3 kraje, w których spędzisz najbardziej klimatyczne Święta


Jeśli oczekujesz śniegu, mrozu i prawdziwie zimowego klimatu w Polsce na Święta Bożego Narodzenia, możesz się srodze zawieść. Odkąd klimat się ociepla, w grudniu próżno szukać zimowej aury w większości rejonów naszego kraju.


Proponujemy 3 przepiękne kierunku podróży, gdzie poznasz prawdziwie klimatyczną świąteczną aurę.

Święta na Islandii

Islandia jest najprawdopodobniej najlepszym miejscem, by spędzić na niej niezapomniane Święta. Dlaczego? Wystarczy wymienić tylko kilka najważniejszych powodów, by się o tym przekonać:


 1. Islandczycy uwielbiają Święta i celebrują je już od początku grudnia. Lampki na choinkach zapalają się już w 4 niedzielę przed Wigilią i rozświetlają ciemne popołudnia i noce (dzień trwa w grudniu tylko 4-5 godzin). Świętowanie na Islandii łączy w sobie najlepsze tradycje pogańskie i luterańskie.


 1. Rejkiawik w grudniu tętni lokalnym życiem. Mieszkańcy chętnie wychodzą na ulice, na których panuje świąteczna atmosfera. 23 grudnia całe rodziny spacerują po mieście. Na Placu Austurvöllur ustawiana jest olbrzymia choinka. Na ulicach spotkać można 13 islandzkich Świętych Mikołajów, którzy wg tradycji są braćmi-trollami schodzącymi z gór, by zjadać niegrzeczne dzieci.

 1. Lodowe jaskinie. Zima nie przeszkadza w zwiedzaniu pozostałych części wyspy. O tej porze roku są one właściwie najpiękniejsze. Na Islandii znajdują się 3 lodowce, które można wtedy zwiedzać. W Parku Narodowym Skaftafell zobaczysz mieniące się na niebiesko sklepienia lodowych jaskiń.


 1. Zorze polarne. Na północnym niebie zorza polarna obecna jest zawsze, przy czym w jej podziwianiu przeszkadza światło słoneczne. Zimą nie stanowi to problemu. Na stronie islandzkiego Biura Meteorologicznego zawsze możesz sprawdzić, kiedy najlepiej podziwiać zorzę polarną, która zależy od aktywności wyładowań słonecznych i bezchmurnego nieba.


Cały ten niepowtarzalny klimat jest dla Ciebie dostępny od ręki dzięki tanim lotom do Rejkiawiku z kilku polskich miast.

Święta w Norwegii

Norwegia to prawdziwa księżna północy – zimą oferuje nam wszystko to, co utożsamiane jest z klimatycznymi Świętami. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których warto udać się w grudniu do tego kraju:


 1. Zimą w Norwegii jest taniej. Tak, to prawda. Jeśli obawiasz się zaporowych, norweskich cen, to zimą się przyjemnie zaskoczysz, bo są one niższe.

 1. Zorza polarna. Podobnie jak na Islandii w Norwegii również możesz podziwiać ten niesamowity efekt świetlny. Żeby mieć na to największe szanse – zarezerwuj tanie loty do Tromsø, które mieści się na północy kraju.

 1. Góry i śnieg. Norwegowie kochają przyrodę i cieszą się nią zarówno w pełni lata, jak i mroźną zimą. Na każdy wolny weekend oraz Święta uciekają do swoich górskich chatek, gdzie celebrują ten romantyczny czas. W dzień jeżdżą na nartach biegowych typu cross-country i podziwiają prawdziwie zimowe widoki. Wieczorami zaszywają się w drewnianych domach przy kominku i czytają książki lub spędzają czas z rodziną.


 1. Świąteczne przysmaki. Norwegowie z lubością przygotowują się do Świąt także pod względem kulinarnym. Gløgg, czyli norweskie grzane wino gości na każdym stole. W okresie świątecznym w Norwegii zjada się ponoć aż 40 milionów marcepanowych figurek. Osoba, która znajdzie migdał ukryty w świątecznym deserze składającym się z ryżu, śmietany i cukru waniliowego dostaje w nagrodę marcepanową świnkę.


Lotów z Polski do Norwegii jest sporo. Oprócz Tromsø możesz wybrać się do Bergen, Haugesund, Stavanger, Trondheim, Bodo, Oslo, Alty, Aelesund i Kristiansand.

Święta we włoskich Alpach

To propozycja dla narciarzy i miłośników gór. Wybierając włoskie Alpy w okresie świąteczno-noworocznym, doświadczysz prawdziwie białego szaleństwa. Kilka wskazówek, gdzie i jak spędzić Święta i Nowy Rok we Włoszech znajdziesz poniżej.Żeby dostać się we włoskie Alpy samolotem, najlepiej zarezerwować lot do Mediolanu, lot do Turynu lub lot do Werony, które położone są blisko najważniejszych ośrodków narciarskich. Stamtąd do wybranego miejsca docelowego można udać się autobusem, taksówką lub wypożyczonym samochodem.Przykładowe ośrodki narciarskie, do których dojedziesz z:


 1. Turynu:
 • Bardonecchia (ok. 90 km na zachód)
 • Breuil-Cervinia (ok. 100 km na północ)

 1. Werony:
 • Paganella (ok. 120 km na północ)
 • Cavalese (ok. 140 km na północ)
 • Folgarida (ok. 160 km na północ)
 • Folgaria (ok. 100 km na północ)

 1. Mediolanu:
 • Aprica (ok. 160 km na północ)
 • Montecampione (ok. 120 km na północny-zachód)

Jeśli uwielbiasz klimatyczne, mroźne i białe Święta pełne śniegu i niepowtarzalnej atmosfery – udaj się do miejsc, w których szanse na to są realne. Gwarantujemy, że tych Świąt nie zapomnisz bardzo długo.