Walencja – miasto, gdzie przeszłość łączy się z jutrem

Walencja przegrywa z Barceloną rywalizację o turystów. Nie do końca słusznie. To trzecie co do wielkości miasto Hiszpanii nie ma wprawdzie dzieł Gaudiego, ale zaczyna pojawiać się coraz częściej na zdjęciach portalów społecznościowych. Znajdują się w nim bowiem zabytki i nowoczesne realizacje architektoniczne, które są ważnym dziedzictwem kulturalnym i cywilizacyjnym. Walencja zyskała dzięki nim swój własny, wyrazisty charakter i długą listę atrakcji turystycznych.



By z nich skorzystać, wystarczy wykupić tanie loty do Walencji (lotnisko Manises) lub do pobliskiego Castellon de la Plana.

Historia ze Świętym Graalem w tle

Leżąca nad Morzem Śródziemnym Walencja jest bardzo wiekowym miastem. Została założona przez Rzymian już w 138 p.n.e., uzyskując miano Valentia - miasto ludzi odważnych. Podobnie jak wieloma innymi miastami Hiszpanii w średniowieczu władali nią Maurowie i rozkwitła ona wówczas jako stolica kalifatu. W XIII wieku wróciła do korony Hiszpanii i była długo jej stolicą. To zapewniło jej rozwój gospodarczy i kulturalny. Tutejsi możni bankierzy byli jednymi ze sponsorów wyprawy Krzysztofa Kolumba. Do dziś Walencja jest prężnym ośrodkiem urbanistycznym i drugim co do wielkości portem Hiszpanii.


Na pokaźnej liście atrakcji turystycznych Walencji znajduje się legendarny Święty Graal.



Najbardziej znany kielich świata, z którego miał pić Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy, jest przechowywany w katedrze w Walencji. To ten sam Święty Kielich, którego poszukiwali błędni rycerze, pielgrzymi, Indiana Jones, naziści i grupa Monty Pythona. 17-centymetrowe naczynie trafiło do Walencji w 1424 roku za sprawą króla Alfonsa V po wielu stuleciach ukrywania przed Arabami. Budowę samej katedry rozpoczęto w XIII wieku i kontynuowano w następnych stuleciach. Znajdujemy w niej przez to elementy prawie wszystkich stylów architektonicznych: gotyckiego, romańskiego, barokowego i neoklasycystycznego. Jej ośmioboczna, 50-metrowa dzwonnica stała się zabytkowym symbolem miasta. Przed wejściem do katedry w każdy czwartek w samo południe odbywa się rekonstrukcja Sądu Wodnego z XIII wieku.


Lot Warszawa Walencja trwa nieco ponad 3 godziny i kosztuje poniżej 200 PLN.

Przy katedrze znajduje się piękny barokowy kościół Basilica de la Virge dels Desamparats. W sąsiedztwie obu świątyń, przy Plaza de la Virgen, mieści się również bogato zdobiony pałac. Innym wartym odwiedzenia obiektem sakralnym Walencji jest XVII-wieczna Świątynia Iglesia de Santa Catalina. Kościół ma bogato zdobioną fasadę i jest zlokalizowany przy pięknym placu z imponującą fontanną.



Absolutną perłą architektury jest rokokowy Palacio del Marqués de Dos Aguas. Jego wykonany z alabastru portal pokrywa kompleks niezwykłych form rzeźbiarskich. Zachwyt budzi także Lonja de la Seda – wpisana na listę UNESCO giełda jedwabiu z końca XV wieku. Stanowi ona jedną z najpiękniejszych gotyckich budowli świeckich w Europie. Słynie z sali kolumnowej, której sklepienie podpierają spiralne, misternie wykonane kolumny.



Atrakcję turystyczną stanowią także dwie pochodzące z początku XX wieku hale targowe. Mercado Central ma postać nieregularnej, ośmiobocznej konstrukcji z żelaza i szkła, a Mercado de Colón jest najlepszym przykładem lokalnej interpretacji stylu Art Nouveau.



Na listę obiektów do zwiedzania wpisać należy również budynek byłego seminarium - Real Colegio Seminario del Corpus Christ – w którym obecnie mieści się muzeum. Kolejną turystycznym magnesem są dwie średniowieczne wieże Serrano i Quart, które początkowo były integralną częścią chrześcijańskich murów obronnych. Przez mieszczącą się w Serrano bramę miasta przez wieki wjeżdżali wędrowcy z Saragossy i Barcelony oraz orszaki królewskie. To największa gotycka brama miejska w Europie.



