Warna – poznaj morską stolicę Bułgarii

Miasto o burzliwej historii, Polakom kojarzy się przede wszystkim z królem Władysławem III Warneńczykiem, który w 1444 r. zginął w nim, walcząc z Turkami.
Z czego jeszcze słynie Warna?


Wybierając się w podróż do Bułgarii, nie sposób pominąć trzecie co do wielkości miasto, będące na dodatek ośrodkiem portowym i znanym kurortem turystycznym. Na co dzień mieszka w nim ok. 300 tys. osób, ale latem liczba ta zwiększa się znacząco za sprawą zwiedzających. Bo w Warnie jest co oglądać.


Co warto zobaczyć w Warnie?

Bałkany przyciągają urokiem nadmorskiego wypoczynku, słońcem świecącym 10-11 godzin dziennie i wizją relaksu na piaszczystej plaży. Zachęcająco działają również tanie bilety do Warny, dzięki którym niewielkim kosztem możemy odbyć zagraniczną podróż.


Warna leży nad zatoką, możemy więc spodziewać się ciepłej i spokojnej wody, bez niebezpiecznych prądów, co docenią zwłaszcza rodzice z dziećmi. Małym minusem jest jednak obecność wodorostów, dlatego najbardziej wymagający poszukują pewnie miejsca relaksu w niewielkim oddaleniu od miasta. To właśnie na szerokich, piaszczystych plażach, z którymi sąsiadują liczne kafejki i bary, skupia się latem warneńskie życie. Osoby chcące bliżej poznać morskie środowisko, ucieszy oferta delfinarium (do którego jednak bilety trzeba wcześniej zarezerwować).


Wzdłuż wybrzeża ciągnie się Park Nadmorski, co roku przyciągający miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu, spacerowiczów i turystów poszukujących spokoju. Trafimy tam nie tylko na rośliny z różnych zakątków świata, ale też na interesujące obiekty. W Alei Astronautów rośnie sosna zasadzona przez Gagarina. W parku znajdziemy ponadto zegar słoneczny, Muzeum Marynarki Wojennej, olbrzymie akwarium oraz planetarium.

Zabytki w Warnie: mówią wieki

Bogata historia miasta, które przez stulecia przechodziło pod panowanie kolejnych ludów, pozostawiła po sobie ślady. Dla miłośników historii zwiedzanie miasta pod kątem zabytków będzie pasjonującym zajęciem.Nad brzegiem Jeziora Warneńskiego odkryto nekropolię z epoki brązu, w której zachowały się najstarsze znane badaczom ozdoby ze złota. Osady z czasem zanikały ze względu na topnienie lodowców. Tereny współczesnego miasta trafiały następnie w ręce trackie, greckie (wówczas miasto zyskało nazwę Odessos), rzymskie i słowiańskie.


Z okresu panowania Rzymian zachowały się termy, podobno jedne z największych z czasów ówczesnego imperium. Najlepszym pomysłem dla miłośników historii będzie odwiedzenie Muzeum Archeologicznego w Warnie, które przybliży burzliwe dzieje miasta. Co ciekawe, dla dzieci przygotowano odrębny program zwiedzania, w trakcie którego mogą lepić garnki oraz malować figurki.


Na dorosłych ogromne wrażenie z pewnością zrobi Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w stylu bizantyjskim, z imponującymi freskami i witrażami oraz inne warte obejrzenia punkty w mieście: fundamenty bazylik z V i VII wieku, mauzoleum Władysława III Warneńczyka czy zabytki tureckie.

Kultura w Warnie

W przewodnikach powtarza się informacja o bogatym życiu kulturalnym miasta. To prawda, w Warnie wiele się dzieje. Funkcjonuje tam opera (charakterystyczny, czerwony gmach), Miejska Galeria Sztuki, teatr na świeżym powietrzu, a także Nowoczesny Kompleks Festiwalowy, gdzie można posłuchać muzyki klasycznej. Miasto jest znane z licznych festiwali, które odbywają się tu regularnie. Największy z nich, nazywany Warneńskie Lato, przyciąga mieszkańców i turystów już od 80 lat.


Warna to miejsce o wielu obliczach i niezwykle złożonej historii. Turyści coraz częściej dostrzegają, że poza urokliwymi plażami, kurort ma do zaoferowania o wiele więcej. Tanie loty z Warszawy do Warny umożliwiają przekonanie się na własnej skórze, jak różnorodne atrakcje możemy znaleźć na Bałkanach.