Bari i Neapol - zabytki z widokiem na wulkan i morze


Południe Włoch urzeka swą malowniczością i gościnnością. Urodą kamiennych miasteczek z marmuru i wapienia oraz zabytków z listy UNESCO. Okolice Bari i Neapolu słyną również z atrakcji przyrodniczych i plaż z widokiem na lazurowe morze. Tam zjemy też podobno najlepszą pizzę na świecie, na cienkim cieście z wieloma dodatkami. Wypijemy też lokalne wino. Z tym śródziemnomorskim rajem łączy nas dogodna komunikacja lotnicza. Zobaczmy, co warto zobaczyć, będąc na miejscu.


Podobna najlepsza pizza na świecie

Okolice Bari

Podróż do Bari pozwala na wypoczynek nad plażami Morza Jońskiego i Adriatyckiego.

To zatem wymarzone miejsce zarówno dla miłośników relaksu nad wodą, jak i amatorów świeżych ryb i owoców morza.


Loty z Polski do Bari znajdziesz aż z 4 różnych miast!


Linia brzegowa Apulii, której Bari jest stolicą, liczy 784 km i jest najdłuższa spośród wszystkich regionów administracyjnych Włoch. Mieszczą się tu aż dwa parki narodowe oraz liczne rezerwaty przyrody. Atrakcje natury nie są jedynymi oferowanymi przez region. Był on ważny już dla starożytnych Greków. Tam też urodził się najbardziej znany rzymski poeta - Horacy.


Dziś miasteczka wybrzeża ściągają turystów dzięki znajdującym się w nich romańskim katedrom (Trani) oraz białym domkom zlokalizowanym nad morskimi klifami i urwiskami (Polignano a Mare) lub na szczycie góry (Ostuni). Najbardziej znanym miasteczkiem jest, wpisane na listę UNESCO, Alberobello. Sławę przyniosły mu domki z kamiennymi dachami w specyficznym kształcie stożka. Najsłynniejsza uliczka z domkami trulli, ujęta na wszystkich włoskich pocztówkach i folderach reklamowych, mieści się w dzielnicy Rione Monti. Domki ozdobione są barwnymi malowidłami oraz roślinnością w glinianych dzbanach. Warto też zagłębić się w boczne uliczki, a także zobaczyć cały obszar z trulli z jednego z tarasów widokowych. Pierwszy mieści się przy Via Brigata Regina 28, drugi przy Piazza Giangirolamo 5. W okolicy znajduje się również jedyne w miasteczku trullo dwupoziomowe oraz kościół w tej formie (La chiesa di Sant’Antonio).


Malownicze miasteczko Alberobello


Będąc w Apulii należy również koniecznie zwiedzić zamek Castel del Monte, który jako arcydzieło architektury został wybity na włoskiej monecie eurocentowej.


Castel del Monte


Warto zobaczyć również położoną nad głębokim, skalistym kanionem Materę, w której kręcono Pasję Mela Gibsona. Architektonicznie kojarzy się ona z czasami Chrystusa bardziej niż dzisiejsza Jerozolima. W zabytkowej, wykutej w skałach dzielnicy Sassi spaceruje się po dachach domów. Domostwa wydrążone w ścianach wąwozu Gravina są ułożone warstwowo, jedno na drugim. W tym pięknym miasteczku należy koniecznie zwiedzić jeden z kościołów w grotach (jest ich aż łącznie 150). Panoramiczny widok zapewnia taras widokowy na Belvedere Piazza Pascoli.


Tanie loty z Krakowa do Bari w promocyjnych cenach nawet od 179 zł w obie strony!


Skalista Matera


Apulia to również rarytas dla miłośników pereł geologii. Na początku Doliny Itrii znajduje się trzykilometrowy kompleks podziemnych jaskiń ze zjawiskowymi komnatami ze stalaktytami i stalagmitami oraz kryształowymi jeziorami. Tu mieści się Biała Grota, okrzyknięta najpiękniejszą grotą świata.

Dawna siedziba Greków, Rzymian i królów Neapolu

Neapol to perła architektury u stóp Wezuwiusza. Miasto zamieszkiwali już antyczni Grecy i Rzymianie. Stare miasto można zwiedzać na piechotę. Chcąc dotrzeć do innych zabytków można skorzystać z komunikacji miejskiej, w tym metra. Warto nim pojechać chociażby ze względu na malowidła zdobiące wiele ze stacji. Stworzyli je artyści w ramach projektu Stacje Sztuki, przez co, oczekując na podziemną kolejkę, czujemy się jak w muzeum sztuki współczesnej.

Loty do Neapolu znajdziesz aż z 5 różnych polskich miast!


Widok na Wezuwiusz


Cała historyczna część miasta figuruje na liście UNESCO. To zagłębie kościołów, z których koniecznie zobaczyć należy katedrę, a także kościoły Gesu Nuovo, San Domenico Maggiore oraz San Lorenzo Maggiore. O tym, że Neapol jest miastem królewskim, świadczy gmach Pałacu Królewskiego, w którym można zwiedzać komnaty władców (w tym okazałą salę koronacyjną) oraz muzeum. Przy pałacu stoi, wzorowana na rzymskim Panteonie, bazylika królewska oraz najstarsza działająca nieprzerwanie opera na świecie – utworzony w 1737 Teatr San Carlo.


Miłośników antyku ucieszą atrakcje Podziemnego Neapolu. Do zwiedzania udostępnione są podziemne wykopaliska pod bazyliką San Lorenzo Maggiore, gdzie można przejść się autentyczną ulicą handlową z czasów Imperium Rzymskiego. Neapol oferuje również katakumby oraz wykuty w skale cmentarz z poukładanymi w rzędzie czaszkami.


Dwa piękne barokowe pałace znajdziemy z kolei w dzielnicy Rione Sanita (Palazzo San Felice, Palazzo dello Spagnuolo). Obowiązkowym punktem do zwiedzania jest również wzgórze Capodimonte z pałacem Bourbonów, który dziś pełni rolę jednego z najważniejszych muzeów sztuki we Włoszech. Innym ważnym wzgórzem do odwiedzenia jest Vomero, na szczycie którego góruje zamek warowny Sant’Elmo oraz klasztor Kartuzów San Martino z bogato rzeźbionymi krużgankami, kaplicą oraz muzeum, w którym można zobaczyć jedną z najokazalszych szopek na świecie.


Będąc w Neapolu warto wybrać się na wycieczkę na wulkan Wezuwiusz oraz do miast zniszczonych przez wybuch - do Pompei lub Herkulanum. Inną możliwością jest rejs na wyspę Capri.

Tanie loty z Wrocławia do Neapolu znajdziesz już poniżej 100 zł!


Herkulanum