Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Jej brzegi opływają wody Morza Tyrreńskiego i Jońskiego. Turystom oferuje piaszczyste plaże i przejrzysty błękit morza oraz liczne, znaczące dla kultury europejskiej, zabytki. Bardzo dobrze zachowane są tu miejsca historyczne z antyku oraz przepiękne kościoły i kamienice z okresu baroku. Ich uroda, kunszt zdobień i harmonia proporcji przemawiają nie tylko do koneserów.

sycylia-modica-uliczka-infoloty.jpg

Sycylia to również kwintesencja włoskiego stylu życia. Wąskie uliczki, balkony obwieszone praniem, klimatyczne kafeterie i hołdowanie stylowi dolce vita tworzą pocztówkowy obraz Włoch. Nie zawiodą się również miłośnicy krajobrazów. Wyspa ma urozmaicone ukształtowanie powierzchni, a największą atrakcją przyrodniczą jest Etna. Wulkan jest czynny, na jego powierzchni zachodzą zjawiska świadczące o jego aktywności. Aby udać się do ojczyzny Don Corleone, wystarczy kupić tani bilet do Katanii.

Sycylijski kurort – Taormina

Najsłynniejszym kurortem Sycylii jest urokliwa Taormina. Miasto zlokalizowane jest na wysokich, skalnych klifach, przez co oferuje zapierające dech w piersiach widoki na taflę morza. Już krótki spacer odkryje uroki zadbanego starego miasta, z jego wąskimi ulicami i zabytkową zabudową. Najważniejszym zabytkiem w mieście jest najpiękniejszy starożytny, grecki teatr antyczny we Włoszech.

sycylia-taormina-uliczka-infoloty.jpg

Z koncentrycznie ułożonych rzędów dla widowni rozciąga się panorama na Etnę i wybrzeże Morza Jońskiego. Scena amfiteatralna jest rozległa. Grecy wystawiali na niej tragedie, a Rzymianie pokazywali walki gladiatorów. Warto wybrać się również do wspaniałych ogrodów miejskich i pospacerować wśród palm, cyprysów, pinii i innych okazów śródziemnomorskiej roślinności. Ogród położony jest na tarasie skalnym poniżej teatru greckiego.
Na Sycylię dolecimy, rezerwując tanie loty z Katowic do Katanii za niewiele więcej ponad 200 zł w obie strony.

Dawna grecka metropolia – Syrakuzy

Inny znany amfiteatr z okresu antyku znajduje się w Syrakuzach. Jest większy od tego w Taorminie, ale gorzej zachowany. Same Syrakuzy w starożytności były jednym z najważniejszych ośrodków miejskich. Miasto ma liczne zabytki, pochodzące z różnych okresów historycznych i uchodzi za najpiękniejsze na wyspie. W starej części miasta mieści się średniowieczny kościół św. Mikołaja, a także niezwykłej urody barokowa katedra Santa Maria del Piliero o delle Colonne, zbudowana w dawnych murach świątyni greckiej. Zdobi ona Plac Katedralny, przy którym stoją również: XVIII-wieczny pałac Senatu i pałac Palazzo Beneventano del Bosco.

sycylia-syrazkuzy-ucho-dionizosa-infoloty.jpg

Warto zajrzeć także na Plac Archimedesa, którego sercem jest fontanna Artemidy z rzeźbami przedstawiającymi sceny z mitologii greckiej. Nieco dalej znajduje się Źródło Aretuzy porośnięte papirusami. W znajdujących się pod miastem kamieniołomach zwiedzić można jedną z największych atrakcji tych okolic – Ucho Dionizosa. To grota skalna, która sławę zyskała dzięki swej niezwykłej akustyce. O miejscu tym krąży legenda, że tyran Dionizjusz specjalnie wykuł w skale jaskinię, by móc podsłuchiwać przetrzymywanych tam więźniów i w szybki sposób zapobiegać buntom.

Antyk, starożytność i barok – Noto, Katania, Erice i Agrigento

Bogate w zabytki jest również malownicze Noto. Uznane zostało ono za stolicę baroku sycylijskiego, a przez UNESCO za zabytek klasy światowej. Ornamentyka pałaców i kościołów w mieście jest zdumiewająca. Tu zjemy również najlepsze na Sycylii cannoli – rurki z ciasta faworkowego nadziewane kremem z serka ricotta. Repertuar cukierniczy Sycylii jest zresztą bogaty, a lokalne desery i słodycze są autentycznymi arcydziełami sztuki kulinarnej.

