Stolica Niemiec stanowi trzecie co do wielkości miasto Unii Europejskiej. Jego historyczne budynki i kolekcje zgromadzone w muzeach świadczą o wielowiekowej potędze naszego sąsiada. Berlin to mekka dla miłośników zabytków i nowoczesnej architektury. Monumentalne budowle, interesujące projekty urbanistyczne i artystyczne oraz mnogość subkultur tworzą z Berlina pożądany cel turystyczny. Tu zanurzymy się nie tylko w przeszłości, ale będziemy świadkami nowych prądów kulturowych. Wracający z Berlina turyści twierdzą, że żadne miasto europejskie nie ma w sobie takiej energii i klimatu. Żeby stać się jego częścią, wystarczy znaleźć tanie loty z Polski do Berlina.

berlin-reichstag-kopula-infoloty.jpg

Historia z murem w tle

Nie ma nic dziwnego w tym, że dawna historia miasta związana jest z Germanami. Bardziej zaskakujący jest fakt, że mieszkali tu również Słowianie i to od ich języka, a dokładnie słowa oznaczającego bagno, wywodzi się nazwa miasta. To nie koniec ciekawostek. W XII wieku miasto było lennem Bolesława Krzywoustego. Następnie miasto przeszło w posiadanie władców Brandenburgii, a w 1701 r. zostało stolicą Prus.
berlin-holocaust-pomnik-pomordowanych-zydow-europy.jpg
Po zjednoczeniu Niemiec miasto stało się siedzibą cesarza i swój status utrzymało w czasach III Rzeszy, będąc głównym miastem totalitarnego państwa niemieckiego. Po II Wojnie Światowej Berlin został podzielony – podobnie jak same Niemcy - na wschodni i zachodni. Dzielący miasto betonowy mur był systemem umocnień o długości 156 km z zaporami drutowymi i minami. Stał się jednocześnie sławnym i niesławnym symbolem zimnej wojny. Rozebrano go w 1990 r.
Jego fragmenty stoją jednak do dziś, służąc artystom graffiti jako nośnik. Czyni to z Berlina największą galerię sztuki nowoczesnej na wolnym powietrzu. To obowiązkowy punkt zwiedzania. East Side Gallery to miejsce, w którym wielkopowierzchniowe murale są żywym świadectwem turbulentnej przeszłości miasta. Barwne, wykonane w różnych manierach stylistycznych, mają wartość artystyczną i historyczną. Jedną z bardziej znanych produkcji jest legendarny już pocałunek Breżniewa i Honeckera.
Lot z Krakowa do Berlina znajdziemy za niewiele ponad 100 zł w obie strony. berlin-graffiti-mur-berlinski-brezniew-infoloty.jpg

Klejnoty kultury w centrum Europy

Berlin słynie z pereł architektury. Znajdziemy je w centrum rozciągającym się od Alexanderplatz do Potsdamer Platz, z monumentalnym placem Gendarmenmarkt pośrodku. Zdobi go klasycystyczny gmach XVIII-wiecznej Sali Koncertowej (Konzerthaus) z pomnikiem Friedricha Schillera oraz – również neoklasycystyczne - Katedra Francuska (Französischer Dom) i Katedra Niemiecka (Deutscher Dom). Wszystkie trzy budynki są okazałe i mają efektowne ornamenty.

berlin-katedra-berlinska-sprewa-rzeka-infoloty.jpg

Innym ważnym zabytkiem sakralnym jest ewangelicka katedra z przełomu XIX i XX w., wykonana w stylu późnego włoskiego renesansu według planów architekta Juliusa Carla Raschdorffa pochodzącego z… Pszczyny. Jej monumentalna kopuła i dopracowana ornamentyka czynią z niej obowiązkowy punkt turystyczny Berlina. Warta odwiedzenia jest również silnie nawiązująca do estetyki antyku Katedra św. Jadwigi, średniowieczny Kościół Mariacki oraz bardzo ciekawy, wzniesiony w stylu neoromańskim, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma.
Zagłębie zabytków stanowi również Aleja pod Lipami. To najbardziej znana ulica Berlina z szeroką arterią spacerową. Znajdują się przy niej kluczowe urzędy, instytucje kulturalne i edukacyjne oraz obiekty sakralne. Idąc Unter den Linden, zobaczymy Wyspę Muzeów i Bramę Brandenburską na obu jej końcach, przejdziemy obok licznych muzeów, okazałych budynków ambasad, będziemy mogli obejrzeć z zewnątrz Operę Narodową, Operetkę, gmach Uniwersytetu Humboldta, Plac Bebela z katedrą św. Jadwigi, Niemieckie Muzeum Historyczne, katedrę luterańską i park Lustgarten. Budynki ambasad największych mocarstw ulokowane są przy Placu Paryskim. Wszyscy turyści udają się również na Wyspę Muzeów, która uznawana jest za jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata i w całości wpisana została jako unikatowy zespół architektoniczny i kulturalny na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na jej obszarze znajdują m.in. Muzeum Pergamońskie z eksponatami z wykopalisk archeologicznych, Nowe i Stare Muzeum ze zbiorami sztuki starożytnej, Muzeum im. Bodego z numizmatami, sztuką bizantyjską i malarstwem nowożytnym oraz Stara Galeria Narodowa ze sztuką niemiecką XIX i początku XX wieku. Ich zbiory zaliczane są do najcenniejszych na świecie.
Miłośnicy dziedzictwa kulturowego nie powinni pominąć również dawnej Biblioteki Królewskiej, gmachu Fundacji Guggenheima oraz Nowej Synagogi. Warto odwiedzić też dwa cmentarze żydowskie - największy w Europie Jüdischer Friedhof Weißensee oraz najstarszy w Berlinie Jüdischer Friedhof Prenzlauer Berg.
Jak na stolicę przystało, mieszczą się tu również pałace. Imponujący zespół pałacowo-parkowy tworzy XVIII-wieczny, służący królom Prus, Charlottenburg oraz Pałac Bellevue. Dla osób, które poczują niedosyt, rekomendujemy wycieczkę do pobliskiego Poczdamu (kursuje komunikacja miejska), gdzie mieści się przepiękny kompleks pałacowo-parkowy - słynna rezydencja letnia Fryderyka Wielkiego - Sanssouci. berlin-palac-charlottenburg-infoloty.jpg

