Narty w Europie Wschodniej?

Poznaj 4 fantastyczne miejsca!

Przyjęło się, że na narty najczęściej jeździmy w polskie góry albo wyjeżdżamy do tzw. krajów zachodnich (Włochy, Austria, Szwajcaria, Francja) lub do najbliższych południowych sąsiadów (Czechy, Słowacja).

Wielu miłośników zimowych sportów nie wie jednak, że kraje Europy Wschodniej mają do zaoferowania takie same (lub nawet lepsze!) warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego, biegowego czy snowboardu.

Poznaj 4 miejsca, które dla Ciebie wybraliśmy.

Na narty do Rumunii


Najbardziej znanym ośrodkiem narciarskim w Rumunii jest Braszów – miasto w środkowej części kraju ok. 166 km od Bukaresztu. Pasmo Karpat Południowych coraz częściej zachęca turystów do odwiedzania ośrodka Poiana Braᶊov. Na nartach zjazdowych pojeździcie tam od grudnia do ok. połowy marca.

Mniej znaną, ale równie godną polecenia jest miejscowość Sinaia. W okolicy, oprócz szczytów wysokich na 2000 metrów, 40 km tras zjazdowych i tras przygotowanych do narciarstwa biegowego, zwiedzisz słynny Pałac Peleș – renesansowe arcydzieło niemieckiej architektury.

W wielu miejscach Karpat Południowych idealne warunki narciarskie znajdą również miłośnicy skiturów i freeride’u.

Tanie loty do Rumunii znajdziesz do Bukaresztu i Kluż-Napoki z Warszawy, Krakowa i Berlina.

Na narty do Bułgarii


Do tej pory Bułgaria kojarzyła Ci się z letnim urlopem i Złotymi Piaskami? Zdziwimy Cię zatem – Bułgaria to wymarzone miejsce również na zimowe ferie. Miłośnicy narciarstwa z pewnością słyszeli o zimowym kurorcie Bansko. Oczywiście szczerze go polecamy, ale w tym wpisie chcieliśmy skupić się na tych mniej oczywistych destynacjach.

Miejscowość Borowec znajduje się jedynie 70 km od Sofii. Jest to jeden z najładniejszych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Europie Wschodniej. Znajdziesz tam ponad 20 dobrze oznakowanych tras, które – wraz z odcinkami poza nimi – tworzą sieć o długości 60 km.

Z innych atrakcji polecamy w tym rejonie Bułgarii Monastyr Rilski – zjawiskowy klasztor ukryty w górach Riła.

Tanie loty do Sofii umożliwią Ci szusowanie po bułgarskich stokach w przystępnych cenach.

Na narty do Macedonii


Mavrovo to miejscowość, do której latem przybywają turyści, by odpoczywać wśród górskich krajobrazów nad pięknym jeziorem i maszerować po Parku Narodowym.

Zimą jednak miejsce to zamienia się w raj dla miłośników sportów narciarskich. Dojazd do tego ośrodka narciarskiego jest dogodny, gdyż znajduje się on niecałe 100 km od stolicy kraju – Skopje.

Mavrowo z pewnością ucieszy narciarzy, którzy lubią przyrodniczy aspekt tego sportu. Oprócz tego, że zapewnia kompleksową infrastrukturę, pozwala też nacieszyć się piękną, macedońską przyrodą. Park Narodowy Mavrowo zajmuje ponad 70 hektarów. Na jego terenie znajduje się m.in. Galicznik, jedna z najpiękniejszych wiosek w kraju położona na górze Bistra 1400 m n.p.m.

Tanie loty do Skopje pozwolą Ci szybko dostać się do stolicy Macedonii.

Na narty do Serbii


Kopaonik to największy ośrodek turystyki zimowej w Serbii. Oferuje ok. 60 km tras dla osób początkujących i średnio zaawansowanych. Turystów obsługują 24 nowoczesne wyciągi. Ośrodek znajduje się nieco ponad 100 km od lotniska w Niszu, więc jest do niego dogodny dojazd.

Bardzo korzystnie wypadają loty z Berlina do Niszu.


Jakie są zalety wybrania się na narty do któregoś z krajów Europy Wschodniej?

Z całą pewnością możecie liczyć na lepsze ceny – w Bułgarii, Rumunii, Macedonii czy Serbii jest po prostu taniej niż w Austrii, czy Szwajcarii. Drugim powodem jest fakt, że miejsca te – choć popularne – nie są tak przesiąknięte infrastrukturą, która zakłóca, a niejednokrotnie zasłania podziwianie górskich widoków.