Wenecja – zabytkowe miasto na adriatyckiej lagunie

Piękno Wenecji wynika ze specyficznego położenia miasta i bogactwa jej dawnych władców. To miasto kojarzące się z kanałami, zakochanymi parami i gondolami. Nie mniej znane, niż Rzym, co roku przyciąga ok. 30 mln turystów. Stawia je to w czołówce najczęściej odwiedzanych miast świata. Zna je każdy i praktycznie każdy pragnie, chociaż raz w życiu, do niego zawitać. Podpowiadamy, jak ułożyć plan zwiedzania tego miasta. Loty do Wenecji mają miejsce z kilku miast Polski.


Zabytki potęgi morskiej

Wenecja jest miastem bardzo starym. Przez ponad tysiąc lat, do roku 1797, miasto było stolicą jednej z największych handlowych światowych potęg – Republiki Weneckiej. Wenecjanie prowadzili ekspansywną politykę i dyktowali warunki wymiany handlowej nie tylko w obrębie Morza Śródziemnego. Ich bogactwa z handlu przyprawami i jedwabiem były bajeczne.


Najwięcej cennych zabytków powstało w okresie największego rozkwitu republiki, który trwał nieprzerwanie od XIII do XVI wieku. Skoncentrowane są one na obszarze historycznej części miasta, który w całości wpisany jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Tworzy go zespół urbanistyczny z mostami i kanałami, które razem stanowią o niepowtarzalnym charakterze Wenecji. To część Wenecji, którą się zwiedza w pierwszej kolejności.


Wenecja położona jest na 118 wyspach Adriatyku. Razem tworzą one tzw. Lagunę Wenecką. Dlatego też najpopularniejszym środkiem transportu jest tu tramwaj wodny – vaporetto. Gondola jest znacznie droższym środkiem komunikacji miejskiej, jej wynajem za godzinę to ok. 80 euro na 6 osób.


Lot z Warszawy do Wenecji już od 38 PLN w obie strony.

Cuda architektoniczne Placu św. Marka

Wizytówką Wenecji jest Plac św. Marka, przy którym znajdują się najważniejsze atrakcje turystyczne. Na miano architektonicznego dzieła sztuki w pełni zasługuje Bazylika św. Marka – patrona miasta. Na zewnątrz i wewnątrz zdobią ją złote mozaiki, kolumny, rzeźby oraz wyszukane kopuły i obramowania. Znajdziemy tu elementy sztuki bizantyjskiej, gotyku lombardzkiego, wczesnego renesansu florenckiego i baroku. Same mozaiki to bezprecedensowy przepych scen sakralnych, ornamentyki roślinnej, geometrycznej i zoomorficznej. Wszystko tonie w złocie, co rodzi porównania do klejnotu.Panoramiczny widok na Plac św. Marka zapewnia wejście na Dzwonnicę św. Marka. Jest ona kolejnym symbolem miasta i zarazem najwyższą budowlą w Wenecji - mierzy 99 metrów.


Innym cennym budynkiem przy placu jest Pałac Dożów, czyli siedziba dawnych władców i głów państwa Wenecji. Zbudowany w stylu gotyckim pałac wyróżnia się niezwykle zdobnym szpalerem arkad, z misternie rzeźbionymi kolumnami. Pierwszą kondygnację dekorują arkadowe loggie, a całość fasady wyłożona jest płytami z dwukolorowego kamienia.


Renesansowy dziedziniec zdobią słynne schody gigantów z posągami Naptuna i Marsa. Pałac połączony jest ze znajdującym się obok więzieniem - słynnym Mostem Westchnień (Ponte dei Sospiri). Prowadzono nim skazanych na rozprawy. Samo więzienie jest niemałą atrakcją w skali Europy z powodu swojego rozmiaru.Przy placu znajdują się też trzy muzea, w tym jedno z najważniejszych muzeów archeologicznych we Włoszech.