sycylia-katedra-noto-infoloty.jpg

Unikatowy typ baroku rozwinął się również w mieszczącej się na wschodnim wybrzeżu Katanii. Do wzniesienia pałaców miejskich, domów bogatych mieszczan i kościołów użyto popielatego kamienia wulkanicznego, który ciekawie kontrastuje z białymi dekoracjami okien, balkonów i drzwi.
Miłośnicy starożytności będą z kolei zachwyceni położoną w okolicach Agrigento Doliną Świątyń. Podziwiać tu można siedem monumentalnych greckich świątyń w stylu doryckim z VI i V w. p.n.e. Część z nich jest praktycznie nienaruszona – zachowały się w pełni swej okazałości. Przed jedną ze świątyń znajduje się rzeźba słynnego polskiego artysty - Igora Mitoraja. Warta zwiedzenia jest również willa z czasów Cesarstwa Rzymskiego przyozdobiona przepięknymi mozaikami posadzkowymi, zachowanymi w wyjątkowo dobrym stanie. Villa del Casale znajduje się nieopodal miejscowości Piazza Armerina.

sycylia-agrigento-swiatynia-antyk-infoloty.jpg

Doskonale utrzymaną architekturą średniowieczną szczyci się z kolei małe, urokliwe Erice. Kamienne miasteczko położone jest na szczycie góry z urzekającą panoramą Wysp Egadzkich rozpościerającą się u jego stóp.

sycylia-zamek-erice-infoloty.jpg

Perły architektoniczne Palermo

Palermo - stolica Sycylii - to z kolei miasto kontrastów i kulturowej mozaiki. Przepięknie położonej u stóp wzgórza Monte Pellegrino, stanowi mieszankę kultury europejskiej i orientalnej. W architekturze Palermo widać wpływy arabskie, normańskie, barokowe i secesyjne. Obiektów o historycznym znaczeniu jest tu bardzo dużo. Na skrzyżowaniu dwóch głównych ulic Palermo: via Maqueda i via Vittorio Emanuele leży ośmiokątny Piazza Villena. Innym wartym odwiedzenia placem jest Piazza Pretoria z przepiękną fontanną w jego centrum. Przykładem unikatowego stylu arabsko-normańskiego jest z kolei kościół San Cataldo przy Piazza Bellini.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest z pewnością katedra. Łączy ona wiele różnych stylów, ze względu na długą historię uzupełnień. Dużą atrakcją Starego Miasta jest również Pałac Normanów, wybudowany w XII wieku na ruinach obiektów rzymskich i arabskich. To siedziba władz i parlamentu Sycylii. Ta imponująca budowla łączy w sobie elementy architektury rzymskiej, arabskiej i bizantyjskiej. Znajdująca się w pałacu kaplica mieści cenne mozaiki transeptu datowane na ścisły początek XII w. Przepych zdobień kaplicy jest bezprecedensowy.

Monumentalny wulkan i piękne plaże

Ekstremalnych przeżyć dostarcza wyprawa na Etnę największy czynny wulkan w Europie. Dominujący tam krajobraz przypomina inną planetę. Ziemia wulkaniczna jest czarna, ze szczelin wulkanu wydobywają się kłęby oparów. Możliwy jest wjazd jeepem na wysokość głównego krateru. sycylia-wulkan-etna-infoloty.jpg
Sycylia to też plaże. San Vito lo Capo znajduje się nieopodal Triani, ma 3 km długości, jest piaszczysta – jak plaże karaibskie - i ma świetną infrastrukturę restauracyjną. Pocztówkowo piękne zatoczki, plaże ukryte między skałami, urzekająca natura – to wszystko znajdziemy na San Vito lo Capo (zejście po schodach). Scala dei Turchi, czyli Schody Turków, to z kolei biały wapienny klif, otoczony piaszczystymi plażami. Śnieżna biel skał na tle błękitu morza i nieba tworzy niesamowity widok. Plaża Calamosche swoje dobre opinie zawdzięcza z kolei położeniu między dwoma skalistymi przylądkami i malowniczym widokom. Turyści zachwalają również plażę Punta Secca na południu Sycylii. Jest zadbana, łatwo dostępna, długa i piaszczysta, dzięki czemu nadaje się również dla rodzin z dziećmi.
sycylia-schody-tureckie-scala-dei-turchi-infoloty.jpg

Sycylia z bogactwem zabytków i malowniczymi krajobrazami od zawsze była natchnieniem dla wielu artystów. To wyspa mitów i legend ze wspaniałymi zabytkami z czasów sięgających potęgi greckich polis i Rzymian. Pogoda, plaże, morze i krajobrazy zachęcają z kolei do mniej czynnego wypoczynku.
Lot z Warszawy na Sycylię znajdziemy już za 238 zł w obie strony.