Hanami – gdzie w Europie podziwiać japońskie święto kwitnącej wiśni?


Hanami, czyli święto kwitnących wiśni, obchodzone jest w Japonii od kilkuset lat. Wiśnie kwitną ok. 1-2 tygodni w marcu lub kwietniu. Japończycy z niecierpliwością wyczekują tego momentu. Całe rodziny zajmują najlepsze miejsca w parkach, by bawić się pod gołym niebem do późnego wieczora.


Nie musisz jednak lecieć aż do Japonii, by podziwiać kwitnącą wiśnię piłkowatą.

Zobacz, gdzie w Europie również weźmiesz udział w obchodach tego wiosennego święta.


Hanami w Berlinie

Do Niemiec japońskie wiśnie trafiły po ich zjednoczeniu w 1990 roku. Japońska telewizja TV Asahi zebrała na ten cel ponad 140 milionów jenów (ok. 5 milionów złotych). Zostały one posadzone wzdłuż Trasy Muru Berlińskiego dla upamiętnienie jego zburzenia. Przedsięwzięcie to nazwane zostało Kampanią Sakura (słowo sakura po japońsku oznacza wiśnię). Hanami z kolei to równie stary japoński zwyczaj podziwiania kwiatów.

Dziś, w kwietniu lub maju (zależnie od pogody) kwitnące wiśnie są atrakcją dla przechodniów, fotografów i mieszkańców urządzających sobie w tym czasie pikniki.

Po zjednoczeniu Niemiec w Berlinie i Brandenburgii zasadzono ok. 9000 japońskich wiśni, które obecnie można podziwiać w ponad 50 atrakcyjnych miejscach.

Wśród nich są: Bornholmer Straße w północnej części miasta w okolicy mostu o tej samej nazwie, okolice Mostu Glienicke (Mostu Szpiegów), stacji kolejowej Lichterfelde Süd czy Ogrody Świata.Uroczyste obchody kwitnących wiśni obejrzysz podczas:


  • Festiwalu Kwitnącej Wiśnie w Ogrodach Świata: start 19 kwietnia 2020


Żeby tam dotrzeć, wystarczy zarezerwować tanie loty do Berlina.

Hanami w Szwecji

Szwecja kojarzy Ci się ze srogą zimą, śniegiem i niską temperaturą? I słusznie, ale nie w kwietniu i maju, kiedy cała przyroda budzi się do życia!

Dzięki tanim lotom do Szwecji (m.in. do Göteborga, Malmö i Sztokholmu) możesz w krótkim czasie przenieść się do japońskich ogrodów.

W Göteborgu kwitnące wiśnie warto podziwiać w Ogrodzie Botanicznym, założonym w 1923 roku pod okiem słynnego botanika i podróżnika – Carla Skottsberga.  • Święto Hanami w Ogrodzie Botanicznym w Göteborgu: start 26 kwietnia 2020


Hanami w Niderlandach

Nawet jeśli Niderlandy kojarzą się Wam z tulipanami w każdym kolorze, zachęcamy, by odkryć w tym kraju także...kwitnącą wiśnię.

W miejscowości Amstelveen (w bardzo bliskiej odległości od Amsterdamu) święto kwitnącej wiśni japońskiej jest celebrowane od przynajmniej 20 lat. Znajduje się tam park Kersenbloesempark (Park Kwitnącej Wiśni) na terenie rozległego Lasu Amsterdamskiego. To najlepsze miejsce do podziwiania tych roślin w całym kraju.

Kilkaset rosnących tam drzew wiśniowych to prezent przekazany w 2000 roku przez społeczność japońską. 400 drzew symbolizuje 400-lecie więzi kulturowych między Niderlandami a Japonią. W Amstelveen mieszka ok. 1700 ludzi pochodzenia japońskiego.

W poprzednich latach najpiękniejszy moment ukwiecenia miał miejsce na początku kwietnia, jednak w związku z coraz wyższymi temperaturami w całej Europie i w Amstelveen ten proces przyspiesza i przenosi się na koniec marca. W 2020 roku pierwszy kwiat wiśni pojawił się już w lutym!
  • Festiwal Kwitnącej Wiśni w Amstelveen: 23-31 marca 2020


Żeby podziwiać kwitnące japońskie wiśnie, wystarczy zarezerwować tani lot do Amsterdamu.