Są miejsca, które przywołują natychmiastowe skojarzenia z wakacjami i plażowaniem. Jednym z takich miejsc jest słoneczna Majorka. Ta największa w archipelagu Balearów wyspa na Morzu Śródziemnym, dzięki dogodnemu położeniu i klimatowi cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów.
Dostać się do tego wakacyjnego raju można bezpośrednim samolotem. Loty z Polski na Majorkę proponujemy aż z 6 polskich miast!

Dwie strefy klimatyczne – śródziemnomorska i subtropikalna powodują, że pogoda latem jest gwarantowana. Można zażywać kąpieli morskich, słonecznych oraz rozkoszować się lokalną kuchnią. Majorka ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę turystyczną – od kompleksów hotelowych z basenami i animacjami, po małe pensjonaty i pokoje do wynajęcia. Świetnie wyposażona jest również infrastruktura związana z uprawianiem sportów wodnych oraz baza restauracyjna.

majorka-archipelag-baleary-infoloty.jpg

Majorka zachwyca przepięknymi krajobrazami. Podróż w głąb wyspy odbywa się malowniczymi serpentynami wijącymi się wzdłuż pasm gór i ciekawych tektonicznie płaskowyżów. Zbudowane są głównie z łatwo poddających się erozji wapieni mezozoicznych, przez co ich rzeźba jest bogata w formy i zjawiska krasowe. Dla turystów z północy interesujące są również uprawiane przez miejscowych rolników rośliny – podróż samochodem upływa wśród gajów oliwek, cytrusów, winorośli i fig. Majorka to również urokliwe małe miejscowości ze śródziemnomorską architekturą i pnącymi, kwitnącymi roślinami. To również kraj o bogatej historii i wielu zabytkowych miejscach.
Lot z Warszawy na Majorkę znajdziemy już za nieco ponad 200 zł w obie strony.

Majorka – podróż w przeszłość

Historia osadnictwa wyspy sięga okresu Fenicjan. W swej barwnej przeszłości Majorka należała do Greków, Kartaginy, a także Rzymian, Wandali, Wizygotów i Arabów. Panowanie tych ostatnich trwało do XIII wieku. Wyspa była też wielokrotnie atakowana przez piratów. Dziś należy do Hiszpanii i wspomaga jej przemysł turystyczny. Bogata historia wyspy utrwaliła się w zabytkach. Cześć z nich jest unikatowym połączeniem stylu arabskiego i aragońskiego.

majorka-statek-morze-infoloty.jpg

Majorka – atrakcje stolicy

Najważniejszym zabytkiem jest zlokalizowana w stolicy wyspy katedra - La Seu. Monumentalna gotycka świątynia jest jedną z trzech największych w Europie. Niezwykle zdobna fasada i położenie tuż przy morzu i porcie powodują, że obiekt zapiera dech w piersiach. Dzięki rozetom z wielobarwnymi witrażami, we wnętrzu kościoła odbywa się urzekający spektakl świateł. W środku podziwiać możemy również żyrandol autorstwa Gaudiego, który swą formą nawiązuje do cierniowej korony Chrystusa.

majorka-katedra-la-seu-infoloty.jpg

Innym cennym zabytkiem w Palma de Mallorca jest Pałac Królewski La Almudaina. Po jego komnatach przechadzali się zarówno arabscy kalifowie, jak i królowie hiszpańscy, którzy przejęli go po konkwiście. W tym przepięknym budynku spotykają się style orientalne i europejskie, dając niesamowity, bardzo dekoracyjny efekt. Dziełem sztuki są też królewskie ogrody S'Hort del Rei z kompleksami fontann i zachwycającą roślinnością. W pobliżu ogrodów Almudeny znajduje się plac Plaça de la Llotja z ciekawym, gotyckim budynkiem dawnej giełdy towarów - La Llotja - przekształconym w centrum kulturalne i galerię sztuki.
Tanie loty na Majorkę znajdziemy też z Wrocławia za ok. 240 zł w obie strony.
W stolicy Majorki znajduje się również port z przycumowanymi jachtami i luksusowymi łodziami. Prowadzi do niego słynna nadmorska promenada Paseo Marítimo. Bulwar z obu stron porastają palmy, to królestwo licznych barów, hoteli, restauracji i nocnych klubów. Życie nocne trwa tu do białego rana. Innym miejscem obfitującym w restauracje jest główny plac miasta - Playa de Major. Okalają go piękne kamienice z drewnianymi okiennicami, a w bok rozchodzą się liczne klimatyczne uliczki. Ważnymi turystycznie miejscami są również dwie piękne aleje - Passeig des Bor i La Rambla oraz dzielnica żydowska i zabytkowe łaźnie arabskie.

Inną atrakcją stolicy jest akwarium Palma Aquarium z najgłębszym w Europie zbiornikiem z rekinami. Można tu nurkować z instruktorem i popływać z kilkunastoma rekinami z dwóch gatunków: tawrosz piaskowy i żarłacz brunatny. Nie są to wprawdzie gatunki znane z hollywoodzkiego hitu Szczęki, ale przeżycie należy do silnych. Miłośnicy delfinów oraz rodziny z dziećmi na pewno będą zainteresowani wizytą w Marinelandzie. W programie są tu również występy papug i lwów morskich.

Majorka – urokliwe miasteczka

W północno-wschodniej części Majorki, usytuowane pomiędzy dwiema malowniczymi zatokami, leży jedno z najpiękniejszych miast wyspy - Alcudia. Zachwyca starówką w stylu śródziemnomorskim, masywnymi, zabytkowymi murami obronnymi i urzekającymi zabudowaniami bocznych uliczek. Wzdłuż brukowanych chodników ustawione są gliniane donice z ozdobnymi roślinami, a girlandy kwiatów spływają z balkonów po ścianach domów z epoki renesansu. Dekorują je herby rodzinne.

majorka-alcudia-infoloty.jpg

Perłą architektury jest tutejszy ratusz z wysoką wieżą zegarową, siedziba biblioteki - Casa Torró, przepiękny kościół św. Jaume oraz leżące nieopodal ruiny starożytnego miasta Pollentia, jednego z największych i najlepiej zachowanych rzymskich miast na Balearach. Około 10 km od miasta znajduje się najdłuższa plaża na całej wyspie.

majorka-alcudia-brama-infoloty.jpg

Ważnym, zwłaszcza dla Polaków, miejscem jest położona na zachodzie wyspy Valldemmossa. Tu przez kilka miesięcy mieszkał Chopin ze swoją ukochaną George Sand. Dziś o pobycie kompozytora na Majorce przypomina kościół św. Bartłomieja i klasztor kartuzów, gdzie zachowano fortepian artysty. Sama miejscowość położona jest malowniczo u podnóża gór, zachwyca swoją klimatyczną zabudową, kolorowymi uliczkami i bujną roślinnością.

majorka-valldemossa-infoloty.jpg

Będąc na Majorce, powinniśmy również udać się do Sóller – klimatycznego miasteczka z XVIII i XIX-wiecznymi kamiennymi domami kupców, z którego warto wybrać się na przejażdżkę zabytkowym pociągiem kursującym do stolicy przez słynną Dolinę Pomarańczy lub starym tramwajem dojeżdżającym do modnego portowego kurortu Port de Sóller.

majorka-soller-kraina-pomaranczy-zabytkowy-pociag-infoloty.jpg