Kopenhaga – najważniejsze atrakcje miasta Jana Christiana Andersena


Czy miasto, w którym urodził się i mieszkał najbardziej znany bajkopisarz świata, jest jak z bajki? Sprawdzimy to, odwiedzając Kopenhagę – stolicę Danii. To wyspiarskie miasto – położone na wyspie Zelandia i Amager - słynie z pięknych zabytków i wzorcowych rozwiązań urbanistycznych. Jest też bazą wypadową do Legolandu – największej atrakcji turystycznej Danii. Loty do Kopenhagi znaleźć można najtaniej wprost z Berlina.


Kopenhaga - od wioski wikingów do metropolii

W miejscu dzisiejszej stolicy Danii istniało kiedyś targowisko wikingów i mała rybacka wioska. Strategiczne położenie zdecydowało o szybkim wzroście osady. W Średniowieczu miasto stało się ważnym ośrodkiem handlu, łączącym szlaki kupieckie prowadzące na północ. Od XVI wieku była już miastem koronacyjnym królów Danii, zyskując status centrum politycznego i naukowego. Tak strategicznie położonym miastem interesowały się obce mocarstwa. Dania mierzyła się z zagrożeniem ze strony Szwedów, Holendrów i Anglików. Zachowała jednak autonomię.


Dziś Kopenhaga to stolica dobrej architektury i designu. Nowoczesne budownictwo harmonijnie integruje się z sakralnymi zabytkami romańskimi oraz renesansowymi i barokowymi realizacjami rezydencjonalnymi i mieszczańskimi.


Piękne stare kościoły sąsiadują tu z urodziwymi kamienicami i pałacami oraz innowacyjnymi realizacjami architektonicznymi, które dyktują światowe trendy. Duńscy architekci to międzynarodowe gwiazdy, wygrywające konkursy na ważne projekty, w tym jeden z najbardziej znanych budynków świata - gmach Opery w Sydney. Kopenhaga doskonale poradziła sobie również z rewitalizacją budynków poprzemysłowych i portowych. Jej pomysły kopiują inne światowe metropolie.


Kopenhaga – perły historycznej części miasta

Z topografią miasta możemy zapoznać się, wspinając na wieżę Kościoła Najświętszego Zbawiciela – najwyższego czynnego kościoła w Kopenhadze. Wzniesiona w stylu holenderskiego baroku świątynia na unikatową spiralną wieżę, której wysokość wynosi 90 m. Okalają ją zewnętrzne schody, dostępne dla turystów. To rzadkość architektoniczna, a dodatkową atrakcją są widoki na miasto.


Z ważnych budowli sakralnych warto zobaczyć również największy kościół w Danii – luterańską Katedrę Marii Panny. Wnętrze jest stosunkowo surowe, mieści w sobie jednak 12 przepięknych marmurowych rzeźb apostołów. Przy deptaku miejskim góruje z kolei gotycko-renesansowy kościół św. Ducha. Dawny kościół żeglarzy – św. Mikołaja – stracił z kolei status świątyni i mieści się w nim obecnie wystawa sztuki współczesnej. Poza ścisłym centrum znajduje się kościół uznawany za światowy unikat. Wybudowany w latach 20. XX wieku Grundtvig reprezentuje niezwykle efektowny styl zwany ekspresjonizmem.

Podróż w czasie zapewni spacer po VII-wiecznym obszarze dzielnicy Nyhavn. Fasady domów pomalowane są tu charakterystycznymi wysyconymi kolorami, znajduje się tu też sztuczny kanał i przystań ze statkami turystycznymi oraz drewnianymi muzealnymi okazami statków z XVII w. To jedna z największych atrakcji turystycznych miasta, zwana nieoficjalnie "najdłuższym otwartym barem w Skandynawii" z wieloma kawiarniami, pubami i restauracjami. Jedna ze stron kanału do lat 60. ubiegłego wieku pełniła funkcję dzielnicy domów publicznych.


