Wizyta na Florydzie – poznaj Key West oraz inne atrakcje


W trzech najzimniejszych miesiącach – grudniu, styczniu i lutym, średnia temperatura w Miami – największej aglomeracji Florydy – to 25 °C w dzień. Jeśli więc lubisz ciepło, słońce i interesuje Cię amerykańska historia i kultura – złap tanie loty do Miami i spędź urlop na Florydzie.


Filmowe Miami

To leżące nad Oceanem Atlantyckim miasto było tłem i bohaterem wielu filmów i seriali telewizyjnych. Będąc na miejscu, warto przejść się tymi samymi ulicami, po których poruszał się seryjny morderca z własnym kodem etycznym – Dexter, bohater serii o tym samym tytule. To Miami wystąpiło w wielu scenach nagrodzonego Oscarem filmu Moonlight o trudnym dzieciństwie i skomplikowanym życiu czarnoskórego chłopaka. W latach 90. swoje przygody w tym mieście przeżywał Ace Ventura: Psi Detektyw po mistrzowsku zagrany przez Jima Carreya. Również w Miami Kevin Costner ratował z opresji swoją wielką miłość graną przez Whitney Houston w filmie Bodyguard.Przykłady można mnożyć, gdyż piaszczyste plaże Florydy i jej wakacyjny klimat od dekad zachęcają filmowców nie tylko z USA. O innych atrakcjach tego miasta pisaliśmy już w tym artykule – zachęcamy do lektury.

Przyroda Florydy

Floryda w większości leży na wielkim półwyspie między Zatoką Meksykańską, Oceanem Atlantyckim i Cieśniną Florydzką. Bardzo blisko z niej na Karaiby, Kubę i Wyspy Bahama. Na jej terenie leżą 3 okazałe parki narodowe w tym Park Narodowy Biscayne, którego 95% powierzchni zajmuje woda oraz Park Narodowy Everglades, który zaopatruje w wodę pitną całą południową część Florydy.W tym południowo-wschodnim stanie spotkasz delfiny, wieloryby, krokodyle i aligatory, jaguary, pancerniki, a z ptaków pelikany, dostojne bieliki amerykańskie i pocieszne warzęchy różowe.Floryda nie bez przyczyny nosi zatem przydomek Sunshine State, czyli Słoneczny Stan.

Key West

Gdy spojrzysz na mapę Stanów Zjednoczonych i odszukasz na niej Florydę, zobaczysz, że ma formę podłużnego cypla skierowanego w stronę Kuby. Gdy przybliżysz mapę i przyjrzysz się dokładniej, zauważysz na jego końcu długą, cienką linię, która wychodzi daleko w ocean. To droga, na której końcu leży właśnie Key West, czyli miasto-wyspa, najbardziej na południe wysunięty punkt kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.Miejsce to pod względem historycznym, geograficznym i kulturowym jest niezwykle interesujące i zdecydowanie warto przyjrzeć mu się bliżej.


Znajduje się w nim np. dom, który pisarz – Ernest Hemingway, otrzymał jako prezent ślubny od wujka swojej żony. Hemingway na Key West napisał kilka swoich najbardziej znanych książek w tym Komu bije dzwon czy Śniegi Kilimandżaro. Do dziś, przy 907 Whitehead Street stoi dom autora, w którym obecnie mieści się muzeum mu poświęcone, gdzie spotkasz potomków Snowballa – ulubionego kota Hemingwaya.Key West to zwieńczenie archipelagu Florida Keys, który obejmuje aż 1700 wysp koralowych, czyli wynurzonych części raf koralowych. Lot z Krakowa do Miami pozwoli Ci odbyć fascynującą podróż wzdłuż drogi US-1 i zobaczyć go na własne oczy.

Wpływy kubańskie

Najbardziej południowa część Florydy, czyli Key West leży jedynie 140 km od Kuby. Pod koniec XIX wieku miasto było najbogatszym na całej Florydzie, a aż połowa mieszkańców była pochodzenia kubańskiego. Miasto słynęło z ponad 200 fabryk produkujących cygara. Do dziś Key West jest popularnym miejscem docelowym emigrantów z Kuby.Obecnie podstawową gałęzią gospodarki archipelagu jest turystyka.


Oprócz ww. miejsc i atrakcji popularnością na Florydzie cieszy się m.in. park rozrywki Walta Disneya w Lake Buena Vista, studio Universal w Orlando, Centrum Kosmiczne Kennedy’ego na przylądku Canaveral, muzeum Salvadora Dali w St. Petersburg oraz wiele innych.