Wizyta w Moskwie – 4 wskazówki, które pomogą Ci zaplanować urlop


Moskwa to ogromne miasto, do którego odwiedzenia trzeba się dobrze przygotować.

Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że najlepiej wykorzystasz czas pobytu. Zobacz nasz poradnik z planem zwiedzania stolicy Rosji. Poznasz te bardziej oraz mniej znane atrakcje miasta, dowiesz się, jak przemieszczać się między kolejnymi punktami wycieczki.


4 ważne wskazówki przed zwiedzaniem Moskwy

Żeby ułatwić Ci zwiedzanie miasta, przygotowaliśmy 4 przydatne porady, dzięki którym zyskasz więcej czasu i zaoszczędzisz pieniądze. Oto one:


  1. Kupuj bilety online. Niektóre wejściówki lepiej zamówić online dużo wcześniej (np. wizyta w Kremlu). Dzięki temu unikniesz stania w kolejkach. Ponadto w Moskwie funkcjonuje tzw. Moscow CityPass, będący kartą turystyczną uprawniającą do wejścia do wielu muzeów i innych atrakcji.


  1. Zwiedzanie rano i po południu. Miejsca takie jak muzea i kościoły zwiedzaj od rana, gdyż po południu są często zamknięte. Pamiętaj, że w Moskwie wiele muzeów jest zamkniętych w poniedziałki (Kreml w czwartki). Popołudniami zwiedzaj parki, centra handlowe i wydarzenia artystyczne.


  1. Restauracje. Jeśli chcesz zjeść w popularnych restauracjach – dobrym pomysłem jest zarezerwowanie wcześniej stolika. W części z nich możesz dokonać rezerwacji online na ich anglojęzycznych stronach. W innych zarezerwujesz stolik np. przez stronę resto.ru.


  1. Używaj transportu publicznego. Najlepszym środkiem transportu w Moskwie jest metro uzupełnione autobusami, tramwajami i trolejbusami. Moskiewskie metro jest szybkie, tanie, wygodne i bezpieczne. Najbardziej zatłoczone między godziną 7-10 rano oraz 16-19 po południu. Działa od 6:00 rano do 1:00 w nocy. Polecamy kupić tzw. Troika Card, która upoważnia do przemieszczania się wszystkimi formami transportu publicznego w tym rowerami miejskimi. Unikaj taksówek – najprawdopodobniej utkną gdzieś w korku w centrum miasta.Loty z Warszawy do Moskwy można znaleźć w atrakcyjnej cenie (600-700 zł w obie strony), warto śledzić promocje na bieżąco.

Co warto zobaczyć w Moskwie?

Moskwa to ogromne miasto z ponad 12 milionami mieszkańców, o którym napisano już setki przewodników. W krótkim artykule nie sposób wspomnieć o wszystkich, ale wybraliśmy dla Ciebie kilka, naszym zdaniem, niezbędnych punktów wycieczki.

Muzeum Kosmonautyki

Muzeum, jak łatwo się domyślić, poświęcone jest sowieckiej eksploracji kosmosu. Znajduje się u podnóża Pomnika Zdobywców Kosmosu – okazałego 107-metrowego obelisku otwartego w 1964 roku. Pomnik symbolizuje długą ścieżkę dymu, jaką zostawia za sobą startująca rakieta. Muzeum znajduje się przy stacji metra WDNCh. Na spokojne zwiedzenie muzeum przeznacz przynajmniej 2 godziny, bilet kup na miejscu (kosztuje ok. 250 rubli).


Park Gorkiego i rejs po rzece

Przy stacji metra Park Kultury znajduje się słynny Park Gorkiego (rosyjski Central Park), który położony jest wzdłuż rzeki Moskwy. Znajdziesz tu rozległe ogrody, jeziora, lasy, boiska, sztuczną piaszczystą plażę oraz restauracje. To świetne miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu.Warto także wybrać się na rejs po rzece Moskwie i poznać miasto z trochę innej perspektywy (statkiem flotylli Radisson).

Kreml moskiewski

Nawet jeśli dobrze znasz już Kreml ze zdjęć czy filmów, postaraj się odwiedzić go także na żywo, gdyż naprawdę robi duże wrażenie. Kreml to gród warowny zlokalizowany na wzgórzu i składa się z kilku części, więc jego dokładne zwiedzenie zajmuje trochę czasu. W ramach wizyty odwiedzisz Zbrojownię Kremlowską, Plac Katedralny i wiele innych miejsc, z których niektóre wydadzą się Tobie wręcz bajkowe.


Bunkier 42

Na koniec zostawiliśmy bardzo ciekawą atrakcję, a mianowicie Bunkier GO-42 wybudowany w latach 50. na wypadek ataku atomowego. Obecnie, wraz z Muzeum Zimnej Wojny, stanowi atrakcję turystyczną. Znajduje się 18 pięter pod ziemią!


Zachęcamy też do bieżącego śledzenia innych tanich lotów do Rosji, żeby bardziej poznać ten zróżnicowany i ciekawy kraj.