Bolonia – magia miasta zwanego średniowiecznym Nowym Jorkiem


Bolonia to miasto krytych pasaży z arkadowymi łukami. Tworzą one unikatową architektoniczną tożsamość stolicy włoskiego regionu Emilia-Romania. Zdobne, zabytkowe portyki z kolumnami chronią przed słońcem, zapewniając klimatyczny półcień. Stanowią również swoiste płaskorzeźby przy bryłach zabytkowych budynków. Wyróżniają one Bolonię wśród innych włoskich miast. Jedynie w starym mieście portyki mają łącznie długość 38 km.



Innym wyróżnikiem tego zjawiskowego miasta jest czerwony kolor cegieł, z których wzniesione są budynki w jego historycznej części. Bolonia to również miasto z najstarszym istniejącym uniwersytetem. Już sam ten fakt powoduje, że nie ma takiego drugiego miejsca na świecie.


Loty do Bolonii są tanie, znajdziemy je za niewiele ponad 100 PLN w obie strony.

Okolice Placu Maggiore

Historyczna część miasta jest kompaktowa i zwarta, co ułatwia jej zwiedzanie. Zdobią ją przepiękne renesansowe pałace pochodzące z XIII-XVI wieku. Najważniejszym placem Bolonii, już od czasów średniowiecza, jest Plac Maggiore (Piazza Maggiore). Jego układ jest niezmieniony od blisko 5 wieków. Spacerując po nim, czujemy się, jak podczas podróży w daleką przeszłość. Głównym punktem placu jest piękna renesansowa Bazylika św. Petroniusza, której budowę rozpoczęto w 1390 r. Majestatyczne wnętrze o imponujących rozmiarach - długość 132 m, wysokość 44 m - czyni kościół jednym z największych na świecie. Świątynia zachwyca niezwykłą fasadą - dolna połowa pokryta jest marmurem i płaskorzeźbami, a górna - niedokończona - surową cegłą. W środku znajdują się piękne kaplice, obrazy o tematyce sakralnej oraz najstarsze funkcjonujące na świecie organy. Sam plac zdobią historyczne, renesansowe pałace.


Z Placem Maggiore sąsiaduje Plac Neptuna (Piazza del Nettuno), którego nazwa wzięła się od fontanny z brązu. Pochodzące z XVI w. dzieło nawiązuje symboliką do władzy papieskiej, zgodnie z którą głowa Kościoła włada światem jak Neptun morzami i oceanami. Obok fontanny wznosi się zjawiskowy XIII-wieczny pałac Palazzo Re Enzo oraz biblioteka Salabarosa, w której podziemiach znajdziemy ruiny antycznej Bolonii. Będąc w centrum, warto również odwiedzić niewielki, barokowy kościół Sanctuary of Santa Maria della Vita, który wyróżnia się oryginalną kopułą i bogatymi zdobieniami.


Lot Wrocław Bolonia trwa niecałe 2 godziny.

Perły architektury sakralnej Bolonii

Do grona najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w mieście należy Bazylika Santo Stefano. W średniowieczu była ona jedną z największych w Europie. Z placu o tej samej nazwie (Piazza Santo Stefano), możemy zobaczyć jednocześnie Kościół Krzyża, Kościół Grobu i Kościół św. Vitale i św. Agrikola, z którymi bazylika tworzy kompleks. W zespole sakralnym Sette Chiese znajdują się również dwa dziedzińce. Pierwszy jest niezwykle interesujący pod względem architektonicznym - otaczają go piękne krużganki w stylu romańskim i romańsko-gotyckim. U zwieńczenia ich kolumn znajdują się postaci, które stały się inspiracją dla Dantego do opisu pokutujących za swoje grzechy dusz w Czyśćcu, w jego największym dziele Boska komedia. Z kolei na Dziedzińcu Piłata, możemy zobaczyć zbudowaną ok. 730 r. kopię misy, w której naczelnik Jerozolimy obmywał ręce, po wydaniu wyroku na Jezusa.


Koniecznie należy udać się również na spacer do Sanktuarium Madonny di San Luca, położonego na górującym nad miastem wzgórzu. Prowadzi do niego przejście pod arkadami, których jest aż 666.



Najbardziej imponującą budowlą sakralną jest jednak niewątpliwie Katedra Św. Piotra. Świątynia została poświęconą na początku XII wieku i do dziś jest siedzibą archidiecezji Bolonia.


Loty Warszawa Bolonia odbywają się 4 razy w tygodniu.

Dzielnica handlowa, zabytki antyku i średniowiecza

Wielką atrakcję dla turystów stanowi stara dzielnica kupiecka. W Quadrilatero znajdziemy liczne klimatyczne knajpki i sklepy z miejscowymi wyrobami, a przy ulicy via Drapperie w ciągu dnia wystawiane są stragany ze świeżymi owocami, rybami i serami.



Jednymi z ważniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego Bolonii są dwie zabytkowe wieże mieszkalne. Wysokie, strzeliste i wąskie bardziej przypominają obeliski, niż masywne wieże typowe dla Europy Zachodniej. Wzniesione w średniowieczu dziś stanowią wizytówkę miasta. W wiekach średnich ich budowanie było formą rywalizacji między najbogatszymi rodzinami. Poza oznaką majętności ich właścicieli pełniły także funkcję obronną. Dawniej było ich około setki, przez co Bolonia nazywana jest do dziś średniowiecznym Nowym Jorkiem. Niestety większość z wież została zniszczona podczas II wojny światowej. Wspięcie się na wyższą – liczącą prawie 100 metrów - wieżę zapewnia panoramiczny widok na stare miasto.


Lot z Krakowa do Bolonii za nieco ponad 100 PLN w obie strony.


O rzymskiej przeszłości miasta przypominają z kolei ruiny amfiteatru, term i akweduktu.

Pierwszy uniwersytet na świecie

Zabytkiem wpisanym na listę UNESCO jest również Uniwersytet w Bolonii. Założony w 1088 r. jest najstarszym uniwersytetem na świecie. Najważniejszą atrakcją związaną z uniwersyteckimi korzeniami Bolonii jest Pałac dell’Archiginnasio. Budowę kompleksu pałacowego ukończono w 1563. Od 1838 roku w pałacu znajduje się biblioteka miejska z 800 tysiącami egzemplarzy książek. W środku możemy zobaczyć słynny drewniany Teatr Anatomiczny, gdzie dawniej wykonywano sekcje zwłok, a drzwi sali były otwarte dla publiczności.



Bolonia nie zawiedzie również miłośników muzeów. Najważniejsze z nich to: Muzeum Historii Bolonii (Museo della Storia), Muzeum Archeologiczne, Muzeum Średniowiecza.

Bolonia uznawana jest za jedno z piękniejszych miast Europy. To wyjątkowe miejsce, nie tylko dla miłośników włoskiego renesansu, ale także śródziemnomorskiej kuchni. Nie zapominajmy, że to właśnie tutaj narodziło się spaghetti bolognese.