Drugie co do wielkości włoskie miasto, niekwestionowana stolica mody i designu oraz kwintesencja luksusu według klasycznego kanonu europejskiego – tak w skrócie można opisać Mediolan. Imponująca liczba zabytków, ulice z luksusowymi butikami, jedna z najlepszych na świecie oper – Mediolan wypracował sobie renomę miasta dyktującego od lat wzorce estetyki i kultury.
Dostaniesz się tam, rezerwując tanie loty do Mediolanu na naszej stronie.

mediolan-widok-duomo-di-milano-infoloty.jpeg

Milano – włoska stolica luksusu

Kojarzony z przepychem, wyrafinowaną elegancją, dużą liczbą obiektów historycznych oraz elitami biznesowymi i społecznymi Mediolan ściąga do siebie turystów, dla których południe Włoch jest zbyt chaotyczne i brudne.
Można tu przyjechać z wielu powodów. Lista atrakcji turystycznych jest długa i zawiera prawdziwe białe kruki. To też raj dla miłośników luksusowych zakupów, melomanów, fanów motoryzacji i smakoszy. Do zwiedzania dostępnych jest aż kilkadziesiąt kościołów i muzeów. Mediolan wywalczył sobie również pozycję finansowo-gospodarczej stolicy Włoch. Swoją siedzibę ma tu włoska giełda, liczne banki i korporacje. Historyczne dziedzictwo i świetność kulturową wypracowaną przez wieki dopełnia biznesowa prężność miasta.

mediolan-galeria-vittorio-emanuele-infoloty.jpg

Stolica Lombardii jest trzecim, po Rzymie i Wenecji, najchętniej odwiedzanym miastem we Włoszech. Wizyta w tym pięknym mieście nie stanowi problemu dla turystów z Polski. Lot jest krótki i przystępny cenowo.
Lot z Katowic do Mediolanu już od 112 zł w obie strony.

Historia miasta w telegraficznym skrócie

Mediolan, jak każde z Włoskich miast, ma dziejowe związki z Cesarstwem Rzymskim. Jego położenie geograficzne zdecydowało, że w X wieku rządził tu król niemiecki, panowali w nim również Francuzi, Hiszpanie oraz władcy Austrii i Austro-Węgier. Testament kulturowy Habsburgów jest tu zresztą widoczny na każdym kroku. Ujawnia się nie tylko w architekturze, ale też mentalności Mediolańczyków, zbliżonej do mieszkańców bardziej północnych części Europy.
Mediolan jest zatem zlepkiem spuścizny dwóch wielkich rodów – włoskich Sforzów i austro-węgierskich Habsburgów. Daje to efekt niespotykany w żadnym innym mieście. Miasto oferuje wiele atrakcji i zabytków najwyższej klasy. Oprócz słynnej gotyckiej katedry (Duomo) oraz znanego malowidła Ostatnia Wieczerza pędzla Leonardo da Vinci znajdziemy tu okazałe pałace, historyczne kościoły i muzea ze zborami na najwyższym światowym poziomie.
Lot z Warszawy do Mediolanu zarezerwujesz zarówno z Modlina, jak i Okęcia.

Perły historycznego centrum

Historyczna część miasta jest dość zwarta. Jej centrum tworzy Plac Katedralny (Piazza del Duomo) z perłą architektury sakralnej – marmurową, gotycką katedrą Narodzin św. Marii w Mediolanie. Stanowi ona jeden z największych i najbardziej znanych kościołów w Europie. Zachwyca jej zdobne wnętrze i fasada. Co ciekawe, do zwiedzania dostępny jest również udekorowany misternymi sterczynami, gargulcami i olśniewającymi rzeźbami dach.

mediolan-katedra-narodzin-sw-marii-infoloty.jpeg

Drugim słynnym budynkiem znajdującym się przy Placu Katedralnym jest neoklasycystyczna Galeria Vittorio Emanuele II. To najpiękniejsza galeria handlowa świata. Detale architektoniczne oraz wielość dekoracji ściennych i sufitowych kojarzą się bardziej z bogatym pałacem niż obiektem o charakterze komercyjnym. W jej wnętrzu znajdują się sklepy, restauracje i kawiarnie, jak również – jedyny na świecie – 7 gwiazdkowy hotel.