Walencja ma również swoją arenę walki byków. W jej pobliżu zlokalizowany jest kolejny warty uwagi obiekt – pochodząca z początku ubiegłego wieku stacja kolejowa. Ma ona ciekawy kształt i bogato zdobioną fasadę. Dekorują ją motywy kwiatowe z ceramiki oraz barwne witraże.



Loty z Krakowa do Walencji znajdziemy już od 200 PLN w obie strony.


Perłą architektury historycznej części miasta jest również Almudín de Valencia. Wzniesiony w XIV wieku na pozostałościach pałacu mauretańskiego jako magazyn oraz miejsce sprzedaży zboża dziś jest siedzibą Muzeum Paleontologicznego. W środku zdobią go dużej urody malowidła ścienne. Równoważną atrakcję z XIV wieku stanowi, zbudowany w najlepszym stylu gotyckim, Atarazanas del Grao. Początkowo produkowano tu statki, dziś służy za centrum wystawiennicze.


W Walencji warto odwiedzić również El Cabanyal. Historyczna dzielnica rybacka zachwyca fantazyjną architekturą domów pokrytych tysiącami wielobarwnych kafelek. Nocne życie kwitnie z kolei w El Carmen – starej dzielnicy w pobliżu bazyliki w historycznej części Walencji. Najstarszy obszar starego miasta jest bardzo urokliwy. Przywodzi skojarzenia z arabską medyną - labirynt uliczek zbiega się w małych, urokliwych placach z klimatycznymi knajpkami. Jednymi z częściej odwiedzanych placów miejskich są: Plaza del Carmen, Plaza de la Reina, Plaza Tossa oraz Plaza Redonda - mały, okrągły placyk otoczony sklepikami z galanterią, koronkami, rękodziełem i pamiątkami.


Nowoczesna strona miasta

Atrakcją numer jeden, jaką może pochwalić się Walencja, jest nowoczesne Miasto Sztuki i Nauki. W jego skład wchodzi m.in. największe w Europie oceanarium. Kompleks zachwyca futurystycznym stylem architektonicznym i bezprecedensowym rozmachem.



Należą do niego: Muzeum Nauki, planetarium, sala widowiskowa, opera oraz kinoplex mieszczący się w budynku w kształcie oka. Odważne i nietuzinkowe budynki zespołu odbijają się w wodach basenów, tworząc wyjątkowy spektakl wizualny. Do Miasta Sztuki i Nauki przylega rozbudowany park, z kilometrami ścieżek i alei pokrywających obszar starego koryta rzeki Turia. To największy park w Europie i jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Walencji. Miłośnikom nowocześnie zaprojektowanych zoo polecamy z kolei Bioparc Valencia, które odtwarza środowisko Afryki. Można tu zobaczyć m.in. lwy, słonie, żyrafy, lemury, goryle, surogatki, czy też jeżozwierze.



Loty Poznania do Walencji odbywają się na lotnisko Castellon de la Plana.

Sztuka i relaks

Walencja to również światowej klasy muzea. Zbiory Muzeum Sztuk Pięknych zawierają ważną kolekcję malarstwa, a w szczególności prace starych mistrzów, w tym Velazqueza, El Greca i Goi. Wysokie oceny zbierają również zbiory Muzeum Sztuki Współczesnej IVAM.

Chwilę odpoczynku od zwiedzania zabytków zapewni wizyta w trzech wyjątkowych obiektach parkowych - założonym w XVI wieku ogrodzie botanicznym Jardí Botánic oraz XVIII-wiecznych: parkach Jardins de l’Alameda i Jardins de Monfort. Te ostatnie zajmują 12 000 m2 i noszą tytuł Narodowego Ogrodu Artystycznego. Znajdują się tu bowiem nie tylko okazy flory, ale także mnóstwo rzeźb, fontann, cichych zaułków i kunsztownie przystrzyżonych żywopłotów.



Walencja słynie z pięknych, szerokich, piaszczystych plaż. Najlepsza - Plaża Malvarros - ma długości ponad 1 kilometra. Podobne walory ma Plaża Arenas.


W Walencji wymyślono podobno najsłynniejszą hiszpańską potrawę paellę. Najbardziej typową jest wersja z owocami morza. Tu wypijemy również horchatę – pyszny napój z bulw migdału ziemnego.



Walencja to miasto, gdzie zabytki płynnie łączą się z futurystyczną architekturą. Spotkamy tu imponujące średniowieczne zamki i wieże, barokowe pałace, albumowe przykłady modernizmu i art deco oraz odważne realizacje przypominające plan filmu s-f. Na pewno nie wyjedziemy stąd z uczuciem zawiedzenia. Raczej niedosytu i pragnienia, by wrócić.