Kijów – 7 mniej znanych, wartych odwiedzenia miejsc


Kijów ma do zaoferowania dużo więcej niż błyszczące w słońcu kopuły cerkwi i klasztorów. Jeśli nie interesuje Cię architektura sakralna, to jeszcze nie powód, by rezygnować ze zwiedzenia miasta z kilku intrygujących powodów.


Kijów to miasto kontrastów. Z jednej strony pełne przepychu, niesamowite budynki, z drugiej widoczny niedostatek. Jest w nim jednak wiele ciekawych i wartych zobaczenia punktów. No i Dniepr! Przepiękna rzeka o szerokim korycie, miejscami sięgającym aż 30 kilometrów! Wyprawę do stolicy Ukrainy powinni rozważyć… wszyscy. Tanie bilety do Kijowa, niewysokie koszty utrzymania na miejscu, krótka podróż – to zalety przemawiające za wizytą. Co warto zobaczyć podczas pobytu w Kijowie?
  1. Muzeum Czarnobyla

Punkt obowiązkowy dla każdego, kogo interesuje historia tragicznego wypadku i jego konsekwencji. Z bezpiecznej odległości możemy poznać temat, który na fali książek i gier komputerowych o tej tematyce staje się coraz bardziej popularny. Muzeum jest skromne pod względem nowoczesnych rozwiązań, ale odwiedzający uznają to raczej za zaletę budującą wyjątkowy klimat, a nie wadę. Tutaj treść nie wymaga dodatkowej oprawy.
  1. Park Wiecznej Chwały

Piękny park z widokiem na Dniepr oferuje nieco więcej niż relaksujący spacer. Znajduje się w nim Grób Nieznanego Żołnierza oraz Muzeum Głodu. Możemy tam również zauważyć ażurową Wieżę Pamięci, przed którą stoi wymowny pomnik wygłodzonej dziewczynki, upamiętniający kilka milionów ofiar dwudziestowiecznej tragedii.
  1. Stacja Arsenalna

Jest najgłębiej położoną stacją metra na świecie (aż 105 m!). To przepływający przez Kijów Dniepr wymusił umiejscowienie stacji tak głęboko. Prowadzą do niej (jedne z najdłuższych na świecie) schody ruchome, a sam zjazd trwa około trzech minut. Jeśli dysponujecie czasem, warto obejrzeć też inne stacje metra, które często są bogato zdobione mozaikami czy żyrandolami.


'

  1. Dom z chimerami

To mniej znana atrakcja, która czeka na nas w Kijowie. Budynek nazywany jest inaczej Domem Horodeckiego (od nazwiska Polaka, architekta, który go zaprojektował). Wzniesiony w latach 1901-1902 stanowi jedną z rezydencji prezydenta Ukrainy. Przechodnie mogą podziwiać misterne rzeźby zwierząt zdobiące fasadę budowli.
  1. Muzeum miniatur

Nikolaj Siadristyj miał nietypowe hobby: przez kilkadziesiąt lat w wolnych chwilach zajmował się tworzeniem maleńkich rzeźb. Jak bardzo małych? W muzeum miniatur, w którym wystawione są prace tego artysty, można zobaczyć rzeźby ułożone w połówce ziarenka maku, czeka też na nas szachownica z figurami na główce szpilki czy złota figurka Małego Księcia o wysokości 0,8 mm. Wyobraźcie sobie, że artysta tworzył te rzeźby igłą, której czubek był 20 razy mniejszy od ziarenka maku!


  1. Muzeum Jednej Ulicy

Jako jedyne muzeum na świecie opowiada historię miasta z perspektywy jednej ulicy (Andrijewski Zjazd). Przy klimatycznej muzyce można podziwiać aż 7000 eksponatów. Wśród nich znajdziemy szyldy reklamowe, ubiory, pamiątki, zdjęcia, plakaty zapraszające na spektakle lub koncerty. Intrygujący, wart zobaczenia pomysł, tym bardziej że bilet kosztuje zaledwie 50 UAH (niecałe 7 zł).


  1. Aleja Pejzażowa

Szczególnie spodoba się miłośnikom Alicji w krainie czarów. Czym jest Aleja Pejzażowa? Trochę parkiem, trochę placem zabaw, a przede wszystkim niezwykłym, barwnym miejscem, w którym mieszkańcy Kijowa chętnie spędzają czas nie tylko z dziećmi, ale również ze znajomymi lub swoimi partnerami. Barwne mozaiki, kolorowe figury zwierząt, czy nawet postać samej Alicji, tworzą oryginalne miejsce. Według mieszkańców jest to jeden z najbardziej romantycznych zakątków miasta. Po obejrzeniu Alei warto pójść kawałek dalej i obejrzeć klimatyczne kamienice w okolicy.To tylko część atrakcji, które Kijów ma nam do zaoferowania. Poza nimi można obejrzeć także imponujące “punkty obowiązkowe”, takie jak Złota Brama, Majdan Niezależności czy Ławra Peczerska a nawet wówczas stwierdzimy, że to tylko niewielki procent atrakcji. Warto wykorzystać okazję i dzięki tanim lotom z Bydgoszczy do Kijowa zobaczyć na własne oczy miasto, które jeszcze nie jest oblegane przez tłumy turystów, mimo bogatej kolekcji 3000 zabytków.