Madryt – 4 powody do odwiedzenia najwyżej położonej europejskiej stolicy


Wiele osób odwiedziło Barcelonę. Warto także udać się do samej stolicy Hiszpanii.

Na pewno nie będziemy rozczarowani. Zawiedzeni nie będą zwłaszcza miłośnicy sztuki, dobrej architektury, ani osoby, które fascynuje kultura korridy i flamenco.


W położonym na wysokości 655 metrów n.p.m. Madrycie możemy zobaczyć również Pandę Wielką. Ten uroczy gatunek niedźwiedzia jest bowiem rezydentem madryckiego ZOO.

Fani piłki nożnej na pewno będą pod wrażeniem stadionu jednej z najlepszych drużyn świata – Realu Madryt, a miłośnicy dobrej kuchni zakochają się w lokalnych restauracjach.

Loty z Polski do Madrytu znajdziesz aż z czterech polskich miast (Poznań, Kraków, Wrocław, Warszawa).


Stadion Realu Madryt

Królewski Madryt

Jeden z najważniejszych zabytków w całej Hiszpanii jest jednocześnie drugim największym pałacem królewskim w Europie. Dawna siedziba władców Hiszpanii - Pałac Królewski, jest dziś dostępna do zwiedzania i mieści w sobie zbiory malarstwa takich mistrzów pędzla jak: Caravaggio, El Greco, Francisco de Goya, Rubens oraz Velázquez. Wnętrza pałacu urządzone są z wielkim przepychem, a największe wrażenie robią sala tronowa, apartamenty królewskie oraz kolorowy salon Gaspariniego.


Pałac królewski w Madrycie


Obok pałacu znajduje się XIX-wieczny plac Plaza de Oriente z pomnikiem Filipa IV.

Po drugiej stronie placu mieści się monumentalny budynek Teatru Królewskiego, a tuż za nim, urządzony z geometryczna precyzją, ogród Jardines de Sabatini. Z zabytków sakralnych warto zwiedzić zbudowany w 1761 roku kościół San Francisco el Grande, w którego kaplicach zobaczymy prace Goi i Velázqueza.


Zwiedzając Madryt nie możemy pominąć placu Plaza de Toros de Las Ventas, przy którym usytuowana jest arena walk byków. Budząca wiele kontrowersji kultura korridy, jest integralną częścią Hiszpanii, warto zatem zobaczyć nawet samą arenę. Można ją zwiedzać codziennie od 10 do 19. Walki byków odbywają się co niedzielę od końca marca do października.


Warto też zajrzeć do wnętrza stacji kolejowej Atocha, jednej z najciekawszych na świecie. W środku poczujemy się jak w palmiarni - znajdziemy tu tropikalny ogród, na środku którego znajduje się oczko wodne z dziesiątkami żółwi. Wewnątrz budynku odwiedzimy też mały bazar z oryginalnymi daniami kuchni hiszpańskiej i arabskiej.


Stacja kolejowa Atocha


Muzea - mocne trio

Madryt jest siedzibą jednego z najlepszych muzeów świata – Prado. Wyeksponowano tu ponad 5000 dzieł w ponad 100 salach na trzech piętrach. Muzeum posiada największą kolekcję malarstwa hiszpańskiego od XII do XIX wieku. Wystawiono tu ponad 140 prac Francisco de Goi, a także dzieła takich sław jak Velázquez, El Greco, Rubens, Tycjan, Rafael Santi, Hieronim Bosch, Hans Memling oraz Caravaggio. Tu znajduje się m.in. Ogród ziemskich rozkoszy Boscha i Trzy Gracje Rubensa.


W Museo Reina Sofía zobaczymy z kolei sztukę nowoczesną m.in. prace Joana Miró, Pabla Picassa czy też Salvadora Dalego.


Trzecim muzeum sztuki jest muzeum Thyssen-Bornemisza, którego kolekcja prac z całej Europy od XIII do XX wieku liczy ok. 1000 dzieł. Na ścianach wiszą dzieła Pabla Picasso, Vincenta van Gogha, Renoira czy też Claude Moneta, a także prace artystów amerykańskich z XIX w.


Loty z Wrocławia do Madrytu można znaleźć już poniżej 200 zł w obie strony.