Kolekcje znanych krawców kupuje się z kolei w tzw. Złotym Kwadracie, czyli pomiędzy Piazza Duomo, Via Manzoni, Via Monte Napoleone, Via Sant'Andrea, Via Spiga i Via Borgospesso.
Wielką atrakcją, nie tylko dla koneserów muzyki poważnej, jest opera – La Scala. Jest jedną z najznamienitszych scen operowych świata. Występują tu najgłośniejsze nazwiska. Bogate wnętrza tej świątyni kultury są dostępne do zwiedzania. Sam gmach ma charakter klasycystyczny.
Kolejnym arcydziełem architektury jest monumentalny zamek Sforzów. Kompleks powstał w XV wieku dla jednego z najpotężniejszych rodów ówczesnych czasów. Obiekt wywiera wrażenie obronne. Zawiera baszty, mury z blankami i fosę. Na terenie kompleksu znajduje się muzeum. W jego zbiorach znajdziemy jedną z najsłynniejszych rzeźb na świecie – dzieło Michała Anioła Rondanini Pietà.

mediolan-zamek-sforzow-infoloty.jpg

Mediolan ma swój łuk triumfalny, pozostałość po ekspansywnej polityce terytorialnej Napoleona. Wzniesiony na jego polecenie zdobi plac Piazza Sempione.
To właśnie w Mediolanie znajduje się jedno z najcenniejszych światowych dzieł sztuki – obrosła w legendy - Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci. Wbrew obiegowym opiniom to nie jest obraz. Dzieło geniusza renesansu jest malowidłem naściennym i mieści się w refektarzu klasztoru przy kościele Santa Maria delle Grazie. Warty zwiedzenia jest również sam kościół znajdujący się na liście UNESCO.

mediolan-ostatnia-wieczerza-infoloty.jpg

Kolejnym zabytkiem sakralnym najwyższej światowej klasy jest bazylika San Lorenzo Maggiore (św. Wawrzyńca). Świątynia została konsekrowana na początku V wieku, co czyni ją jednym z najstarszych istniejących kościołów wczesnochrześcijańskich. Najstarsze fragmenty budowli są datowane na IV wiek. Przed kościołem stoi 16 doskonale zachowanych kolumn z czasów rzymskich.
Innym klejnotem sakralnym Mediolanu jest kościół św. Maurycego. Jego wnętrze ozdobiono wspaniałym cyklem fresków obrazujących historie biblijne oraz sceny z życia świętych. Świątynia zyskała dzięki temu miano Kaplicy Sykstyńskiej Mediolanu.
Punktem obowiązkowym zwiedzania miasta jest również bazylika św. Ambrożego. Zbudowany w stylu romańskim kościół pochodzi z XII wieku, co czyni go jedną z najstarszych świątyń w mieście. Zachwyca przede wszystkim wewnętrzny dziedziniec otoczony krużgankami. Obok stoi rzymska kolumna, przy której zgodnie z legendą, patron kościoła stoczył walkę z diabłem.
Kościół św. Bernardyna od Kości mieści z kolei inną atrakcję. Znajduje się tu ściana pokryta kośćmi i czaszkami. Warty zwiedzenia jest również cmentarz Cimitero Monumentale di Milano. Dzięki licznym zabytkowym grobowcom i pomnikom nagrobnym nekropolia przypomina galerię sztuki. Dużej urody rzeźby zobaczymy w tutejszym panteonie - Famedio - od którego odchodzą wypełnione grobami krużganki. Integralną częścią nekropolii jest cmentarz żydowski.
Tanie linie lotnicze obsługują także loty z Poznania do Mediolanu.

Pałace, muzea i XXI wiek

Miasto słynie również z bogato zdobionych pałaców. W dawnym Palazzo Marino znajduje się ratusz miejski. W środku obiekt jest prawdziwym, udekorowanym freskami i malowidłami, dziełem sztuki.
Jednym z najlepszych przykładów lombardzkiego renesansu jest z kolei Ca' Granda. Jego budowę zlecił w XV wieku Franciszek Sforza. Dziś mieści się tu uniwersytet. Kolejnym arcydziełem jest Palazzo Visconti. Jego wnętrze udekorowane jest w stylu mediolańskiego rokoko. XIX wieczny, dekoracyjny styl Art Nouveau reprezentuje z kolei Casa Galimberti. Z muzeów polecamy trzy. Najważniejszą galerią sztuki w Mediolanie i jedną z ważniejszych w Europie jest Pinakoteka Brera. Zgromadzono tu bogate zbiory malarstwa renesansowego. Można tu podziwiać dzieła Rafaela Santi, Caravaggia, Rubensa, Rembrandta, jak również Pabla Picassa.
Pinakoteka Ambrosiana szczyci się bogatą kolekcją prac z XV i XVII wieku. W ponad 20 salach wyeksponowano twórczość takich mistrzów jak Leonardo da Vinci, Caravaggio, Rafael i Titian. W budynku pałacowym znajduje się również jedna z najstarszych publicznych bibliotek świata.
W Mediolanie mieści się też ciekawe Muzeum Nauki Leonardo da Vinci.
Miłośników nowoczesnej architektury zachwyci futurystyczny charakter Piazza Gae Aulenti. Zdobi go ekscentryczna, nowoczesna fontanna. Nad placem góruje najwyższy wieżowiec we Włoszech – Torre Unicredit (231 metrów). Ciekawą realizacją architektoniczną jest też, przypominający w kształcie grzyb, wieżowiec Torre Velasca z 1954 r. Zna go każdy student i absolwent architektury.

mediolan-piazza-gae-alienti-infoloty.jpg