Sewilla i Malaga – słońce, zabytki Maurów, wino i tapas

Hiszpania kojarzy się ze słońcem, bogatymi atrakcjami turystycznymi i kulinarnymi oraz gorącym temperamentem jej mieszkańców. Andaluzja jest regionem Hiszpanii najlepiej uosabiającym te wyobrażenia. Tu narodziło się flamenco i corrida. Wymarzone do uprawiania turystyki warunki Andaluzja zawdzięcza korzystnemu położeniu geograficznemu oraz historycznej przynależności do państw o imperialistycznych ambicjach. Będąc najdalej wysuniętym na południe kraju regionem ma klimat podzwrotnikowy, z suchym latem zaczynającym się już w maju.


W przeszłości władali tu Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie, Wandalowie i Maurowie. Ich panowanie zapisało się na trwałe w kulturze, architekturze i kuchni Andaluzji. Zwiedzanie można połączyć z plażowaniem Andaluzja leży nad Morzem Śródziemnym i może pochwalić się licznymi kurortami. Aby się w nich znaleźć wystarczy kilkugodzinny lot do rodzinnego miasta Pabla Picassa i Antonio Banderasa - Malagi.

Sewilla – rozmach stolicy regionu

Miasto słynie z rozlicznych zabytków o wysokiej randze historycznej i kojarzone jest z postacią największego podróżnika wszechczasów – Krzysztofa Kolumba.


Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Plaza Espana. To półkolisty plac z imponującym pałacem, którego fasada zbudowana została w stylu barokowym i renesansowym. Koniecznie zobaczyć należy dawny pałac królewski Alkazar, którego początki sięgają XI w. i okresu kalifatu mauretańskiego. Pałac związany jest z okresem największego rozkwitu Hiszpanii. To tu zapadła decyzja o ekspedycji Ferdynanda Magellana, a Krzysztof Kolumb został podjęty z honorami przez Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego po powrocie z Ameryki. Bogactwo dekoracji i wyposażenia komnat sprawia, że obiekt zalicza się do najwspanialszych kompleksów pałacowych w Hiszpanii.


Plaza España w Sewilli


Miłośników renesansu zachwyci gmach Ratusza i Giełdy (oba budynki pochodzą z XVI w.). Warto pospacerować po historycznej dzielnicy Santa Cruz (dawna dzielnica żydowska). Stanowi ona urzekający labirynt wąskich uliczek z klimatycznymi placykami, lokalnymi knajpkami oraz budynkami z wewnętrznymi dziedzińcami w stylu arabskim. Patia przypominają małe ogrody botaniczne z drzewkami pomarańczowymi, roślinami doniczkowymi i tropikalnymi. Pod ich arkadami panuje przyjemny chłód, na środku ulokowane są często małe fontanny, a ściany zdobi barwna ceramika.


W dzielnicy znajduje się balkon, o którym mówi się, że stanowi pierwowzór do słynnej sceny z Romea i Julii (przy Plaza Alfaro). Tu znajduje się również wpisana na listę UNESCO katedra gotycka - Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli. Jej imponująca bryła zalicza ją do największych budynków sakralnych świata. Integralną częścią katedry jest jedna z wizytówek architektonicznych miasta - wieża Giralda, wzniesiona na bazie mauretańskiego minaretu. Niedaleko znajduje się kolejna perła historyczna miasta – Główne Archiwum Indii, zawierające dokumentację posiadłości zamorskich Hiszpanii.


Dzielnica Santa Cruz w Sewilli


W położonej nad rzeką Gwadalkiwir dzielnicy Arenal, znajduje się najważniejsza w Hiszpanii arena corridy - La Maestranza oraz pochodząca z XIII w. Złota Wieża – pozostałość imponującego systemu obronnego Maurów. Sewilla to też miasto parków, można w nich odetchnąć od nadmiaru słońca.


Sewilla - Złota Wieża


Tanie loty do Sewilli polecamy z Krakowa lub Warszawy.

Malaga – wino, plaże i zabytki

To druga co do wielkości metropolia Andaluzji i rodzinne miasto Pablo Picassa. W domu, w którym urodził się artysta, znajduje się obecnie Muzeum Sztuk Pięknych. Większość najważniejszych atrakcji Malagi skupia się w obrębie historycznego starego miasta. Jednym z istotniejszych zabytków jest Alcazab – ruiny twierdzy, wybudowanej przez Rzymian i przebudowanej przez Maurów. Jest ona jednocześnie jedną z największych muzułmańskich budowli militarnych, jakie zachowały się w Hiszpanii.


Panorama Malagi


Malaga to również miasto wielu kościołów, te najciemniejsze reprezentują styl renesansu i baroku. Najstarszy zabytek sakralny pochodzi natomiast z XI w. – to kościół S. Bartolomé. Najokazalszym jest z kolei katedra. W środku świątyni znajdują się przepiękne organy i stelle.


W Maladze można zwiedzić ruiny teatru rzymskiego. Na pewno warto udać też się do Museo de Málaga, które jest jednocześnie jednym z największych muzeów w całej Hiszpanii. Po zakończeniu zwiedzania można udać się na wschód ulicą Avenida de Cervantes – znajdują się tam jedne z najpiękniejszych budynków i ogrodów w mieście.


Malaga to także 15 km plaż. Mieszkańcy najtłumniej odwiedzają Playa de la Malagueta na wschodnim wybrzeżu miasta. Tu też koniecznie należy zamówić kieliszek Malagi – słodkiego deserowego wina, o gęstej konsystencji i posmaku karmelizowanych rodzynek.


Loty z Krakowa do Malagi znajdziesz już w okolicy 200 zł w obie strony!

Hiszpańska kuchnia – paleta smaków

Hiszpania słynie ze świetnie przyrządzanych dań grillowanych – mięs, ryb i owoców morza: krabów, sardeli, ośmiorniczek, kalmarów oraz krewetek. Na świecie kuchnia Hiszpanii zasłynęła również przez paellę – to danie z ryżu z szafranem z dodatkami w postaci warzyw i owoców morza. Niewiele osób wie, ale to właśnie z południa Hiszpanii pochodzą słynne tapas, czyli niewielkie, ślicznie udekorowane, wieloskładnikowe przekąski. Spożywa się je najczęściej wczesnym wieczorem, zazwyczaj z alkoholem.


Paella


Z deserów polecamy lody z szafranem, migdały w cukrze i turrón (składa się z miodu, cukru i białek jaj z dodatkiem grubo posiekanych orzechów piniowych, laskowych lub migdałów).


Flamenco

Hiszpania kojarzy się z pełnią życia, smakiem wina i promieniami słońca. To kraj uznany jako jeden z ciekawszych turystycznie. Kwartet złożony ze słońca, zabytków, pięknych plaż i doskonałego jedzenia to silny magnes dla turystów z całego świata.


Sprawdź wszystkie nasze promocje na loty z Polski do Hiszpanii.