zwiedzania nie pomińmy Złotej Uliczki, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście.


2. Słoneczny Mediolan

Ma dwie twarze: miłośnicy historii będą zachwyceni muzeami i możliwością zobaczenia Ostatniej Wieczerzy. Z kolei zwolennicy nowoczesności będą mogli znaleźć się w mieście przyszłości: Piazza Gae Aulenti, gdzie powstają bardzo futurystyczne wieżowce. Wszyscy za to będą doskonale bawić się w Navigli District, dzielnicy pełnej kawiarni, restauracji i nocnych klubów. Na koniec, gdy zmęczy nas zwiedzanie lub dobra zabawa, można odpocząć i korzystać ze słońca w lubianym przez mediolańczyków Parku Sempione. Jeśli to miasto Cię zaintrygowało, sprawdź tanie loty Warszawa Mediolan.

3. Popularny Londyn

Wiele osób ma rodzinę lub przyjaciół na Wyspach. Majówka to doskonały termin na odwiedziny (zwłaszcza, jeśli kupimy tanie bilety Londyn). Wówczas warto zobaczyć najbardziej topowe atrakcje: Tower Bridge, Big Bena, London Eye, Buckingham Palace, ale też wybrać się w mniej standardowe miejsca. Wiosna to znakomita pora na odpoczynek i piknik w Green Park i St. James’s Park, gdzie można spotkać wiewiórki, które nie boją się ludzi. Wrażenie na turystach zrobi też zabudowa Notting Hill utrzymana w pastelowej kolorystyce, niezwykle efektowny Sky Garden (ogród stworzony w drapaczu chmur!), czy też Muzeum Harry’ego Pottera. W Londynie absolutnie każdy znajdzie coś dla siebie!


4. Urokliwa Barcelona

Warto już przed podróżą postanowić, czy zamierzamy spędzić majówkę na intensywnym zwiedzaniu, czy chcemy po prostu pobyć w mieście i cieszyć się jego klimatem. W tym pierwszym przypadku dobrze jest zrobić listę punktów, na których zobaczeniu nam zależy, bo atrakcji w Barcelonie nie brakuje. Tanie loty z Gdańska do Barcelony sprawiają, że hiszpańskie miasto jest na wyciągnięcie ręki. Na miejscu warto zobaczyć wysoki na 172 m kościół Sagrada Família, zaskakujący ogród z elementami architektonicznymi Park Güell czy Łuk Triumfalny (Arc de Triomf). Wrażenie robi także spacer ulicami miasta, w którego czasie trafimy na gotycką zabudowę i takie perełki jak Casa Batlló, czyli niezwykły budynek mieszkalny. To wszystko w otoczeniu tropikalnych palm. Jest co podziwiać!


5. Niedoceniany Kijów

O Kijowie pisaliśmy już wcześniej (tutaj). Mimo że tanie loty do Kijowa i nieduża odległość czynią z niego doskonałe miejsce na kilkudniowy wypad, wciąż mało w nim turystów. To pozwala uniknąć tłumów i kolejek, dzięki czemu bez problemów można podziwiać atrakcje, które Kijów ma do zaoferowania. Wśród nich znajdziemy Muzeum Czarnobyla, które jest obdarzone niezwykłym, nieco surowym klimatem, a także Muzeum Jednej Ulicy czy Miniatur. Zwolennicy bardziej popularnych miejsc typu „must see” z pewnością odwiedzą Majdan, Złotą Bramę i Ławrę Peczerską, choć kuszący i nieco surrealistyczny spacer Aleją Pejzażową również zrobi na nich wrażenie.