Korfu – wyspiarski skarb Grecji

Korfu jest jednym ze skarbów Hellady. Należąca do Grecji, najdalej wysunięta na północ wyspa z archipelagu Wysp Jońskich, jest rajem turystycznym. Śródziemnomorski klimat, dostęp do lazurowych wód Morza Jońskiego, plantacje cytryn i pomarańczy, urokliwe miasteczka wśród cyprysów oraz zabytki antyku ściągają turystów. Loty na Korfu odbywają się z kilku polskich miast.


Kurort dawnych władców

Wyspa należała do starożytnych Greków, Imperium Rzymskiego, Bizancjum i Wenecjan.
W przeszłości była również zależna od Turcji, Rosji, Francji i Anglii. Wszyscy władcy pozostawili na niej ślady swej obecności. Można tu zatem podziwiać nie tylko ruiny antycznych świątyń, ale również luksusowe wille późniejszych rezydentów Korfu. Od połowy XIX w. wyspa stanowi popularne miejsce wypoczynku dla zamożnych Europejczyków – głównie Austriaków, Francuzów i Włochów. Do dziś znajdują się na niej kompleksy pałacowe i wille należące do zamożnych rodów – takich jak Habsburgowie
oraz di Savoia.Jednym z bardziej okazałych jest pałac Achillion – dawna letnia rezydencja cesarzowej Sissy. Reprezentuje on styl pompejski ze zdobionymi balkonami i perystylami.
W otaczającym go ogrodzie znajduje się imponująca kolekcja rzeźb greckich bogów, herosów i filozofów. Tu też nakręcono część scen do przygód Jamesa Bonda – Tylko dla Twoich oczu.


Lot Poznań Korfu znajdziesz już w granicach 400 PLN w obie strony.

Malownicza stolica wyspy

Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie. Jego starówka jest w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stanowi ona labirynt malowniczych, barwnych uliczek w stylu weneckim. Tu, w typowych greckich tawernach, zjemy przysmaki lokalnej kuchni – świetne owoce morza, musakę, souvlaki.Najbardziej reprezentacyjną częścią miasta jest Liston, wzorowana zgodnie z wytycznymi Napoleona na francuską rue de Rivoli. Pod kolumnadą z zacienionymi arkadami znajdują się restauracje i sklepy. Przy Liston zlokalizowany jest plac miejski oraz park i pole do krykieta. Razem tworzą one największy plac w Europie.

Panoramiczny widok na historyczną dzielnicę miasta zapewnia wejście na mury Nowej Fortecy. Stara Forteca z XV w. położona jest z kolei na cyplu wychodzącym w morze.
Na jej terenie znajduje się także kościół św. Jerzego, dzwonnica i wenecka studnia. Innym godnym uwagi obiektem sakralnym miasta jest XVI-wieczny kościół Św. Spirydona, patrona wyspy.


Lot z Warszawy na Korfu znajdziesz w granicach 400 PLN w obie strony.


Korfiańczycy wierzą, że strzegąc wyspy, święty spaceruje nocami i ściera podbicia pantofli. Każdego roku w dniu jego imienin oferują mu nowe sandały. Panoramiczny widok na wyspę zapewnia z kolei wyprawa do XVIII-wiecznego klasztoru Panagia Theotokou.


Z zabytków sakralnych warta polecenia jest również katedra Panagia Speliotissa i jedyny zachowany na wyspie kościół o czysto bizantyjskiej formie - pod patronatem świętych Jason i Sossipatros. Na liście atrakcji turystycznych znajduje się także Faliraki z kapliczką św. Mikołaja, położone na cyplu nad samym morzem.W Korfu warto też odwiedzić Muzeum Sztuki Azjatyckiej, jedno z lepszych w Europie, które mieści się w XIX-wiecznym pałacu wybudowanym przez Brytyjczyków.

Zatoki, miasteczka, kościółki

Wielką atrakcją wyspy jest romantyczny Canal D'Amour. Tworzy go naturalny tunel skalny, wyżłobiony w klifach przez morze. Zgodnie z legendą opłynięcie go zapewnia znalezienie wybranki lub wybranka serca. Kanał Miłości znajduje się w kurorcie Sidari.Często fotografowanym miejscem wyspy jest półwysep Kanoni. Jego flagowym obiektem jest Vlacherna – urokliwa, biała cerkiew z XVII w., położona na niewielkiej wyspie, połączonej groblą z lądem. W tle majaczy zarys Mysiej Wyspy - Pontikonisi, z tonącym w zieleni bizantyjskim kościółkiem Chrystusa Pantokratora, z przełomu XI i XII w. Perłą architektury półwyspu jest ponadto piękny, wybudowanym dla brytyjskiego regenta pałac Mon Repos z 1831 r.Kolejnym pocztówkowym miejscem na Korfu jest najdalej wysunięty na północ punkt wyspy - przylądek Drastis. Krajobrazy zapierają tu dech w piersiach – białe rzeźby klifów wyłaniają się z błękitnych toni Morza Jońskiego. Nie rozczarują nas też plaże – są czyste i piaszczyste.Na liście zabytków Korfu znajduje się również Zamek Angelocastro. Wzniesiono go w XII wieku na polecenie jednego z władców bizantyjskich. Ruiny „Zamku Anioła” górują nad krajobrazem, ponad 300 metrów nad wodą.

Wypoczynek nad wodą

Wyspa słynie z pięknych plaż. Mają urozmaicone ukształtowanie. Znajdziemy tu zarówno plaże długie i piaszczyste, jak i niewielkie, ukryte w zatokach, otoczone malowniczymi skałami z piaskowca. Najbardziej znane to: zatoka Paleokastritsa (miejsce to uwiecznił Homer w Odysei), plaża Porto Timoni i Agios Georgio. Dodatkową atrakcją Paleokastritsy są trzy słynne groty: Nausika, Agios Nikolaos i Błękitne Oko, które można zwiedzić podczas wyprawy łódką, przy okazji spoglądając na wyspę z perspektywy morza.Na Korfu znajduje się również jeden z najlepszych parków wodnych Grecji ­- Aqualandia z 28 zjeżdżalniami i licznymi basenami. Wiele uroku mają w sobie też małe kurorty i wioski rybackie: w tym wytworne Kassiopi ze ślicznymi jasnymi domkami i przytulnymi restauracjami.Na koniec pobytu nie zapomnijmy o kupnie wyrobów z kumkwatu. Z owoców tych produkuje się likiery, marmolady, syropy, lody, cukierki i galaretki.


Na Korfu znajdziemy interesującą mieszankę stylów architektonicznych, piękne plaże oraz gaje cytrusowe i oliwne. To śródziemnomorski rajski zakątek, który pozwoli nam odpocząć i poczuć klimat Grecji.


Tanie loty z Berlina na Korfu znajdziesz za niewiele ponad 200 PLN w dwie strony.