Place - wizytówka miasta

Madryt jest królestwem placów. Jako ścisłe centrum stolicy oraz całej Hiszpanii uznaje się Puerta del Sol. To obszerny plac, na którym mieści się tzw. kilómetro cero (kilometr 0), od którego liczone są odległości do wszystkich miejsc w kraju. Tu znajduje się też symbol miasta - mierząca 25 metrów rzeźba niedźwiedzia wspinającego się na drzewo poziomkowe. Wizerunek ten znajduje się na fladze oraz herbie Madrytu. Niedaleko mieści się klasztor kryjący w sobie arcydzieła sztuki. Autorami fresków zdobiących ściany Monasterio de las Descalzas Reales są m.in. Rubens, Tycjan i Bruegel.


Niedźwiedź niedaleko Kilometra Zero


Jednym z symboli miasta jest też Plaza de Cibeles z fontanną bogini Kybele oraz starym budynkiem poczty, który dziś służy jako ratusz miejski. Ciekawa architektura cechuje również plac Plaza Mayor z umieszczonym w jego centrum pomnikiem Filipa III. Budynki otaczające plac mają arkadowe przyziemia oraz rzędy długich balkonów. Przez wieki odbywały się tu najważniejsze publiczne wydarzenia stolicy: procesy inkwizycji, koronacje, korridy oraz beatyfikacje. Z kolei Plac de la Villa otoczony jest wspaniałymi kamienicami z XVI i XVII w. Uwagę w tym miejscu przyciąga dawny budynek więzienia, siedziba władz miasta i kwintesencja stylu gotycko-mudéjar - Wieża Lujan z XV w.


Najbardziej reprezentacyjną arterią biegnącą przez habsburską część Madrytu jest Gran Vía. To swoista madrycka 5th Avenue z luksusowymi sklepami i hotelami zlokalizowanymi w przepięknych i niezwykle okazałych kamienicach. Ulicę zamyka plac Plaza de España, nad którym górują dwa największe niegdyś wieżowce: Torre de Madrid oraz Edificio de España. Na drugim krańcu Gran Vía mieści się najcenniejsza użytkowa nieruchomość stolicy, neorenesansowa kamienica Edificio Metrópolis. Jej kopułę pokryto 30 tysiącami liści z 24-karatowego złota.


Gran Vía i Edificio Metrópolis (Budynek Metrópolis)

Kuchnia i muzyka - dwie miłości Hiszpanów

Hiszpania to też świetna kuchnia. W dzielnicy La Latina znajduje się niezliczona ilość barów i knajpek, które odwiedzają głównie miejscowi. Swoisty madrycki klimat mają zwłaszcza ulice Cava Baja i Cava Alto. W dzielnicy odbywa się również najlepszy pchli targ stolicy - El Rastro (przy Plaza de Cascorro oraz Ribera de Curtidores). Poszukując lokalnej kuchni, warto też udać się do dzielnicy Malasaña pełnej tawern z tapas, restauracji i pubów. Najlepsze zlokalizowane są wokół Mercado de San Ildefonso.


Sklep z szynką długodojrzewającą Jamón


Hiszpania słynie ze świetnie doprawianych mięs z grilla z dodatkiem kminku i szafranu. Oprócz mięs spożywa się dużo sardynek i kalmarów. Ikoniczne potrawy Hiszpanii to paella (jednogarnkowa potrawa z ryżu barwionego szafranem z owocami morza), gazpacho (chłodnik na bazie papryki i pomidorów) oraz długo dojrzewające wędliny (szynka jamon). Należy do nich zamówić koniecznie sangrię (czerwone wino z lodem i z owocami) lub hiszpańskie sherry, czyli vino de Jerez. Hiszpania to kraj 5,500 winnic, nie można zatem nie skosztować na miejscu chociaż jednego z ich wyrobów.


Hiszpańska paella


Z lokali z flamenco polecamy Corral de la Morería (widnieje na liście New York Times jako jedno z 1000 najważniejszych do zobaczenia, zanim się umrze) oraz lokal Cardamomo.


Lot Warszawa - Madryt znajdziesz w naszej wyszukiwarce tanich lotów.