tajlandia-jedzenie.jpg

Jedzenie

Jedzenie w Tajlandii jest przepyszne. Wszyscy, którzy mieli okazję spróbować go w tym kraju, zgodnym chórem twierdzą, że w żadnej restauracji na świecie nie smakowało ono tak dobrze, jak tam. Stoiska z tajskim jedzeniem na ulicach nie są również drogie. Nieważne, o której godzinie zgłodniejesz - o każdej porze możesz liczyć na smaczny posiłek. Do tych najlepszych i najbardziej popularnych można zaliczyć zupę Tom Yum Goong na bazie bulionu z krewetkami, grzybami shiitake i makaronem, Pad Thaia, czyli smażony makaron z woka z jajkiem, krewetkami, kiełkami fasoli mung oraz pastą tamaryndową i sosem rybnym oraz Gaeng Daeng (tzw. Red Curry), na bazie czerwonej pasty curry z mięsem, papryką, pomidorami, ananasem oraz bambusem. Tanie połączenia do Tajlandii umożliwią spróbowanie ich każdemu, kto zdecyduje się na podróż.

tajlandia-pogoda.jpg
Piękna pogoda

Pogoda ma w Tajlandii charakter tropikalny, co oznacza, że praktycznie przez cały rok jest tam ciepło. Aura kształtuje się różnie w zależności od tego, z jaką dokładnie częścią kraju mamy do czynienia. Na przykład w Bangkoku funkcjonują 3 główne pory roku. Pora gorąca od marca do czerwca, pora deszczowa od lipca do października i pora chłodna od listopada do lutego. Przy czym należy pamiętać, że “pora chłodna” oznacza w stolicy tego kraju 20℃ wieczorem! Żeby poczuć ten klimat na własnej skórze, wystarczy zarezerwować tanie loty do Chiang Mai z Warszawy, Poznania lub Katowic.

tajlandia-architektura.jpg
Wyjątkowa architektura

W Tajlandii spotkamy tysiące buddyjskich świątyń rozsianych po całym kraju. Nie trzeba być religijną osobą, żeby zauważyć ich wyjątkowość. Panująca w nich atmosfera jest spokojna i relaksująca, stanowi odpoczynek od zgiełku i upału. Z pewnością natkniesz się również na wiele imponujących pomników samego Buddy. Oprócz bardzo okazałych, kolorowych (z przewagą złota!) zabytków, możemy natknąć się również na wiele interesujących ruin, które skrywają w sobie sekrety minionych epok. Na uwagę zasługuje dawna stolica Tajlandii - Ayutthaya, gdzie można zwiedzać ruiny starych świątyń, do której dojedziemy pociągiem lub busem z Bangkoku.

tajlandia-plaze.jpg
Tropikalne plaże

Jeśli widujecie czasem zdjęcia pięknych, rajskich wysp, na których piasek jest biały, a woda niebiańsko niebieska, to najprawdopodobniej macie przed oczami jedną z tajskich plaż. Wiele cudownych miejsc zostało w Tajlandii zniszczonych przez niekontrolowany rozwój i nagły napływ turystów, wciąż jednak można znaleźć naprawdę wiele miejsc, gdzie przyroda cieszy oko. Należą do nich np. plaża Ko Chang leżąca przy granicy z Kambodżą, wyspa Ko Kood, na której na stałe mieszka ok. 2000 osób (jednak jest na tyle duża, że wydaje się prawie niezamieszkaną), czy wyspa Kolanta, na której społeczność lokalna mocno dba o to, by zachować jej pierwotny charakter.

tajlandia-bangkok.jpg
Bangkok

Tajlandczycy to ludzie bardzo otwarci, pogodni i pomocni. Nie trzeba mieć specjalnego szczęścia, żeby zobaczyć na ulicy uśmiechniętych przechodniów. Odnosi się wrażenie, że cenią sobie dobre maniery, grzeczność, w publicznych miejscach nie zachowują się głośno i darzą szacunkiem osoby starsze. Zawsze możemy liczyć na pomoc, wskazanie właściwej drogi, czy zainteresowanie w przypadku jakichkolwiek problemów. Najprawdopodobniej szybko poznasz kilka słów i zdań, które są tego przejawem. Sabai Sabai, czyli: czuję się dobrze oraz Mai Pen Rai, czyli nie martw się, to dość często spotykane wyrażenia. Tajlandia jest krajem, który przypadnie do gustu wszystkim podróżnym, którzy cenią sobie piękną, naturalną przyrodę, dobre i zdrowe jedzenie oraz docenią egzotykę tego miejsca.

tajlandia-ludzie.jpg
Ludzie

To stolica i największe miasto Tajlandii, w którym mieszka aż 9 milionów osób. Ze względu na szybki i dość chaotyczny rozwój miasta w latach 80. i 90. można w nim obecnie znaleźć różne ośrodki centralne. To miasto niezwykle międzynarodowe, pełne zarówno turystów jak i osób, które zdecydowały się przyjechać do Tajlandii, żeby w niej żyć i pracować. Z rzeczy i miejsc, które warto zobaczyć, wymienić można choćby Szmaragdowego Buddę, figurkę o wysokości zaledwie 66 cm, która jest narodowym skarbem Tajlandii (a wcale nie jest wykonana ze szmaragdów!), drogę Thanon Khao San - niedługą ulicę uwielbianą przez podróżników, której klimat stanowią liczne kawiarenki, bary, kluby muzyczne, salony masażu i stragany z jedzeniem. Tanie loty z Warszawy do Bangkoku znajdziemy już za 1784 PLN.