Gdzie na narty w Europie Zachodniej?


Polskie góry są niezaprzeczalnie piękne. Jednak, jeśli chcemy przeżyć prawdziwe narciarskie czy snowboardowe przygody, powinniśmy pomyśleć o ruszeniu gdzieś dalej. Jeśli masz już trochę dość Zakopanego, Korbielowa czy Szczyrku – zobacz nasze sugestie wspaniałych stoków w Szwajcarii, Francji i Włoszech.

Na narty w Alpy Szwajcarskie

Szwajcaria to kraj, który wielu kojarzy z górzystych terenów. I słusznie, gdyż jest to raj dla miłośników pieszych wycieczek oraz narciarstwa. Żeby poszaleć na alpejskich stokach, warto zarezerwować tanie loty do Bazylei już od 100-200 PLN w obie strony. Stamtąd można udać się w kierunku gór wypożyczonym samochodem lub wygodnym pociągiem (odległość to jedynie 150 km, a podróż trwa niecałe 2 godziny).Jaka jest największa różnica między uprawianiem sportów zimowych w Polsce czy Czechach i na Słowacji a robieniem tego samego w Szwajcarii? Pierwszą jest na pewno gwarancja śniegu, a drugą niesamowicie niebieskie niebo, które będzie Ci towarzyszyło przez większość dni.Engelberg to jeden z największych ośrodków narciarskich w Szwajcarii. Jeśli jako środek lokomocji z Bazylei wybierzesz pociąg – pod samą kolejkę na najwyższy szczyt w okolicy (Tiltis) podwiezie Cię bezpłatny autobus. W okolicy dostępnych jest ok. 80 km tras o różnym stopniu trudności, a stacje rozmieszczone są na kilku wysokościach. Znajduje się też tam najwyżej w Europie położona restauracja.

Na narty do północnych Włoch

Klimat śródziemnomorski kojarzy się z letnim urlopem: słońce, wysokie temperatury i pyszne jedzenie. Na szczęście Włochy mają do zaoferowania tyle samo atrakcji w okresie zimowym.Rezerwując lot z Polski do Werony, w krótkim czasie przenosisz się w okolice idealne dla miłośników narciarstwa. Możesz także skorzystać z możliwości wylądowania w Mediolanie lub Bergamo.


Z Werony bez problemu dotrzesz do Folgarii, Val di Fiemme, Kronplatz i Val Gardeny, w których znajdziesz dużą bazę noclegową, wypożyczalnie sprzętów oraz oczywiście wiele kilometrów stoków. Do każdego z tych miejsc regularnie odbywają się transfery z włoskich, a także z austriackich lotnisk (Innsbruck).W wielu alpejskich krajach na profesjonalnie przygotowanych trasach można szusować także w nocy, gdyż są one oświetlone. Polecamy to m.in. na terenach Folgarida-Marilleva, gdzie znajdziesz 2 trasy do nocnej jazdy na nartach. Ze stoku zejdziesz dopiero po 23:00!


Narty na Lazurowym Wybrzeżu?

To nie żart. Wybierając zimą lot z Krakowa lub Warszawy do Nicei, znajdziesz się jedynie 1,5 godziny drogi od pięknych stoków narciarskich. Leżą one w Alpach Nadmorskich (część Alp Zachodnich), a miejscowości, ku których warto się kierować to: Auron, Valberg, Roubion oraz le Boréon i la Colmiane.Z Nicei podstawiane są specjalne autobusy, które zawiozą Cię do wybranego miejsca. Dzięki ich częstemu kursowaniu możesz znaleźć nocleg w Nicei i z niej zrobić sobie bazę wypadową w góry, wracając wieczorem na kolację.


Valberg to malownicza, alpejska wioska, w której okolicy znajduje się wyciąg narciarski oddalony od wybrzeża zaledwie o godzinę jazdy. Polecamy też zwiedzić Beuil les Launes, czyli kolejny ośrodek narciarski leżący przy średniowiecznym miasteczku o niesamowitym klimacie (zwłaszcza zimą!).Roubion natomiast to niewielka wioska usytuowana na zboczu góry z przepięknym widokiem na doliny, w których rosną modrzewie. Nad wioską górują malownicze ruiny zamku z 1200 r.


Jeśli chcesz mieć pewność, by na Twoim wypadzie narciarskim lub snowboardowym było śniegu pod dostatkiem – wybierz narty w Szwajcarii, Włoszech lub Francji. To także gwarancja wysokości i widoków, jakich próżno szukać w Polsce.