Belfast - 5 miejsc, które trzeba zobaczyć


Belfast pozostaje nieco w cieniu modnego Londynu i urokliwej Szkocji. Czy słusznie? Zupełnie nie! To miasto oferuje wiele ciekawych atrakcji, a osoby nielubiące tłumów na pewno docenią, że stanowi mniej oblegany cel podróży.Stolica Irlandii Północnej, Belfast, to świetne miejsce na weekendową podróż. Zachęca do spacerów urokliwymi uliczkami, przy których można podziwiać architekturę epoki wiktoriańskiej i edwardiańskiej. Wizyta w ogrodzie botanicznym pozwoli wyciszyć się i zrelaksować. Nie bez znaczenia są także tanie loty do Belfastu. Co zobaczyć, jeśli nie będziemy dysponowali zbyt dużą ilością czasu, ale zechcemy jak najlepiej poznać miasto?


1. Katedra św. Anny

To imponująca budowla stanowiąca centralny punkt Catedral Quarter – od niej zresztą pochodzi nazwa dzielnicy. Teoretycznie Katedra św. Anny to katedra tylko z nazwy: chociaż jest używana w dwóch oddzielnych diecezjach, nie stanowi siedziby żadnego z biskupów. Historia miasta jest nieodłącznie związana z tym miejscem, nieomal zniszczonym podczas wojen światowych, a obecnie stanowiącym świątynię protestancką. Wokół katedry rozciąga się najbardziej urokliwa, najstarsza część miasta. Sklepy, puby, muzea, hotele, a nawet redakcje dwóch gazet – wszystko to mieści się za fasadą wiktoriańskich budynków, więc spacer ulicami Catedral Quarter przypomina bajkową podróż w czasie.


2. Big Fish

To 10-metrowy, ceramiczny pomnik łososia, który powstał, aby upamiętnić oczyszczenie wody w rzece Lagan. Zanim uznacie, że taką drobnostkę można pominąć podczas podróży, przyjrzyjcie się dokładnie jego łuskom: to historia Belfastu w formie krótkich informacji i ilustracji. Dla turysty, który przebywa w mieście tylko kilkadziesiąt godzin – idealne źródło wiedzy.3. Dok i muzeum Titanica

To w Belfaście został zaprojektowany i zbudowany słynny Titanic, który fascynuje świat od pokoleń. Dlatego podczas wizyty w mieście koniecznie trzeba obejrzeć poświęcone mu muzeum oraz dok statku. Muzeum powstało stosunkowo niedawno i jest interaktywne, co pozwala jeszcze lepiej poznać historię Titanica i jego katastrofy oraz samego miasta.4. Zamek Belfast

Położony na zboczu góry stanowi nie tylko gratkę dla miłośników historii, ale też znakomity punkt widokowy na miasto i zatokę Belfast Lough. Monumentalna budowla z piaskowca pochodzi z XIX wieku i należała do rodu Chichesterów. Otaczają ją piękne ogrody, w pobliżu znajduje się ZOO. Obecnie wewnątrz zamku można znaleźć sklep z pamiątkami i restaurację. Zamek jest także przygotowany do wyprawiania w nim wesel.


5.  Śladami „Kłopotów”

Na Belfaście silne piętno odcisnęły tragiczne wydarzenia z przeszłości, które przez mieszkańców nazywane są „Kłopotami”. Dla obcokrajowców to trudne do zrozumienia: katolicy i protestanci walczyli między sobą, przy czym jedni popierali utrzymanie związku z Wielką Brytanią, drudzy – preferowali zjednoczoną Irlandię. Związek religii i polityki był tu na tyle silny, że miasto podzieliło się, a nawet dochodziło do zamachów bombowych.


Choć konflikty zostały zażegnane, pozostały murale: w ten sposób mieszkańcy manifestowali swoje poglądy lub oddawali cześć poległym. Dlatego warto zarezerwować czas, by przespacerować się Shankill Road (ulicą zamieszkaną przez unionistów) oraz Falls Road (zamieszkaną przez republikanów), które przedstawią nam choć część historii „Kłopotów”. Znamienne, że te dwie ulice oddziela mur pokoju, na którym powstały prace i murale wzywające do zgody.Belfast to nietypowy kierunek podróży, mimo niskich cen: tanie loty z Gdańska do Belfastu wprost zapraszają, by odwiedzić stolicę Irlandii Północnej. Weekend spędzony na spacerowaniu uliczkami z innej epoki, czytaniu informacji na ogromnym łososiu czy zwiedzaniu monumentalnej katedry i zamku na pewno zapadnie w pamięć na długo. Pamiętajmy też o historii – Belfast ma pod tym względem do zaoferowania bardzo wiele.