Teheran – krótki przewodnik po najważniejszych atrakcjach


Teheran to polityczna, kulturalna i ekonomiczna stolica Iranu. Żeby prawdziwie doświadczyć tego miejsca, polecamy przynajmniej kilkudniowy pobyt. Niektórzy turyści tylko pobieżnie zwiedzają stolicę Iranu, w pośpiechu podążając do bardziej historycznych części tego kraju. Zupełnie niesłusznie. Zobacz, co ma do zaoferowania Teheran. Lot Warszawa Teheran to wygodny sposób, by samodzielnie się o tym przekonać.


Fascynujące muzea Teheranu

W Teheranie funkcjonuje ponad 70 muzeów. W wielu z nich obejrzysz obiekty, których próżno szukać w paryskim Luwrze czy Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Ziemie te kryją w sobie tysiące lat historii i podwaliny współczesnej cywilizacji. Wręcz oszałamiające wrażenie robi Narodowe Muzeum Biżuterii, w którym zgromadzono wszystkie irańskie klejnoty królewskie przechowywane przez kolejne dynastie. Diament Daryaye Noor się w nim znajdujący, jest jednym z największych brylantów na całym świecie, waży ok. 182 karaty. Ma jasnoróżowy kolor, co czyni go ewenementem na globalną skalę.


Wielkie pałace i rezydencje

W Teheranie spotkasz zarówno nowoczesne pałace w stylu zachodnim (kompleks Saad Abad, Pałac Niavaran), jak również bardziej perskie – Pałac Golestan, Masoudieh Mansion i wiele innych. Zwiedzając teherańskie pałace, zyskasz wgląd w to, jak wyglądało życie rodzin królewskich.


Jedzenie w Teheranie

Twoje podniebienie i żołądek najprawdopodobniej zakochają się w irańskich smakach. Kawiarnie, street food i restauracje oferują jedzenie bardzo dobrej jakości. Pojawienie się wielu nowych kawiarni w ostatnich latach sprzyja także nowemu stylowi życia w mieście. Kawiarnie mają różny klimat, zamówisz w nich wysokiej jakości kawę, tradycyjne parzone zioła z perskim, różanym akcentem wzbogaconym szafranem i kardamonem.



Na obiad lub kolację zjesz prawdziwie aromatyczny ryż zbliżony do odmiany basmati podawany najczęściej z kebabami lub gulaszami. Jeśli lubisz pieczywo, w Teheranie skosztujesz chleby nieco inne od tych, które jesz na co dzień. Płaski i prostokątny sangak wypiekany w kamiennych piecach, lawasz, czyli cienki podłużny placek, taftun przypominający nieco indyjskie chlebki nan oraz barbarii – w formie koła lub palucha z sezamem.

Wielki Bazar

Wielki Bazar do dziś stanowi ważne centrum gospodarcze miasta. Kupisz tam prawie wszystko. Składają się na niego niekończące się labirynty ciasnych alejek. Najlepiej jest go odwiedzić rano, wtedy jeszcze stoiska są pełne produktów i zrobisz najbardziej malownicze zdjęcia.


Parki i ukryte ogrody Teheranu

Na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale zagłębiając się w kolejne dzielnice Teheranu, odkryjesz duże parki i ogrody, które dają wytchnienie od słońca i ciepła. Tradycja organizowania terenów zielonych sięga w Persji starożytności. Dziś określenie ogród perski znane jest na całym świecie. Jego cechą charakterystyczną jest zlokalizowany na środku zbiornik wodny. Do niego doprowadzone są promieniście 4 kanały wodne. Taką nazwę (Ogród Perski) nosi też jeden z wartych zobaczenia ogrodów w Teheranie. Inne to Bagh-e Fin, Park-e Shahr, Park Mellat czy Ogród Negarestan.


Charakterystyczne obiekty

W Teheranie świat starożytny przenika się z nowoczesnym. Odzwierciedleniem tego jest ciekawa architektura. Będąc w mieście, z pewnością natkniesz się na Most Tabiat. To 270 metrowy most, którego 26-letnia projektantka zdobyła za niego wiele nagród. Tabiat ma 3 poziomy i służy wyłącznie pieszym. Wieża Wolności w Teheranie (Wieża Azadi) jest symbolem 2500-lecia Imperium Perskiego. Ma 50 metrów i pokryta jest marmurem. Wnętrze jest surowe o czarnych ścianach i oszczędnym oświetleniu. Bordż-e Milad to z kolei najwyższa wieża w całym Iranie, z której rozpościera się piękny widok na wiele kilometrów.



To tylko niektóre przykłady tego, co możesz zobaczyć i przeżyć w Teheranie. Żeby przekonać się o tym na własne oczy – przejrzyj tanie loty Teheran i wybierz odpowiednią datę podróży.