5 europejskich miast idealnych na wakacje dla miłośników historii

Każde miasto ma wyjątkową przeszłość, którą warto poznać lub choćby zobaczyć jej najważniejsze pozostałości. Jednak prawdziwi miłośnicy historii na tym nie poprzestają. Wybierają spacery po muzeach i oglądanie zabytków zamiast leżenia na plaży czy obiadu w znanej restauracji. Tropią przeszłość niczym detektywi, ciesząc się każdą chwilą, w której mogą poznawać historię na żywo, zamiast czytać o niej w książkach.


Mówi się, że podróże kształcą. Miłośnicy dalekich wypraw przywiozą z nich dodatkowy bagaż wiedzy zwłaszcza wówczas, gdy otworzą się na poznawanie przeszłości. To pomoże zrozumieć obecną sytuację odwiedzanych miast i wyobrazić sobie, jak wyglądało w nich życie przed paroma stuleciami. Może się okazać, że podróże obudzą w Was duszę historyka, a wtedy przepadliście! Fascynujące detale będziecie zauważać na rogu każdej większej ulicy, a podróże nabiorą dodatkowego znaczenia. Od których miast warto zacząć poznawanie europejskiej historii?


  1. Ab ovo: Rzym

Uczty w starożytnym Rzymie zaczynały się od jajek. Stąd wzięło się łacińskie powiedzenie ab ovo: dosłownie od jajka, a przenośnie od samego początku, od sedna sprawy”. Jako pierwszy cel podróży warto wybrać miasto, które nieodłącznie kojarzy się z bogatą, wielką historią. Łuk triumfalny, Panteon, Koloseum, Bazylika św. Piotra – to najbardziej znane punkty, które warto zobaczyć na własne oczy i poczuć niezwykłego ducha przeszłości. Jeśli wystarczy czasu, nie będziecie się nudzić. Na wytrwałych turystów czeka Mauzoleum Augusta, rzymskie katakumby czy Forum Romanum. Warto wykorzystać tanie loty do Rzymu. Jest co podziwiać.  1. Jeszcze starsze Cagliari

Mało kto wie, że we Włoszech jest miasto starsze od Rzymu. To Cagliari leżące na bajecznej Sardynii, które jeszcze nie jest miejscem obleganym przez turystów (sprawdź tanie loty do Cagliari). Zostało założone przez Fenicjan w VII w. p.n.e. i stanowiło ważny ośrodek portowy. Kiedy znajdziecie się na miejscu, warto wdrapać się na wieżę Torre de'll Elefante, wybudowaną w XIV wieku, skąd rozpościera się widok na całe miasto. Bogata architektura sakralna, siedemnastowieczny uniwersytet i pozostałości rzymskich budowli (np. amfiteatru z II w.) również stanowią ciekawy obiekt, który warto zobaczyć na miejscu.


  1. Kijów – historia inaczej

Kijów opowiada swoją historię w sposób wyjątkowy. Próżno szukać tu tak wiekowych budowli jak w Rzymie czy Cagliari, ale mieszkańcy w bardzo kreatywny sposób dzielą się swoją przeszłością. Jedno z kijowskich muzeów opowiada historię miasta z perspektywy życia jednej ulicy i mieści w sobie aż 7000 eksponatów: afisze, szyldy sklepowe, zdjęcia, pamiątki jej mieszkańców. Inne muzeum pozwala poznać historię Czarnobyla, która na fali popularnych gier i książek stanowi dla młodych ludzi intrygujący temat. Dzięki tanim lotom do Kijowa to miasto stanowi punkt obowiązkowy dla każdego podróżnika.


  1. Inna rzeczywistość Aten

Tu na każdym kroku można dostrzec, że historia sięgająca starożytności pozostawiła na mieście swój ślad. Miejsce, w którym prowadzili dysputy wielcy filozofowie, i gdzie wznoszone były modlitwy do znanych nam z mitologii bogów, wydaje się istnieć poza czasem, w swojej własnej rzeczywistości. Dla tego niezwykłego odczucia warto pojechać do Aten i zobaczyć na własne oczy Akropol, Teatr Dionizosa czy Narodowe Muzeum Archeologiczne. Tanie loty do Aten kosztują nieco ponad sto złotych: tyle, co dwie dobre książki historyczne.


  1. Elegancki Wiedeń

Początki miasta sięgają założonych w tym miejscu osad celtyckich. Następnie Wiedeń przejęli” Rzymianie, czyniąc z niego ważny punkt obronny swojego państwa. Od XVII wieku miasto rozkwitało. Na starówce można podziwiać katedrę Świętego Szczepana wzniesioną w stylu gotyckim, romański kościół św. Ruprechta i inne przykłady architektury sakralnej. Wiedeń to także miasto pałaców: poza Belwederem znajdziemy ich tutaj aż cztery. Polacy na pewno chętnie odwiedzą ulicę Kohlmarkt, przy której mieszkał Fryderyk Chopin. Te i dużo więcej atrakcji można zobaczyć dzięki tanim lotom do Wiednia.