Tu, pod gorącym słońcem, zatrzymał się czas. Jak podczas długiej sjesty. Barwne budynki z czasów kolonialnych, kolorowe amerykańskie krążowniki szos, piaszczyste plaże, rum i skręcane na udach cygara – powodów, by odwiedzić Kubę jest wiele.

To wyspa, na której w czasach prohibicji bawił się mafioso Al Capone, w miejscowych barach trunkami raczył się pisarz Ernest Hemingway, tu swoją rewolucję przeprowadził komunista Che Guevara. Kuba to nie tylko największa z wysp karaibskich i jedna z największych wysp na świecie. To podrównikowy raj dla miłośników podróży i wyjątkowych atrakcji turystycznych.
Loty na Kubę znajdziesz dzięki naszej wyszukiwarce.

Skarby kolonialnej przeszłości

Kuba ma bogatą przeszłość kolonialną, której dobrze zachowane pozostałości podziwiamy do dziś. W XVI wieku wyspa stała się kolonią Hiszpanii i ważną bazą dla konkwisty w Nowym Świecie. Od początku swojej obecności Hiszpanie postawili na rozwój plantacji trzciny cukrowej, na które sprowadzano do pracy niewolników z Afryki. Tu też koloniści ustanowili punkt handlu niewolnikami. Kuba była jedną z ostatnich hiszpańskich kolonii.

Wpływy kultury europejskiej i afrykańskiej kształtują do dziś tożsamość wyspiarzy, tworząc unikatową mieszankę wierzeń i obyczajów. Religijność chrześcijańska przeplata się tu z magicznymi rytuałami afrykańskich plemion, a katolickie ołtarze współwystępują z animistycznymi kultami voodoo. Wielokulturowa przeszłość manifestuje się również w oryginalnych smakach kuchni oraz muzyce. Latynoska salsa oraz transowa rytmika muzyki plemiennej zachwycają turystów.

Aby poczuć atmosferę dawnego kolonialnego świata i koloryt miasteczek Ameryki Łacińskiej, na pewno należy udać się do wpisanego na listę UNESCO Trynidadu. Można tu zwiedzić barokową katedrę, dawny klasztor i pałace „baronów cukrowych”. Uliczki odchodzące od centralnego placu miasta (Plaza Mayor) to istna feeria barw i dekoracyjnych fasad. Warto się w nie zagłębić. Przy wejściach do domów wiszą klatki z kanarkami, część najniższych kondygnacji domów przeznaczono na sklepiki z wyrobami koronkarskimi i miniaturowe zakłady rzemieślnicze. Zakłady fryzjerskie, czy też pracownie szewskie wyglądają jak z początku XX wieku. Na ulicach spotkać można jeźdźców – plantatorów.
kuba-trinidad-infoloty.jpg

Zespół uliczny w Trynidadzie


W Trynidadzie należy koniecznie napić się lokalnego trunku z miodu, rumu i soku cytrynowego, o nazwie Canchanchara. Podobne atrakcje architektury kolonialnej oferuje Cienfuegos. W mieście znajduje się najdłuższy deptak na Kubie.

Dziedzictwo potęgi kolonistów

W 1892 roku Kuba znalazła się w rękach Stanów Zjednoczonych, które nadały wyspie kolejną tożsamość kulturową. Najbardziej dostrzegalna jest ona w stolicy kraju – Hawanie. Kolonialna, szesnastowieczna architektura koegzystuje tu z barwnymi amerykańskimi krążownikami szos z lat 50-tych i 60-tych. To widok niespotykany w żadnym innym kraju, prawdziwa wycieczka w czasie do nostalgicznych obrazów Hoppera.
kuba-infoloty.jpg

Kolorowe, amerykańskie krążowniki


W licznych pubach Hawany trzeba koniecznie wypić szklankę legendarnego kubańskiego rumu. Niepowtarzalny smak nadaje mu melasa – uboczny produkt wytwarzania cukru z trzciny cukrowej. Leżakujący w dębowych beczkach rum – ulubiony trunek marynarzy i piratów żeglujących po Morzu Karaibskim - nie ma sobie równych i jest ważnym produktem eksportowym Kuby. Długie leżakowanie nadaje mu głęboki, ciemny kolor.
Loty z Warszawy do Hawany znajdziesz za mniej niż 2000 zł.
Hawana to również raj dla amatorów zabytków. Stare miasto - La Habana Vieja - figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tu znajduje się Plaza de la Catedral, czyli główny plac starego miasta z barokową katedrą, a odchodzące od niego uliczki to perły architektury kolonialnej. Tu możemy podziwiać także dawne kasyna, okazały budynek opery, słynny hawański Kapitol – czyli kopię znanego budynku z Waszyngtonu, pamiątkę po Hiszpanach – Fort Morro, czy też miejsca związane z Ernestem Hemingwayem – hotel, w którym mieszkał i jego ulubiony pub.

kuba-hawana-kapitol-infoloty.jpg

Kapitol w Hawanie

Rozrywki Karaibów

Jadąc drogami Kuby, mijamy plantacje tytoniu, trzciny cukrowej i bananów. Możemy je zwiedzić zanim zakupimy opakowanie cygar uchodzących za najlepsze na świecie. Najlepsze i najdroższe cygara pakowane są w pudełka wykonane z drewna cedrowego, które zapobiegają ich wysychaniu i pogłębiają aromat. Na południu wyspy drogi okala dżungla.
kuba-cygara-infoloty.jpg

Kubańskie cygara


Będąc na Kubie możemy zwiedzić także farmę krokodyli i zjeść na lunch mięso tego drapieżnego gada. Popularną atrakcją turystyczną są również wizyty na farmach orchidei. Piaszczyste plaże o złotym kolorze z widokiem na palmy i turkusowe morze co roku przyciągają szukających słonecznej pogody turystów. Dodatkowo można wykupić wycieczkę do delfinarium i popływać w towarzystwie tych inteligentnych ssaków. Będąc w Hawanie należy koniecznie zobaczyć show rewiowy z tancerkami niczym z parad karnawałowych i iść na koncert muzyki na żywo. To w końcu Kuba jest ojczyzną kultowego Buena Vista Social Club.
Amatorom ciekawych formacji geologicznych polecamy wizytę w Valle de Vinales - parku narodowym z gigantycznymi wapiennymi ostańcami Mogotes. Atrakcją jest tu zwiedzanie Indiańskiej Groty oraz naskalnych malowideł. kuba-valle-de-vinales-infoloty.jpg