W centrum miasta mieści się również drugi najstarszy park rozrywki na świecie Tivoli Gardens. Znajdują się tu tematyczne obszary i ciekawe budowle odtwarzające egzotyczne pałace i świątynie. Park wygląda zjawiskowo nocą, gdy wszystkie atrakcje są oświetlone.


Lot z Warszawy do Kopenhagi.
Lot z Gdańska do Kopenhagi.

Kopenhaga - królewskie oblicze miasta

Niewielka Kopenhaga to zagłębie pałaców. W samym centrum miasta znajduje się okazały, królewski Pałac Christiansborg. Turyści mogą zwiedzać jego wnętrze, w tym urządzone z przepychem królewskie sale i bibliotekę. Pałac Królewski Amalienborg to z kolei oficjalna zimowa rezydencja duńskich monarchów utrzymana w stylu rokoko. Za letnią rezydencję królewską służył im XVII-wieczny Zamek Rosenborg. Dziś znajduje się tu jedno z ważniejszych duńskich muzeów z meblami i precjozami władców. Trzy kondygnacje budynku zajmują komnaty królewskie z kompletnym wyposażeniem pochodzącym w większości z XVII i XVIII w.



Również poza administracyjnymi granicami Kopenhagi znajdują się 2 warte odwiedzenia zamki. Położony na malowniczej wysepce Zamek Frederiksborg uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Europie. W środku mieści się muzeum, a sale prezentują styl różnych epok i gromadzą liczne, cenne eksponaty. Drugim jest zamek Kronborg – znany, jako zamek Hamleta z dramatu Williama Szekspira.


Kopenhaga – atrakcje portowej metropolii

Przykładem wzorcowej rewitalizacji dzielnic portowych jest Ofelia Plads. To królestwo ciekawych pubów oferujących przepiękny widok na Kopenhaską architekturę i wody portu. Innym miejscem, gromadzącym turystów i mieszkańców stolicy jest plac ratuszowy Radhuspladsen z pomnikiem najbardziej znanego duńskiego pisarza J. Ch. Andersena.


Miłośnicy architektury na pewno będą chcieli zobaczyć ikonę nowoczesnej architektury – zbudowany na planie cyfry 8, nagradzany w najważniejszych światowych konkursach kompleks budowlany 8 Tallet. Stanowi on największą i najciekawszą prywatną inwestycję deweloperską w całej Danii.



Na przedmieściach Kopenhagi znajduje się również największy w północnej Europie ogród zoologicznego z akwarium - Narodowe Akwarium Danii Błękitna Planeta. Najsilniejszym magnesem są tu z pewnością zamieszkujące akwaria zwierzęta, ale nie mniej ciekawa jest sama bryła akwarium - lśniący, płaski budynek przypominający fale morskie.


Wycieczka do Kopenhagi daje nam też możliwość zobaczenia pomnika małej Syrenki, zwiedzenia Muzeum Designu oraz wizyty w Legolandzie. Do położonego w Billund parku rozrywki i świątyni najbardziej znanych klocków świata można się dostać środkami komunikacji masowej: pociągiem, autobusem i samolotem.

Kopenhaga – podpowiedzi dla smakoszy

W Kopenhadze dominuje kuchnia nordycka. Charakterystyczne dla niej są przyrządzane na liczne sposoby śledzie. Miłośnikom mięsa smakować będą z kolei mielone klopsiki, podawane z sosem i warzywami. Niezłe jest też jedzenie uliczne – Duńczycy są miłośnikami hot-dogów. Szczególnie popularne są te z grillowaną wieprzową kiełbasą rød pølse.

Można się tu napić również piwa wyprodukowanego w jednym ze 100 lokalnych browarów.



Kopenhaga to nowoczesne miasto o długiej historii uwiecznionej w pięknych zabytkach. To stolica innowacyjnych rozwiązań, z których czerpią ośrodki miejskie na całym świecie. Duńczycy cenią sobie uroki życia. Ich filozofia hygge inspiruje i wskazuje, jak cieszyć się z dobrych rzeczy. Takich jak podróż do Danii.