Bangkok – atrakcje azjatyckiego „Miasta Aniołów”
Świątynie tonące w przepychu, egzotyczna architektura dzielnic mieszkalnych, ulice z nocnymi klubami i świetną tajską kuchnią – to magnesy turystyczne stolicy Tajlandii. Orientalny charakter miasta i dobra infrastruktura przyciągają rzesze turystów z całego świata. Chociaż Bangkok jest ogromną, 9-milionową metropolią do najważniejszych obiektów historycznych dojedziemy słynnym tuk-tukiem. Loty do Tajlandii znajdziemy z wielu miast.

Dzikie śliwki i anioły

Słowo Bangkok po tajsku oznacza Miasto Dzikich Śliwek, określane jest ono jednak częściej jako Miasto Aniołów. Pełna nazwa miasta jest jednak znacznie dłuższa i składa z takich określeń jak: Wspaniałe Miasto Dziewięciu Klejnotów, Dom Wcieleń Boskich, czy też Wielkie Miasto Nieśmiertelnych. Ta dynamicznie rozwijająca się metropolia powstała w drugiej połowie XVIII w. Wówczas też wzniesiono kompleksy pałacowe i świątynne, których rozmach form dekoracyjnych i użytych barw nie ma sobie równych.

Miasto pałaców i świątyń

Najważniejszym zabytkiem Bangkoku jest Wielki Pałac Królewski. To rozległy zespół pałacowo-świątynny, będący kwintesencją tajskiej sztuki architektoniczno-dekoracyjnej.


Na jego obszarze znajduje się Świątynia Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Kaew), najważniejszy obiekt sakralny w Tajlandii. Wejścia do niej strzegą 6-metrowe figury mitycznych, jaskrawo pomalowanych demonów. W środku znajdziemy też liczne posągi w stylu chińskim. Wnętrze świątyni tonie w złocie, sama figurka Buddy jest wykonana z zielonego jadeitu, ze złotymi zdobieniami. Na terenie kompleksu znajdują się też liczne, bogato zdobione budynki sakralne, a także biblioteka, mauzoleum, dzwonnice oraz wieżyczki w stylu khmerskim. Przepych, feeria barw i misterność zdobień odznacza również budynki świeckie kompleksu, zwłaszcza rezydencje królów z salami tronowymi oraz budynki audiencji.
Lot Warszawa Bangkok znajdziesz za mniej niż 2000 PLN w obie strony.

Kolejną perłą dziedzictwa kulturowego Tajlandii jest Wat Po. To najstarsza i największa świątynią Bangkoku, z niezwykłą figurą Odpoczywającego Buddy. Pokryty złotymi płytami posąg ma aż 46 metrów długości i 15 metrów wysokości. Na inkrustowanych macicą perłową stopach wyryto symbole stanu oświecenia. Wschodni dziedziniec świątyni zdobi piękna sala modlitw i wyświęceń oraz posągi hinduskich pustelników.
Obydwa wspomniane zabytki mieszczą się w rejonach dzielnicy rządowej oraz miejsca zamieszkania Króla Tajlandii.
Z obiektów kultu religijnego Bangkoku warto również zobaczyć monumentalną świątynię Wat Arun. Wyróżniają ją wysokie wieże pokryte porcelanowymi mozaikami osadzonymi w stiuku w misterne motywy roślinno-kwiatowe. W świątyni znajdują się też cenne dekoracje ze scenami z mitologii Khmerów.


Dziełem sztuki jest też świątynia Wat Ratchabophit. Środek dziedzińca z krużgankiem zdobi wysoka, złocona wieża. Wejście do głównej kaplicy udekorowano elementami macicy perłowej. Kolejna ze świątyń - Wat Suthat ma bardziej chiński charakter. Zdobią ją pagody oraz posągi koni, chińskich uczonych i złocone wyobrażenia Buddy. Panoramiczny widok na miasto zapewnia z kolei Złota Góra, którą zdobywa się przez wejście na 78 stopni. Na jej szczycie znajduje się cylindryczna złota wieża w stylu cejlońskim.

Rejs rzeką, tekowe domy i muzea

Wielką atrakcją jest rejs rzeką Chao Phraya, które dzieli Bangkok na pół. To okazja, by zobaczyć pływające stragany i domy nad wodą, które tworzą koloryt miasta. Ciekawym doświadczeniem jest też skorzystanie z kolejki naziemnej. BTS Skytrain biegnie przez wszystkie ważniejsze dystrykty i główne węzły komunikacyjne w Bangkoku, przez co możemy zapoznać się z miastem. Warto zobaczyć również targ kwiatowy w China Town, również dla samej egzotycznej dzielnicy, nastawionej głównie na handel.


Na liście atrakcji turystycznych miasta znajduje się również dom Jima Thompsona. Zbudował go na początku XX wieku oficer amerykańskiego wywiadu. To prowincja Tajlandii w miniaturze. Można tu zobaczyć tradycyjną architekturę mieszkalną z tekowego drewna i wysokiej klasy kolekcję dzieł sztuki. Niezwykle ciekawy zespół tradycyjnych domów tajskich, z pięknym egzotycznym ogrodem i wspaniałym Pawilonem Lakowym tworzy Pałac Suan Pakkad. Dodatkową atrakcją są tu zebrane w kilku budynkach przedmioty o wysokiej wartości artystycznej.


Bogate zbiory sztuki azjatyckiej zgromadziło też Muzeum Narodowe w Bangkoku. Znajdują się tu zarówno efektowne rydwany, posągi Buddy z całej Azji, jak i inne efektowne reprezentacje bóstw i demonów. Monumentalne, złocone, kunsztownie inkrustowane klejnotami barki można podziwiać z kolei w Muzeum Królewskich Barek. Aż do lat 60-tych uczestniczyły one w królewskich procesjach.


Dzielnica "rozrywki" ze sławnymi klubami z „she-boyami” i salonami masażu zlokalizowana jest z kolei wzdłuż ulicy Rama IV i Sathon Tai/Nuea.
Bangkok to Azja w pigułce. Ujrzymy tu przekrój świątyń i budowli typowych dla Dalekiego Wschodu. To miasto z infrastrukturą pod turystów, które nie straciło jednak swojego orientalnego charakteru.


Poznaj naszą ofertę lotów do Bangkoku.