Praga – zobacz, co zobaczyć w weekend

Niedaleko Polski leży miasto, które wygląda, jakby pochodziło z baśni. To Praga, stolica Czech, idealna na weekendowy wyjazd. Co warto zobaczyć na miejscu?


Praga jest miastem, w którym na pewno nie będziecie się nudzić. Wiele osób podkreśla, że dwa dni to zbyt mało na zwiedzenie wszystkiego, ale wierzcie nam – jeśli raz odwiedzicie to miejsce, na pewno wrócicie, więc nic straconego. W tym tekście przedstawiamy kilka atrakcji, które z pewnością zrobią na Was wrażenie. Najlepszym pomysłem na szybką podróż jest skorzystanie z tanich lotów do Pragi (kosztują nieco ponad 100 zł). Wtedy zyskamy więcej czasu, by obejrzeć magiczne praskie uliczki na żywo.


Most Karola oraz Stare Miasto

Most Karola, łączący Stare Miasto z dzielnicą Mala Strana, to miejsce, które chyba najbardziej kojarzy się z Pragą i jest jako pierwsze wymieniane we wspomnieniach. Aby uniknąć tłumów, polecamy spacery nocą lub wczesnym rankiem – wówczas można przechadzać się nad rzeką Wełtawą, za towarzystwo mając jedynie 30 barokowych rzeźb świętych i patronów, które strzegą XV-wiecznego mostu. Zadziwiający jest fakt, że Peter Parler, któremu zlecono budowę konstrukcji, miał w chwili rozpoczęcia prac zaledwie 28 lat.


Jeśli będziemy chcieli odwiedzić Most Karola, właściwie nie da się pominąć Starego Miasta. Niektóre znajdujące się tam budowle pochodzą z IX wieku, a za okres świetności uznaje się XIV wiek. Koniecznie trzeba zobaczyć czarujący Ratusz Staromiejski. Tłumy zbierają się przed nim co godzinę, aby obserwować zegar astronomiczny, o pełnej godzinie prezentujący paradę figurek apostołów. My polecamy przyjrzeć się dokładnie niezwykłej bryle ratusza (został stworzony z kilku istniejących już budynków, co sprawiło, że ma oryginalny kształt). Po drugiej stronie rynku znajdziemy kościół Marii Panny przed Tynem. Jednak Stare Miasto to przede wszystkim wiekowe kamienice, które tworzą klimat tego miejsca.Kawałek dalej można przespacerować się Złotą Uliczką, która swą nazwę zawdzięcza żyjącym tam niegdyś, miejscowym złotnikom. To urokliwe miejsce z rzędami maleńkich domków pochodzących z XVI wieku. Co ciekawe, przez pewien czas mieszkał tutaj Franz Kafka. Domki przez wiele lat przechodziły z rąk do rąk, a obecnie znajdują się w nich sklepiki, wystawy i małe galerie.


Kolejnym obowiązkowym (bo zachwycającym) punktem są Hradczany, czyli ogromny kompleks zamkowy. Możemy tam podziwiać Zamek Królewski, na którego dziedzińcach stoją rzeźby, Katedrę św. Wita i Bazylikę św. Jerzego oraz imponujące tarasy widokowe. Znajdziemy w tym miejscu liczne muzea i dzieła sztuki, choć naszym zdaniem całe Hradczany można uznać za sztukę najwyższych lotów.


Inspirująca biblioteka i Labirynt Luster

Jeśli zostało Wam trochę czasu po obejrzeniu obowiązkowych punktów, poświęćcie chwilę, aby zajrzeć do wspaniałej praskiej biblioteki. Wstęp kosztuje niecałe 15 zł (robienie zdjęć jest płatne dodatkowo). Dla miłośników książek i sztuki to będzie najlepiej wydane 15 zł w całym życiu. Biblioteka w Pradze często jest wymieniana jako jedna z najpiękniejszych i zdradzimy Wam, że nie bez powodu.Kolejnym ciekawym miejscem jest dzielnica żydowska (Józefów), jedno z najlepiej zachowanych miejsc tego typu w Europie. Można tam odwiedzić liczne synagogi (w jednej z nich znajduje się wystawa poświęcona czeskim Żydom), a także stary cmentarz i ratusz żydowski.


A to tylko początek. Czy wiecie, że Praga nazywana jest Paryżem wschodu? To dlatego, że mieści się w niej konstrukcja stworzona na wzór wieży Eiffla. W jej pobliżu można odwiedzić także intrygujący Labirynt Luster oraz ogród różany i obserwatorium astronomiczne. Czy Wy również macie wrażenie, że stolica Czech istnieje w trochę innej czasoprzestrzeni? Tanie loty z Krakowa do Pragi sprawiają, że podróż w to miejsce jest na wyciągnięcie ręki.