Jarmarki bożonarodzeniowe u naszych sąsiadów – magia świąt na wyciągnięcie ręki
Jarmarki bożonarodzeniowe to nie tylko polska tradycja. Stragany ze świątecznymi symbolami i przysmakami rozstawiane są na zaśnieżonych placach oraz uliczkach na całym świecie. Dzięki nim miasta nabierają niepowtarzalnego, świątecznego klimatu, a mieszkańcy i goście mogą lepiej poznać lokalną tradycję.Odwiedzenie jarmarku w innym państwie to świetny sposób na poznanie tamtejszej kultury. Coraz więcej miast organizuje u siebie tego typu wydarzenia, bo stanowią świetną atrakcję turystyczną. Przy okazji zapewniają również rozrywkę w długie, zimowe wieczory. Rzućcie okiem na najciekawsze informacje związane z jarmarkami bożonarodzeniowymi i pomyślcie, które miejsce najbardziej chcielibyście zobaczyć. Tam nie da się nie czuć magii świąt!

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech

Wcale nie musimy lecieć na drugi koniec świata, by doświadczyć nowości i dobrze się bawić. Nasi sąsiedzi umieją organizować wspaniałe, niezwykle klimatyczne jarmarki.


Niemcy podczas świąt są ogarnięci prawdziwą jarmarkową gorączką. W samej stolicy organizuje się aż kilkadziesiąt takich wydarzeń, a na dodatek właśnie w Niemczech, w Dreźnie, odbywa się najstarszy jarmark – tradycja trwa nieprzerwanie od 1434 r.! Można tam spróbować wyjątkowego, wypiekanego tylko w Dreźnie ciasta. Nazywa się Dresdner Christstollen i jest znane już od 500 lat. Koniecznie znajdź tani lot do Niemiec i skosztuj tego przysmaku.

W Berlinie z kolei możemy przekąsić coś na ciepło: kiełbaski, golonkę oraz grzane wino. To dobrze, bo jarmarki odbywają się na świeżym, zimowym powietrzu i przyjemnie jest się ogrzać podczas oglądania stoisk. Na nich znajdziemy rozmaite symbole świąteczne: od ozdób świątecznych i pierników, przez dziadki do orzechów, aż po biżuterię. A to wszystko w magicznym klimacie silnie zakotwiczonym w tradycji.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Czechach

Podróż do Czech nie stanowi problemu, zwłaszcza dla osób zamieszkujących południową część naszego kraju. Wówczas nawet wypad do Czech na weekend nie stanowi problemu. A warto! Praga otulona świąteczną atmosferą ma niepowtarzalny urok. Tanie loty z Krakowa do Czech pozwolą przekonać się o tym samodzielnie, i to jeszcze w tym roku, bo jarmarki trwają od początku grudnia do 6.01.Największe tłumy przyciąga oczywiście jarmark na Rynku Staromiejskim. Nad stoiskami góruje olbrzymia choinka, a wokół roznosi się zapach cynamonu i goździków. Dodajmy do tego piękne, barokowe fasady budynków otaczających rynek, gorący miód pitny i chór śpiewający kolędy. Tak właśnie powinny wyglądać święta – szkoda marnować ten czas w galeriach handlowych. Przecież na jarmarku również można kupić prezenty: najmłodszych na pewno ucieszą ręcznie robione, drewniane zabawki.

Jarmarki bożonarodzeniowe na Litwie

A może Litwa? Bilety do Wilna są tak tanie, że niemal każdy może pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa w święta i poczuć na własnej skórze atmosferę wileńskiego jarmarku. Odbywa się on co roku na Placu Katedralnym i wywiera na odwiedzających niezapomniane wrażenie.Przede wszystkim, robienie bliskim prezentów przebiega tu w absolutnie bezstresowej atmosferze. Ponad 50 stoisk oferuje różnorodne przedmioty: od ręcznie wykonywanej biżuterii, przez ceramikę, aż po lokalne smakołyki. Będąc na miejscu, nie zapomnijmy też o sobie – słodkie kasztany na świątecznym jarmarku smakują wyjątkowo. Ci, którzy nie lubią przepychu i tłumów powinni wybrać właśnie litwiński jarmark. Nie jest on organizowany z takim rozmachem jak np. w Niemczech. Dookoła panuje gwar, w tle słychać muzykę świąteczną, ale wszyscy wskakują na niższe obroty. W końcu to święta!

Jarmarki świąteczne właściwie nigdy się nie nudzą. Co roku pozwalają na nowo odkrywać magię świąt, którą odczuwaliśmy jako dzieci. Warto celebrować to wydarzenie i pozwolić sobie na odrobinę relaksu. Przecież to my wybieramy, czy Boże Narodzenie będzie spokojne, czy pospieszne i stresujące. Myślimy, że wolicie pierwszą opcję.