Perłą architektury renesansowej budującej klimat placu jest także budynek Prokuracji Starej i - nawiązujący do niego - gmach Prokuracji Nowej. W ich pobliżu znajduje się wieża zegarowa z ogromnym skrzydlatym lwem, znakami zodiaku i zegarem astronomicznym. Na jego szczycie posągi Maurów co dwie godziny biją w monumentalny dzwon.


Lot Kraków Wenecja znajdziesz już od 38 PLN w obie strony.

Kanały, gondole i pałace na wodzie

W Wenecji warto też zwiedzać kościoły, nie tylko ze względu na walor ich wnętrz, ale wartość zgromadzonych dzieł sztuki sakralnej. Prace Tycjana znajdziemy w Santa Maria Gloriosa dei Frari - jeden z najważniejszych kompleksów Franciszkanów w całych Włoszech. Ciekawy styl reprezentuje także XV-wieczny Santa Maria dei Miracoli oraz jeden z najstarszych kościołów w mieście San Giacomo di Rialto. Dziełem sztuki baroku jest z kolei Santa Maria della Salute.Stara część Wenecji to zagłębie historycznych pałaców z przepięknymi, bogato zdobionymi fasadami. Tworzą one całe zespoły w historycznych, położonych nad kanałami uliczkach. W części z nich mieszczą się muzea. Warto wejść zwłaszcza do Gallerie dell’Accademia - jednej z najważniejszych galerii sztuki w całych Włoszech. Jedne z najokazalszych pałaców mieszczą się przy Wielkim Kanale. Tam też znajduje się najsłynniejszy i najstarszy wenecki most – Rialto. Wyróżniają go łukowa forma i wysokie arkady wypełnione sklepami.Będąc nad Wielkim Kanałem, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na niezwykłą fasadę pałacu Ca’ d’Oro (dziś muzeum Galleria Giorgio Franchetti), barokowy Ca’ Rezzonico (siedziba Muzeum Sztuki Weneckiej XVIII wieku) i XVII-wieczny Ca’ Pesaro (siedziba Muzeum Sztuki Współczesnej). Wartą odwiedzenia dzielnicą jest też dawna część żydowska miasta – Getto Weneckie.


Burano, Murano i plaża


Warto też udać się do rybackiej dzielnicy Burano słynącej z feerii barw elewacji. Labirynt wodnych alejek, z fikuśnymi mostami i kolorowymi domami, wygląda pocztówkowo. Burano nazywane jest potocznie "wyspa z krzywą wieżą" przez pochyloną dzwonnicę przy kościele św. Marcina.Inną słynną wenecką dzielnicą jest Murano - tu od czasów średniowiecza mieści się ośrodek wyrobu luster, kryształów, biżuterii i sztucznych pereł. Pierwsze huty szkła powstały w XIII w. i rozsławiły szkło weneckie, czyniąc z niego synonim bogactwa kolorystycznego i fantazyjnych form.


Wizyta w Wenecji może też mieć punkt związany z plażowaniem. Na południowy-wschód od miasta znajduje się wyspa Lido di Venezia. To prestiżowa dzielnica Wenecji z piękną plażą.


Co ciekawego możemy zjeść w weneckich restauracjach? Serwowane tu są takie specjały jak: czarny makaron z atramentem mątwy, risotto z węgorzem, owoce morza, czy też marynowana kaczka z bekonem. Najlepsza pamiątka z pobytu w “mieście tysiąca kanałów”? Oczywiście wenecka maska karnawałowa.Pałace na wodzie, malownicze uliczki nad kanałami, śpiew gondolierów, dziedzictwo dożów – tym przyciąga Wenecja. Jeśli dodamy do tego świetną śródziemnomorską kuchnię, to uzyskujemy przepis na bardzo udany weekend we Włoszech.


Tanie loty do Wenecji znajdziesz w naszej wyszukiwarce lotów.