7 nietypowych atrakcji w Sztokholmie


Stolica Szwecji – Sztokholm, ma dwa znane oblicza. Pierwsze to położone na 14 wyspach miasto, gdzie malownicze jezioro Melar spotyka się z Morzem Bałtyckim. Możesz po nim spacerować 53 mostami. Miasto, w którym ⅔ powierzchni stanowią woda, las i drzewa to świetny obszar do eksploracji latem. Drugie oblicze to życie klubowe i restauracyjne, gdy zimą temperatura spada i mieszkańcy szukają rozrywek wewnątrz budynków.
Loty do Sztokholmu potrafią być naprawdę tanie i kosztować dużo poniżej 100 zł w dwie strony. Przed wylotem sprawdź trzecie oblicze miasta, czyli listę 7 nietypowych atrakcji Sztokholmu, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

  1. Metro w Sztokholmie – podziemna galeria sztuki

Sztokholmskie metro ma ponad 100 stacji, z których ponad 90 ozdabiają rozbudowane instalacje artystyczne. Metro funkcjonuje w Sztokholmie od 1950 roku.Podróż metrem to jak przemieszczanie się po bardzo długiej galerii sztuki, gdzie na każdej stacji zaskakuje rzeźba, obraz czy mozaika. Wizyta w tej mobilnej galerii kosztuje jedynie tyle, ile bilet, który upoważnia do zjechania pod ziemię.


  1. Wyspa z cytadelą Kastellet

Niewielka wyspa w centrum Sztokholmu, na której znajduje się cytadela, to Kastellholmen. Szwedzka flaga powiewająca nad tym fortem oznacza, że w kraju panuje pokój. W czasach burzliwych konfliktów zbrojnych m.in. z Danią, Norwegią czy Polską, zadaniem cytadeli było informowanie Szwedów o stanie kraju.Łopoczącą flagę widać doskonale z daleka, gdyż twierdza znajduje się na wzniesieniu. Mimo że marynarka wojenna dawno opuściła fort na wyspie, codziennie rano flaga szwedzka jest wciągana na maszt, by wieczorem zostać opuszczoną na noc. Obecnie cytadela to centrum konferencyjne, w którym odbywają się także wesela. Jej zwiedzanie jest możliwe z zewnątrz.

  1. Wieża telewizyjna Kaknäs

Ta oddalona nieco od centrum Sztokholmu wieża to jeden z najlepszych punktów widokowych miasta. W pogodny dzień widoczność sięga nawet kilkudziesięciu kilometrów. Dostaniesz się do niej autobusem nr 69. Wjazd na 30 piętro kosztuje ok. 25 złotych.Jeśli masz w planie robić zdjęcia, poproś w kasie na dole o kluczyk, którym otworzysz małe okienko, przez które można wystawić obiektyw aparatu (cały taras widokowy jest osiatkowany). Poniżej tarasu znajduje się także kawiarnia oraz restauracja. Z wieży doskonale widać, jak bardzo zielonym miastem jest Sztokholm.

  1. Biblioteka Publiczna w Sztokholmie

Rotunda biblioteki to prawdziwa gratka dla miłośników architektury i książek i jednocześnie jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w całej Szwecji. W bibliotece mieszkańcy mogą czytać książki...na okrągło – regały wypełniają cały kąt 360 stopni.Budynek biblioteki to przykład nordyckiego klasycyzmu. Został zaprojektowany w latach 20. ubiegłego wieku przez Gunnara Asplunda. Co ciekawe, w bibliotece znajdują się także zbiory międzynarodowe dostępne w ponad 100 językach.


  1. Skansen

Założony został przez szwedzkiego badacza folkloru – Artura Hazeliusa w 1891 roku. To pierwszy skansen, jaki w ogóle powstał w Szwecji. Przedstawia życie ludności przed erą przemysłową. Umieszczono w nim wiele tradycyjnych budynków i domów przeniesionych z innych części kraju oraz repliki.


  1. Szwedzki Układ Słoneczny

To ewenement na skalę światową – największy model naszego układu planetarnego w skali 1:20 milionów. Rozciąga się od Sztokholmu aż za koło podbiegunowe. Słońce reprezentuje Globen (Ericsson Globe), czyli szwedzka arena, w której odbywają się wydarzenia sportowe oraz kulturalne.Jest to jednocześnie największy budynek sferyczny na świecie. Pozostałe planety znajdują się wokół Sztokholmu (np. Jowisz, o średnicy 7,3 m znajduje się na lotnisku Sztokholm-Arlanda).

  1. Morderstwo w Ribbinska huset

Gamla Stan, czyli Stare Miasto w Sztokholmie, to zespół, przepięknych i kolorowych historycznych budynków, które kryją także mroczne tajemnice. Na Rynku Starego Miasta (Stortorget) stoi pewien ciekawy budynek. Widzicie tę czerwoną, strzelistą kamienicę? To tzw. Ribbinska huset.Mówi się, że każdy z jasnych kamieni tkwiących w jej fasadzie, symbolizuje głowę zamordowanego szwedzkiego szlachcica. Skąd taka legenda? Otóż po podbiciu Szwecji przez Danię w XVI wieku Chrystian II zaprosił szwedzkich szlachciców na bankiet pod pretekstem prowadzenia politycznych rozmów. Zamiast tego publicznie ściął każdemu głowę w nadziei, że zabezpieczy to jego interesy po koronacji na króla. Wydarzenie to przyniosło jednak zupełnie odwrotny skutek, gdyż jeden z synów zamordowanych (Gustav Vasa) zmobilizował siły szwedzkie i w ciągu dwóch lat kraj został odbity. Pod numerem 20 znajduje się ten czerwony budynek, którego 82 jasne kamienie symbolizują krwawe wydarzenie.


Lot Poznań Sztokholm trwa jedynie półtorej godziny i często kosztuje niewiele ponad 50 zł w dwie strony. Warto z tego skorzystać, gdyż takich atrakcji w Sztokholmie jest o wiele więcej.