Lwów to miejsce w którym przeplatają się i krzyżują wątki polskie, ukraińskie i rosyjskie. Miasto do dziś budzi wiele emocji i sentymentów. A kiedy dotrzemy na miejsce - również zachwyt. Bogata historia pozostawiła po sobie spuściznę architektoniczną i kulturową. Dzięki temu plan zwiedzania jest bogaty i atrakcyjny. To tu znajduje się 50% zabytków całej Ukrainy!

Katedra Łacińska i pobliskie kamienice


Założony w XIII w. Lwów niemalże od swego powstania miał bliskie związki z Rzeczpospolitą. Miejsce spotkań różnych narodowości, religii i kultur o turbulentnej, często tragicznej historii znalazło się ostatecznie poza granicami naszego kraju. Na każdym kroku znajdujemy tu jednak polskie ślady i nasz testament kulturowy.


Polskę z Lwowem łączą nie tylko relacje historyczne, ale też bezpośrednie loty. Loty do Lwowa możemy znaleźć w cenach nawet poniżej 100 zł w obie strony.

Lwów – historia w pigułce

Nazwa Lwów pochodzi od imienia syna założyciela miasta, księcia Rusi. Nieco ponad 100 lat po powstaniu stał się on częścią Królestwa Polskiego i Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Był to okres prosperity, Lwów był bramą na wschód w sferze kontaktów handlowych i niezwyciężonym grodem, z sukcesem odpierającym najazdy Kozaków, Szwedów i Turków.


W czasie zaborów od XVIII wieku Lwów należał do Austrii i Austro-Węgier. W 1918 r . miasto stało się przedmiotem militarnego sporu terytorialnego państwa polskiego i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Ostatecznie do wybuchu II Wojny Światowej był stolicą województwa lwowskiego II Rzeczypospolitej. Po zakończeniu wojny stał się częścią ZSRR, a od 1991 znalazł się w granicach państwowych Ukrainy.


Zielone centrum Lwowa


W każdym momencie swoich dziejów Lwów był ważnym ośrodkiem kulturalnym i politycznym. Liczba zabytków i ich rozmach robią ogromne wrażenie na turystach. Stanowią one również materialny zapis po zamieszkujących Lwów mniejszościach etnicznych. Miasto było prawdziwym tyglem kulturowym. Mieszkali w nim - oprócz Polaków - Żydzi, Ukraińcy, Ormianie, Niemcy, Czesi i Rosjanie.


Loty Katowice Lwów już od 78 zł w obie strony.

Zabytki Rzymu Wschodu

Historyczne centrum Lwowa wpisane jest na listę UNESCO. Fragmenty najstarszych budowli sakralnych pochodzą z XIII wieku. W wyniku pożaru w XVI wieku obiekty architektury gotyckiej uległy prawie całkowitemu zniszczeniu. Zachowały się natomiast liczne przykłady budowli w stylu renesansowym, barokowym i klasycystycznym.

Dużo jest  również realizacji w stylu secesyjnym i modernistycznym. Budynki są bogato zdobione, ich elewacje pokrywają rzeźby, płaskorzeźby i attyki. Zawiedzeni nie będą również miłośnicy monumentalnych budowli z okresu socrealizmu.


Lwowski Rynek z lotu ptaka


W samym sercu Starego Rynku znajduje się neoklasycystyczny ratusz. Okalają go piękne kamienice w stylu gotyckim, renesansowym, rokokowym, empire i modernistycznym. Niedaleko znajduje się okazała Bazylika Metropolitalna Wniebowzięcia NMP i Kaplica Boimów ze strojnym manierystycznym wnętrzem i wspaniałą dekoracją rzeźbiarską.

Niezwykle cennym zabytkiem sakralnym jest również XIV-wieczna katedra ormiańska, Cerkiew Przemienienia Pańskiego, ukończona w XVI w. Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej, przepiękny barokowy kościół Dominikanów, kościół św. Andrzeja i klasztor Bernardynów, okazały kościół Jezuitów oraz kościół św. Antonioniego.


Kościół św. Andrzeja i klasztor Bernardynów


Nieco poza ścisłym centrum zlokalizowany jest sobór św. Jura z barkowym, wpisanym na listę UNESCO kompleksem złożonym z katedry, pałacu metropolitów, dzwonnicy i budynków kapituły.


O dawnej militarnej randze miasta świadczą zachowane do dziś fragmenty fortyfikacji z basztami i budynkami arsenałów.


Lot z Wrocławia do Lwowa znajdziesz u nas w promocyjnych cenach.

Wiekowa stolica kultury

Budynek lwowskiej Opery stanowi arcydzieło architektury. Jej fasady zdobione są rzeźbami i kolumnami. Całość zrealizowana jest w stylu eklektycznym. Przykładem pięknej budowli klasycystycznej jest z kolei Teatr Skarbkowski. Ważne dzieła sztuki zgromadzone są w Lwowskiej Galerii Sztuki. Tu zebrane zostały prace wiodących polskich mistrzów - Matejki, Malczewskiego czy też Kossaka i płótna znanych malarzy europejskich.


Opera Lwowska

Charakter sentymentalny będzie mieć wizyta na cmentarzu Łyczakowskim. Spoczywa tu wielu zasłużonych Polaków. Cmentarz jest historyczny i ma wiele zabytkowych pomników i płyt nagrobnych o wysokiej wartości artystycznej. Jest jedną z najstarszych i najważniejszych europejskich nekropolii. Spoczywają tu m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska i Orlęta Lwowskie. Innym polskim akcentem we Lwowie jest m.in. kolumna Adama Mickiewicza na Placu Mariackim.


Z budynków o charakterze świeckim warto zwiedzić główny gmach Uniwersytetu Lwowskiego, Politechniki Lwowskiej, Ossolineum, neorenesansowy Pałac Potockich będący siedzibą ukraińskiej prezydentury i Lwowskiej Galerii Sztuki oraz zbudowany w tej samej manierze Pałac Sztuki w Parku Stryjskim. Lwów jest niezwykle zielony. Mieści się tu kilkanaście parków z przepięknym starodrzewem.


Tanie loty do Lwowa kursują również z Gdańska.

Kuchnia kresowa

Równie bogato przedstawia się oferta lokalnych pubów. Jednymi z bardziej znanych są: Masoch Cafe, Dom Legend, czy też Teatr Piwa Prawda. Z restauracji warto odwiedzić Restaurację Baczewskich, Kumpel z kuchnią Galicji, Najdroższą Restaurację Galicji, Puzatą Chatę czy też Hinkalyę, gdzie zjemy też dania gruzińskie.


Klimatyczna kawiarnia we Lwowie

Kuchnia ukraińska przypomina polską, ale ma też silne zapożyczenia od rosyjskiej. Dominują potrawy z mąki i kaszy oraz chleby i mięsa. Z zup możemy zamówić solankę, kozacki kulisz (bardziej gęsty krupnik) i barszcz ukraiński, a na drugie: wareniki (pierogi) i banusz (potrawa z mąki kukurydzianej i śmietany, dodaje się do niej skwarki, grzyby, bryndzę). Jako napój koniecznie zamówić należy kwas chlebowy!

Lwów nie bez powodu zwany jest Rzymem Wschodu. Liczba zabytków sakralnych jest długa i figurują na niej prawdziwe perły. Odwiedzając Lwów odnajdziemy w nim ślady dawnej świetności, związki z Polską, spuściznę mniejszości etnicznych i przemiłych ludzi.