Jak dbać o higienę i własne zdrowie podczas podróży?


Choroba COVID-19 jest wprawdzie niegroźny dla większości populacji, jednak ze względu na wzrost zainteresowania tym zagadnieniem, postanowiliśmy zwrócić Waszą uwagę na sposoby, które zawsze – niezależnie od kierunku lotu – pozwolą dbać o higienę i własne zdrowie w podróży.


Higiena w podróży

Przemieszczając się z miejsca na miejsce, często nie mamy stałego dostępu do prysznica, ciepłej wody, czystych ręczników czy toalety. Loty bywają długie i niekiedy wiążą się z przesiadką i oczekiwaniem na lotnisku. Podróże pociągami czy autobusami także wykluczają dbanie o czystość na poziomie, do którego przywykliśmy na co dzień.


Są jednak sposoby, by nawet podczas intensywnych i długich podróży dbać o higienę i zdrowie. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Dbanie o czystość rąk


Złapanie przeziębienia podczas lotu samolotem jest ok. 100 razy bardziej prawdopodobne niż ma to miejsce na ziemi. Wiąże się to oczywiście z dużą wysokością, różnicą temperatur oraz małą wilgotnością powietrza wewnątrz samolotu. Żeby zminimalizować to ryzyko, trzeba zwracać szczególną uwagę na higienę rąk. Rzecz jasna najlepiej jest regularnie myć ręce w ciepłej wodzie z mydłem, ale wiemy, że w podróży nie zawsze mamy taką możliwość.

Dlatego zawsze miej ze sobą środek dezynfekujący na bazie alkoholu w formie płynu, żelu lub chusteczek. Używaj go przed posiłkiem, po wypłaceniu pieniędzy z bankomatu czy wizycie w sklepie z pamiątkami.

Pamiętaj, że dla zdrowego człowieka o normalnej odporności COVID-19 nie stanowi większego zagrożenia i jest w 100% wyleczalny. Jeśli jednak masz jakieś obawy, podróżując do Włoch, dbaj po prostu o higienę rąk bardziej niż do tej pory.

Mycie twarzy


Dbanie o twarz w podróży wiąże się z dwiema kwestiami: klimatem kraju, do którego się wybierasz i porą roku oraz rodzajem skóry. Jeśli masz w planach lot do Egiptu, weź ze sobą balsam do ust, krem z filtrem UV i krem nawilżający. Ochrona przeciwsłoneczna jest bowiem w podróży do tzw. ciepłych krajów niezwykle ważna. Na rynku istnieją kremy, które w jednym produkcie zawierają zarówno właściwości przeciwsłoneczne, jak i nawilżające. Dzięki nim zaoszczędzisz miejsce w walizce.

W kwestii czyszczenia twarzy pomogą Ci środki bezwodne, które nie wymagają spłukiwania. Warto mieć ze sobą także chusteczki do czyszczenia twarzy. Mogą używać ich także osoby o wrażliwej cerze, gdyż wiele z nich nie zawiera alkoholu i mydła.

Świeży oddech


W podróży duży komfort zapewniają nam czyste zęby i świeży oddech. Jeśli zapomnimy o tych dwóch elementach – łatwo zniechęcimy do siebie nowo poznane osoby. Oprócz stosowania wyrobów miętowych i gum do żucia na rynku dostępnych jest kilka produktów, które ułatwiają higienę jamy ustnej w podróży. Sprawdź jednorazowe szczoteczki do zębów, w których górnej części umieszczono płyn do odświeżania ust, a dolnej – nić dentystyczną. Substancję tę możesz połknąć, więc nie potrzebujesz do tej czynności wody.

Pamiętaj, że w utrzymaniu czystości jamy ustnej sprzyjają też niektóre produkty spożywcze. Pewne gatunki jabłek (zwłaszcza tych cierpkich), cytryny i limonki powodują wydzielanie śliny, która w naturalny sposób oczyszcza jamę ustną.

Higiena ciała


Podczas podróżowania największym problemem utrudniającym mycie się jest brak dostępu do wody. Na szczęście istnieje wiele kosmetyków, które obywają się bez wody. Niektóre z nich stosowane są nawet w medycynie np. do mycia obłożnie chorych osób, których nie można przemieszczać. Środki te mogą zawierać np. wodny neutralizator zapachów, którego nie trzeba spłukiwać. Istnieją też bezzapachowe mydła w płynie o podobnej funkcji.

W warunkach sanitarnie utrudnionych stosuj je szczególnie pod pachami, w miejscach intymnych, na szyi, dekolcie czy stopach.


Zachowanie odpowiedniej higieny rąk, twarzy oraz ciała podczas podróży, zwiększa Twoje bezpieczeństwo pozostania zdrowym w obliczu wirusów, które możesz spotkać na swej drodze.