Belgia to jedno z najbardziej niedocenionych miejsc turystycznych w Europie. Kojarzy się głównie z podróżami służbowymi europosłów i rotundowym gmachem Parlamentu UE w Brukseli, na tle którego korespondenci zagraniczni regularnie relacjonują sprawy unijne.

Tymczasem to kraj o bogatym dziedzictwie kulturowym i licznych zabytkach. Ich różnorodność powoduje, że opuszczając Belgię, odczuwa się zarówno zadowolenie, jak i niedosyt. Belgia jest państwem kompaktowym, ma nieco ponad 30 000 km², przez co należy do jednych z najmniejszych w Europie. Kraj ten w przeszłości przechodził z rąk do rąk. Pierwotnie zamieszkiwali go Celtowie, później należał do Imperium Rzymskiego, germańskich Franków, Francji, Austrii, Hiszpanii oraz Królestwa Niderlandów.


Oferuje dzięki temu wiele atrakcji. Lot do Belgii jest krótki, na miejscu można poruszać się koleją, autobusem lub samochodem – kraj ma rozbudowaną sieć darmowych autostrad.
Belgowie porozumiewają się po francusku, niderlandzku i niemiecku. Świetnie władają również językiem angielskim. Żeby mieć okazję ich poznać, wystarczy zarezerwować tanie loty do Brukseli już od 76 zł.

Bruksela

Zwiedzając Belgię nie można pominąć stolicy. Bruksela jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego, a ponadto instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euratomu. Jako punkt obowiązkowy na liście zwiedzania należy wpisać spacer po starówce. Centralnym punktem rynku jest późnogotycki ratusz, z wysoką zdobną wieżą. Okalają go efektowne kamienice o bogatych ornamentach. Latem powierzchnię Grand Place pokrywa kobierzec z kwiatów. Od starówki odchodzą malownicze, boczne uliczki z knajpkami i witrynami cukierni udekorowanymi figurkami z czekolady oraz różnokolorowymi słodyczami.

belgia-bruksela-grand-place-infoloty.jpg

Przy jednej z uliczek usytuowany został kontrowersyjny symbol miasta – Manneken Pis, przedstawiający postać siusiającego chłopca. Ta niewielka fontanna przyciąga do siebie tłumy turystów, nie jest jednak jedynym obiektem utrwalającym czynność oddawania moczu. Jeanneke Pis (sikająca dziewczynka) i Zinneke Pis (sikający piesek) również zapisały się na trwałe na liście brukselskich atrakcji turystycznych. Turystom z centralnej Polski polecamy loty z Warszawy do Brukseli, a podróżnym z południowej części kraju tanie loty z Wrocławia do Brukseli.

belgia-bruksela-manneken-pis-infoloty.jpg

Manneken Pis (Sikający chłopiec)


W stolicy warto zwiedzić Place Royale - olbrzymi plac otoczony okazałymi budowlami, z kościołem Saint-Jacques-sur-Coudenberg, Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych oraz muzeum Instrumentów. Nie należy zapomnieć również o Atomium - konstrukcji przedstawiającej pierwiastek żelaza powiększony 185 miliardów razy, Pałacu Królewskim, dzielnicy Unii Europejskiej oraz Pałacu Sprawiedliwości. Miłośnikom secesji polecamy perły architektury tego okresu - Hotel Solvay i Tassel House. By dostać się do tego wyjątkowego miasta wystarczy sprawdzić tanie loty do Brukseli.

belgia-bruksela-atomium-infoloty.jpg

Atomium

Antwerpia

To miasto, które zachwyca nie tylko architekturą. Na ulicach można spotkać ortodoksyjnych Żydów, w tradycyjnych strojach, jarmułkach i pejsach. Ich obecność wiąże się z dawną domeną biznesową miasta – obróbką i handlem diamentami. Antwerpia znana jest również jako modowa stolica Belgii. Kupić tu można ciekawe kreacje od niszowych, butikowych projektantów. Na pewno nie rozczaruje spacer po starym mieście ze wspaniałymi domami cechowymi, renesansowym ratuszem i najwyższą w Belgii (i jedną z najwyższych na świecie) gotycką katedrą.

belgia-antwerpia-budynek-portu-infoloty.jpg

Budynek portu w Antwerpii


Niedaleko rzeki zlokalizowany jest średniowieczny zamek Het Steen. W centrum miasta do zwiedzenia jest także dom Rubensa, w którym znajduje się muzeum artysty. Antwerpia to także drugie co do wielkości (po Rotterdamie) miasto portowe w Europie. Spacer po dzielnicy portowej zapewnia widoki na ogromne doki i żurawie. Perłą architektoniczną jest nowoczesna bryła muzeum MAS.

Brugia

Brugia zapewnia cofnięcie się w czasie. Jej centrum, pod względem malowniczości, śmiało konkuruje z największymi atrakcjami turystycznymi urokliwych miast Włoch i Francji. Ze względu na liczbę przecinających miasto kanałów nazywane jest flamandzką Wenecją. Dzięki średniowiecznej zabudowie całe centrum miasta zostało wpisane na listę UNESCO.
belgia-brugia-infoloty.jpg

Brugia z widokiem na wieżę Belfry


Ważniejsze zabytki stanowią wieża Belfry, Kościół Najświętszej Marii Panny, czternastowieczny ratusz miejski oraz pochodzący z XII wieku szpital św. Jana, będący jednym z najstarszych zachowanych budynków szpitalnych w Europie. Warty zwiedzenia jest również kompleks flamandzkich beginaży, czyli klasztorów dla osób świeckich. Ten w Brugii pochodzi z XVII wieku.

Gandawa

Położona nad dwiema rzekami Gandawa zadowoli wielbicieli zabytków średniowiecza i renesansu. W znajdującej się w centrum miasta katedrze św. Bawona można podziwiać słynne dzieło Huberta i Jana van Eyck „Ołtarz Gandawski”. Duże wrażenie robi również wieża widokowa beffroi - Het Belfort van Gent oraz mieszczący się w historycznym centrum miasta XII wieczny Zamek Gravensteen. Warto również wybrać się na spacer nad wodą, gdzie rozmieszczone są rozliczne puby, restauracje i sklepiki z pamiątkami.

belgia-gandawa-infoloty.jpg

Gandawa

Belgijskie piwo, czekoladki, frytki i gofry

Belgijskie piwo to marka sama w sobie. Wyróżnia je różnorodność smaków. Chociaż tradycja warzenia piwa sięga średniowiecza, Belgowie nie trzymali się kurczowo starych receptur. Dziś wyróżniamy blisko 500 gatunków tego trunku, a sporą popularnością cieszą się oprócz piw klasztornych, piwa owocowe i te z przyprawami. Ich wyróżnikiem jest też duża zawartość alkoholu (nawet powyżej 10%).
Kolejnym produktem eksportowym Belgii są czekolady i praliny. Produkowane z wysokogatunkowych ziaren kakao mają wyjątkowy smak i cechuje je spora różnorodność. Będąc w Belgii koniecznie spróbować należy również frytek z majonezem oraz przepysznych gofrów, które są bardziej drożdżowe i słodkie (dzięki cukrowi perlistemu) od tych, które znamy w Polsce.
belgia-praliny-infoloty.jpg