Toskania jest jednym z najpiękniejszych regionów Włoch. Uroda śródziemnomorskich krajobrazów i miast o antycznych korzeniach przemawia do wielu turystów. Jedno z trzech najbardziej znanych miast Toskanii - Piza – swoją rozpoznawalność zawdzięcza błędowi architektonicznemu, czyli niewłaściwemu podłożu budowlanemu pod najwyższą wieżą w mieście. Nazwa Piza pochodzi zresztą od greckiego słowa “podmokłe grunty”. To one spowodowały, że konstrukcja zaczęła się przechylać. Mierzący 55 m wysokości gmach jest aż o ponad 4 metry odchylony od pionu, co powoduje, że Krzywa Wieża jest w ścisłej czołówce najbardziej znanych budynków świata.



Aby ją zobaczyć, wystarczy zarezerwować tanie loty do Pizy.

Piza - Krzywa Wieża przy Placu Cudów

Znajdująca się przy Piazza del Duomo Krzywa Wieża jest w zasadzie dzwonnicą przykatedralną i częścią wpisanego na listę UNESCO kompleksu sakralnego złożonego z katedry, dzwonnicy, baptysterium i cmentarza. Zbudowana na planie okręgu konstrukcja z białego marmuru ma osiem kondygnacji. Otaczające ją ażurowe galerie oraz zewnętrzne obwódki z czerwonego i białego marmuru są świadectwem wpływów architektury bizantyjskiej lub muzułmańskiej.


Budowano ją prawie 200 lat, odchylać zaczęła się tuż po wszczęciu prac. Słynna wieża służyła również jako swoiste laboratorium naukowe – znany astronom i prekursor fizyki Galileusz zrzucał z niej różne przedmioty, pracując nad swoimi doświadczeniami ze spadkiem swobodnym ciał. Wieża stanowi jeden z najczęściej fotografowanych obiektów świata, a co ciekawe jej odchylenie od pionu nie jest ewenementem. Większe problemy z pionem ma kościół w niemieckim Suurhusen.


Przepiękne jest również znajdujące się obok wieży baptysterium. Stanowi ono kolaż stylów: romańskiego, gotyckiego i renesansowego. O dawnej potędze miasta świadczy również rozmach, z jakim zbudowana jest katedra. Jej początki sięgają XI wieku, poddana została jednak licznym przeróbkom i jej ostateczny styl określany jest jako lombardzki z bogatymi dekoracjami fasady. Ozdoby z kolorowego piaskowca i płytek mineralnych oraz przepiękne płaskorzeźby powodują, że gmach uznany jest za światowe arcydzieło.


Baptysterium


Warty odwiedzenia jest też cmentarz. Uchodzi on za jedno z najoryginalniejszych budowli gotyckich w całej Toskanii. Ma urodziwą formę wydłużonych krużganków z wewnętrznym dziedzińcem otoczonym podcieniami.

Plac Katedralny od strony zachodniej okala średniowieczny mur. Za jego bramą - Porta Nuova – znajduje się mały bazar z pamiątkami. Na północ od Porta Nuova mieści się kolejna historyczna brama - Porta del Leone (Lwia Brama) - a za nią historyczny żydowski cmentarz – jeden z najstarszych w Europie.


Lot Warszawa Piza zarezerwować można nawet od 90 zł w obie strony.

Piza – perły sakralne miasta

Już w Średniowieczu miasto tętniło życiem i było znanym ośrodkiem portowym i handlowym. Wtedy powstały najcenniejsze świątynie. Będąc w Pizie, warto zobaczyć romańską XI-wieczną Bazylikę San Piero a Grado. Wybudowana w miejscu, gdzie według tradycji w 44 roku n.e. wyszedł na ląd św. Piotr, płynący z Antiochii do Rzymu.


Cmentarz


Do najczęściej odwiedzanych pizańskich zabytków należy też usytuowany tuż nad brzegiem rzeki Arno gotycki kościół Santa Maria della Spina. Jego jasna, bogato zdobiona bryła wygląda urzekająco na tle kolorowych włoskich kamienic mieszczańskich. Znajduje się tu niezwykle cenna relikwia z pierwszych krucjat - cierń z korony Chrystusowej.


Lot z Gdańska do Pizy trwa niewiele ponad 2 godziny.

Piza – niezapomniany spacer po centrum

Jak każde włoskie miasto Piza ma piękne place. Jednym z nich plac Piazza Vittorio Emanuele II. Po zachodniej stronie placu znajduje się kościół Chiesa di San Antonio Abate, na którego tyłach znajduje się sławny pop-artowy mural Tuttomondo autorstwa Keitha Haringa. Trzydzieści przedstawionych na nich postaci reprezentuje wartość wolności.


Kościół Santa Maria della Spina



Idąc z Piazza Vittorio Emanuele II prosto ulicą Corso Italia aż do samej rzeki, dojdziemy z kolei do placu Piazza XX Settembre. Znajduje się tu ratusz miejski, a jego siedzibę stanowi piękny historyczny pałac Palazzo Gambacorti. Za mostem Ponte Di Mezzo wchodzi się następnie na plac Piazza Giuseppe Garibaldi z pomnikiem męża stanu. Odchodzi od niego zabytkowa uliczka Borgo Stretto otoczona portykami. Jej koniec, po skręceniu w lewo, wieńczy renesansowy plac Piazza dei Cavalieri. Już od czasów średniowiecznych był to najważniejszy plac w mieście. Mieści się przy nim arcydzieło włoskiego renesansu – misternie zdobiony pałac zbudowany jako siedziba Zakonu Rycerzy św. Stefana.


Zabudowania nad rzeką Arno


Koniecznie zwiedzić należy służący za muzeum Palazzo Blu (Niebieski Pałac). Mieści on cenne kolekcje mebli, obrazów i monet. Część z ekspozycją stałą jest nieodpłatna. Przepiękną budowlą jest również Palazzo Roncioni - pałac z XVII-wieczną fasadą, należący w przeszłości do jednego z najbogatszych rodów Toskanii.


Za niewiele ponad 100 zł w obie strony znajdziemy loty z Krakowa do Pizy.

Piza – raj dla smakoszy

Po zwiedzaniu zabytków z listy must-see należy spożyć specjały Toskanii – owoce morza, ryby, makarony czy też zupę z czarnej kapusty i kapusty o nazwie ribollita. Co może zaskoczyć - w tradycyjnej miejscowej kuchni króluje mięso, przede wszystkim drób i dziczyzna. Popularne są potrawy na bazie mięsa z zająca, dzika, sarny i bażanta. Znaną pozycją w toskańskim menu jest też bistecca alla fiorentina – krwisty, gruby befsztyk po florencku.



Można też spróbować lampredotto – to danie z krowich żołądków gotowanych z dodatkiem pomidorów, cebuli, pietruszki i selera. Z wędlin warto sięgnąć po finocchionę – rodzaj kiełbasy doprawionej nasionami kopru. Toskania słynie też z twardych serów owczych i miękkich białych.


Piza – miasto znanych naukowców Galileusza i Fibonacciego – zachwyca zabytkami i aurą Toskanii. To miejsce z duszą i energią. Z zabytkami i malowniczymi uliczkami. To żywo bijące serce Toskanii.