Najlepsze Karnawały w Europie i na świecie: część II


W drugiej części naszego przewodnika po najlepszych karnawałach w Europie i na świecie przedstawiamy pozostałe festiwale, na które warto się wybrać.

Karnawały w Brazylii

Wszyscy słyszeli o karnawale w Rio de Janeiro, ale czy znacie też inne brazylijskie imprezy karnawałowe, które warto odwiedzić?


Karnawał w SalwadorzeCzas trwania: od 21 do 25 lutego 2020 roku.


Salvador de Bahia to stolica północnego stanu Brazylii – Bahii. Leży na rozległym wybrzeżu i bogaty jest w wiele pięknych plaż. W czasach kolonialnych był ważnym portem. Do dziś jest znaczącym ośrodkiem kultury afrobrazylijskiej. Właśnie ze względu na ten tygiel kulturowy karnawał w Salvadorze nie ma sobie równych.


Karnawał w Salvadorze jest bardzo autentyczny. Towarzyszą mu uliczne tańce, muzyka i inne emanacje kultury afrykańskiej. Jest największą na świecie imprezą uliczną – wszystkie wydarzenia odbywają się na świeżym powietrzu. Będąc tam, nie tylko obserwujesz paradę, ale jesteś jej integralną częścią.


Karnawały w Recife i OlindaRecife i Olinda to dwa brazylijskie miasta oddalone od siebie 7 km. Zostały założone w czasach kolonialnych – pierwsze przez Portugalczyków, a drugie przez Holendrów. Charakteryzują się m.in. wspaniałą architekturą kolonialną. Ta w Olinda wpisana jest na listę UNESCO.


Czas trwania: od 21 do 25 lutego 2020 roku.


Teoretycznie w obydwu miastach organizowane są oddzielne karnawały, ale, ze względu na ich bliskość, uczestnicy i tak przemieszczają się między jednym a drugim.


Karnawał w Recife i Olinda znany jest z zachowania autentyczności kultury brazylijskich Indian. Jest trzecim pod względem wielkości karnawałem Brazylii (po Rio i Salvadorze). Te dwa karnawały są mniej odwiedzane przez turystów, co wpływa na ich mocno lokalny koloryt. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. To sami mieszkańcy organizują też większość imprez.


W Rio króluje samba, w Recife natomiast rządzi frevo. To energetyczny styl muzyczny będący połączeniem muzyki brazylijsko-indyjskiej z afrykańskimi rytmami.


Sprawdź tanie loty do Brazylii – pozwolą Ci wziąć udział w tych wydarzeniach osobiście.

Karnawał w SzwajcariiByć może Szwajcaria nie kojarzy Ci się z taneczną ekspresją i kolorową zabawą na ulicach miast. A jednak! W Bazylei odbywa się bowiem niepowtarzalny trzydniowy karnawał!


Czas trwania: od 2 do 4 marca 2020 roku.


Karnawał w Bazylei ma swoją nazwę – Fasnacht. Rozpoczyna się on w poniedziałek po Środzie Popielcowej, czyli wtedy, gdy w tradycji katolickiej trwa już post. Impreza rozpoczyna się bardzo wcześniej rano, na ulice wychodzą grupy grające na tradycyjnych fletach piccolo. Bazylea zmienia się na trzy dni w zupełnie bajkowy świat, po którym przechadzają się grupy fantazyjnie przebranych uczestników. Tzw. kliki (czyli grupy tematyczne) niosą swoje okazałe latarnie, co wprowadza – w ciemne jeszcze miasto – tajemniczy klimat.

By poczuć ten karnawał na własnej skórze, wystarczy zarezerwować tanie loty do Bazylei.


Karnawał w Nowym Orleanie

Karnawał w Nowym Orleanie nosi nazwę Mardi Gras, co oznacza mniej więcej tyle, co tłusty wtorek. To czas, kiedy króluje zabawa i dobre jedzenie.


Czas trwania: od 6 stycznia do 25 lutego 2020 roku.


Karnawał Mardi Gras to cały sezon (prawie dwumiesięczny) interesujących wydarzeń i imprez. Kulminacją jest natomiast tzw. Mardi Gras Day, czyli ostatnia szansa na dobrą zabawę przed Wielkim Postem. Miasto we władanie biorą grupy tzw. krewes, które organizują tematyczne parady. Łącznie organizowanych jest ponad 70 kolorowych przemarszy przez ulice Nowego Orleanu.Wizyta w Nowym Orleanie może być jedynie przystankiem na trasie zwiedzania reszty Stanów Zjednoczonych. Sprawdź nasze tanie loty do USA i wybierz kierunek najlepszy dla siebie.