Przejście z przeszłości w przyszłość

Kolejną z ikon jest Brama Brandenburska. Jest ona nie tylko symbolem miasta, ale również zjednoczenia Niemiec. Ten okazały 26-metrowy obiekt, jest inspirowany architekturą antyku z typowymi rzędami potężnych kolumn. Zdobiące jej fasadę płaskorzeźby przedstawiają głównie czyny Herkulesa, a wielkie posągi są reprezentacjami Marsa i Minerwy. W pobliżu bramy znajdują się kolejne dwa zabytki - parlament Rzeszy, czyli Reichstag oraz Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Ten ostatni to ikoniczny monument składający się z ponad 2711 równych, cementowych bloków. Ich liczba odpowiada liczbie stron w Talmudzie.

berlin-brama-branderburska-infoloty.jpg

W centrum zachowała się też najsłynniejsza pamiątka po Murze Berlińskim, czyli Checkpoint Charlie. To najbardziej znane przejście graniczne między Berlinem Wschodnim (kontrolowanym przez ZSRR) a Zachodnim (pod wpływami aliantów) z czasów zimnej wojny. Stoi tam budka graniczna z przebranymi wartownikami.

berlin-reichstag-infoloty.jpg

Nowe oblicze miasta

Berlin szczyci się również nowoczesnymi realizacjami. Kilka kroków na wschód od głównego węzła komunikacyjnego miasta - Alexanderplatz - mieści się wieża telewizyjna – Fernsehturm. Ma wysokość 368 metrów i jest najwyższą budowlą w Niemczech. Można z niej spojrzeć na Berlin z góry. Wieża ma do zaoferowania taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę całego miasta. Nad tarasem znajduje się restauracja, która obraca się o 360 stopni w ciągu pół godziny.

berlin-wieza-telewizyjna-alexnderplatz-infoloty.jpg

Jeden z największych i najbardziej ruchliwych miejsc w centrum miasta jest plac przy Urzędzie Kanclerza Federalnego. Uznawany jest również on za najnowocześniejszy, ze względu na swoją innowacyjną architekturę. Sam budynek ma styl postmodernistyczny. Zajmując 12000 metrów kwadratowych stanowi jedną z największych spośród siedzib rządów na świecie (jest 8 razy większy niż Biały Dom).

Rozrywka

W Berlinie znajdują się dwie hipsterskie dzielnice z setkami restauracji, pubów, kuchni z całego świata, sklepików z rękodziełem i vintage. Warto tam zajrzeć dla ich unikatowej, alternatywnej i eklektycznej atmosfery. Obie starają się pełnić funkcję komuny artystycznej, alternatywnej galerii pod otwartym niebem i zagłębia ciekawych, klimatycznych knajpek.
Kreuzberg znajduje się w części zachodniej Berlina, a Friedrichshain we wschodniej. To tam można spróbować sławetnego currywurst. To narodowy przysmak mieszkańców Berlina. Pieczona kiełbasa pokrojona na kawałki, podawana z sosem pomidorowym i curry to kulinarna ikona miasta.
Berlin leży nad dwiema rzekami. Po trudach zwiedzania można odpocząć nad brzegiem jednego z malowniczych kanałów Landwehrkanal w dzielnicy Charlottenburg i Kreuzberg.
Berlin słynie również z ogrodów zoologicznych oraz aquarium. Stare ZOO należy do najstarszych na kontynencie. W stolicy Niemiec znajduje się też AquaDom. To największe na świecie akwarium cylindryczne mieści się w hotelu Radisson Blu. Akwarium ma 16 m wysokości i jest zbiornikiem dla ponad miliona litrów wody. Pływa w nim około 1.500 ryb z 50 gatunków.
Berlin walczy o miano najciekawszej stolicy Europy. Ma wiele argumentów przemawiających za tym tytułem. To wspaniała propozycja na letni weekend i nie tylko.