Alicante - słoneczna prowincja południowej Hiszpanii


Alicante to hiszpańskie miasto i prowincja leżące w południowo-wschodniej części kraju. Charakteryzuje się piękną przyrodą, atrakcyjną dla turystów pogodą oraz wieloma niepowtarzalnymi zabytkami. Sprawdź tanie loty do Alicante i wybierz się w podróż marzeń.


Przyjrzyjmy się kilku najciekawszym atrakcjom w tym mieście.

Explanada de España

To szeroka 500-metrowa promenada znana również jako Paseo de la Explanada. Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc spacerowych w całej Hiszpanii. Odrestaurowana w latach 90. promenada zaczyna się na starym mieście i prowadzi wzdłuż wybrzeża i portu. Explanada de España wykonana została z marmurowej mozaiki falistej położonej naprzemiennie w trzech kolorach: czerwonym, czarnym i białym. Latem, gdy temperatura wynosi ponad 30 °C, można się skryć pod palmami, a wieczorami usiąść na ławce i cieszyć się morską bryzą.


Mercado Central

Czyli Targ Centralny, na którym kupimy niemalże wszystko. To ogromna, zabytkowa hala z początku XX wieku, w której kupimy najróżniejsze rodzaje mięsa, ryb, owoców morza, owoce, warzywa oraz lokalne przysmaki takie jak nugatowy turrón czy Mistela - słodkie wino.


Zamek św. Barbary (Castillo de Santa Bárbara)

Forteca wieńczy Górę Benacantil, która króluje nad miastem. Najlepiej wspiąć się na nią wczesnym rankiem. Jeśli nie mamy ochoty na spacer, na górę zawiezie nas także winda, która startuje z plaży Postiguet i wzniesie nas na 140 metrów. Zwiedzając zamek, możemy jednocześnie podziwiać wspaniałą panoramę samego Alicante. Zamek św. Barbary zbudowali Maurowie, Hiszpanie przejęli go w XIII wieku w dniu jej święta, co wyjaśnia jego nazwę. Przez stulecia zmieniał on nieco swoje oblicze, był bombardowany, popadał w ruinę, by ostatecznie zostać odrestaurowanym i stać się symbolem Alicante.Lot z Warszawy do Alicante znajdziesz za ok. 200 PLN w obie strony.

Ulica Grzybowa

Ta spacerowa ulica naprawdę nazywa się Calle San Francisco, ale potocznie mówi się na nią Calle de Las Setas, czyli ulica Grzybowa właśnie. Pod koniec ubiegłego wieku ulica ta miała złą sławę. Znana była z przestępczości, prostytucji oraz nielegalnych biznesów. Lokalne władze z ówczesną burmistrz na czele postanowiły w 2013 nadać jej charakter tematyczny, umieszczając na niej duże rzeźby przedstawiające grzyby. Toczyły się ożywione dyskusje, czy była to trafiona inwestycja (kosztowała 60 tys. euro), ale z pewnością niesławna ulica San Francisco stała się niezwykle popularna wśród turystów.

Plaże

Jedną z najchętniej odwiedzanych jest plaża Postiguet. Znajduje się ona tuż przy starym mieście, więc, żeby na nią dotrzeć, nie trzeba wybierać się na wyprawę za miasto. Znajdziemy na niej złoty piasek oraz łagodne, przejrzyste fale. Plaża jest bezpieczna dla dzieci, gdyż bardzo długo poziom wody jest niski. Latem bywa na niej naprawdę upalnie, w czym z pewnością pomogą restauracje i puby znajdujące się nieopodal, w których można się schronić przed słońcem.


Wybrzeże Costa Blanca, nad którym leży Alicante, to także piękne plaże oddalone od miasta. Plaża Saladar to propozycja dla osób, które potrzebują nieco więcej przestrzeni. Znajduje się na południe od Alicante i jest pasem 1600-metrowego, jasnego piasku. Na północy znajduje się natomiast plaża Albufereta, która była portem rzymskiej osady Lucentum, po której dziś zostały jedynie ruiny.Alicante to miasto, do którego się wraca. Pierwsza wizyta pozwala odkryć nowe fascynujące miejsca i obiekty. Przy każdej kolejnej mamy wrażenie, że miasto skrywa przed nami kolejne tajemnice. I tak właśnie jest. Do Alicante dolecisz z Berlina (najtaniej!), Poznania, Wrocławia, Gdańska, Warszawy i Krakowa.


Lot Berlin Alicante już od 99 PLN w obie strony.