Reykjavík – najbardziej na północ wysunięta stolica świata

Stolica Islandii jest najbardziej wysuniętą na północ stolicą świata. Mieszka w niej mniejsza liczba ludności niż w Tychach, Rybniku czy Rudzie Śląskiej. Zobacz, co można przeżyć w Reykjavíku i jak tam najwygodniej dolecieć.


Tanie loty do Reykjavíku pozwolą dotrzeć Ci na lotnisko Keflavík. Loty odbywają się z Gdańska, Katowic, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, a także Wilna.

Woda w Reykjavíku

Islandia to kraina wody. Definiują ją potężne lodowce, nieposkromione fale Oceanu Atlantyckiego, wodospady i gorące, geotermalne źródła.



Być może właśnie dlatego baseny w Reykjavíku to rzecz tak istotna. To niewielkie miasto prowadzi aż 7 publicznych basenów termalnych. Są one ogrzewane wodą geotermalną, a ich powstanie miało na celu zachęcenie mieszkańców do uprawiania sportów i zdrowego trybu życia. W basenach są łaźnie parowe, sauny, wanny z hydromasażem i jacuzzi. Większość z nich znajduje się na zewnątrz i jest otwarta przez cały rok. Temperatura wody ma ok. 28°C, ale niektóre baseny są podgrzewane aż do 45°C, co z pewnością docenia się srogą, islandzką zimą.



By zrozumieć siłę wodnego żywiołu, warto wraz z Islandczykami zanurzyć się w którymś z nich.

Hallgrímskirkja czyli kościół Hallgrímura

Jest to najwyższy budynek w Reykjavíku i być może najbardziej charakterystyczny. To także doskonały punkt orientacyjny podczas poruszania się po mieście. Na jego szczycie znajduje się taras widokowy, z którego widać miasto i jego okolice. Wieża widokowa jest otwarta codziennie z wyjątkiem niedziel, kiedy to odbywa się tam nabożeństwo.



Budynek kościoła inspirowany jest pięknymi, bazaltowymi kolumnami wodospadu Svartifoss.



Znajdują się w nim największe organy koncertowe na Islandii, które mają 15 metrów wysokości, ważą 25 ton i składają się z 5275 rur! Przed kościołem stoi posąg wikinga Leifa Erikssona, który wg znanej, staroskandynawskiej sagi na 500 lat przed Kolumbem miał odkryć Amerykę Północą, tylko postanowił się na niej nie osiedlać.


Zorza polarna

Zorza polarna to niesamowite zjawisko atmosferyczne, które na Islandii możesz doświadczyć bardzo intensywnie. Bywają dni, gdy można ją obserwować z centrum Reykjavíku, ale zdecydowanie lepszy widok znajdziesz na wybrzeżu Seltjarnarnes, gdzie widokowi nie przeszkadzają światła miasta i latarnie.



Tam, na niewielkiej wyspie Grótta połączonej ze stałym lądem wąską groblą (przejście możliwe tylko podczas odpływu), widoki będą wręcz malownicze. Jednak wszędzie, gdzie oddalisz się nieco od terenów zamieszkałych przez człowieka – zrobienie wspaniałych zdjęć zorzy polarnej będzie możliwe.

Hala koncertowa Harpa

Sztuka i architektura w Reykjavíku spotykana jest na każdym kroku podczas spacerów po mieście, gdyż na stałe wpisana jest w koloryt tego miejsca. Harpa znajduje się w starym porcie. Budynek wykonany został ze szkła i warto go dokładnie obejrzeć zarówno z zewnątrz, jak i wejść do środka.



Koncepcja elewacji została wymyślona przez artystę Olafura Eliassona. Ściany zbudowane są z setek szklanych paneli, które na myśl przywodzą powulkaniczne formacje skalne, co jest kolejnym, wyraźnym odwołaniem do natury. Szklana elewacja, wykorzystując specyficzne światło słoneczne północy, w dzień mieni się naturalnymi odbiciami promieni, a nocą rozświetlana jest instalacjami LED.



Islandia to piękna i dzika wyspa, którą warto odwiedzić ze względu na jej unikalne uwarunkowania przyrodnicze. Setki wodospadów, gejzery, lodowce, jaskinie, zorza polarna, niespotykane nigdzie indziej zwierzęta z pewnością sprawią, że odnajdziesz tam zupełnie inny świat. Najkorzystniej wychodzi lot Gdańsk Reykjavík, który znajdziesz już za niewiele ponad 200 zł w obie strony.