Nicea – niekoronowana stolica Lazurowego Wybrzeża


Pomysł, by spędzić wakacje na plażach odwiedzanych przez gwiazdy filmowe, znane modelki i milionerów nie można uznać za chybiony. Zwłaszcza że ceny biletów lotniczych do Nicei – największego miasta nad francuskim Lazurowym Wybrzeżem – są korzystne.

Tanie loty do Nicei można znaleźć już za ok. 200 zł w obie strony.Lazurowe Wybrzeże słynie z pięknych plaż, morza o turkusowej barwie i doskonale rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Usytuowane tu kurorty zapewniają moc atrakcji. Same miasta są urodziwe i malownicze. Urok śródziemnomorskiej architektury, luksusowe wille, sklepy i restauracje o pięknym wystroju i egzotyczna roślinność kuszą turystów. Wysokie miejsce Lazurowego Wybrzeża na liście wakacyjnych celów podróży to też zasługa światowej klasy zabytków, świetnej francuskiej kuchni i doskonałego wina.

Nicea - atrakcje centrum

Sama Nicea jest usytuowana u stóp Alp i leży bezpośrednio nad morzem. Był to ważny port morski już za czasów Rzymian. Jest drugą co do liczby miejsc noclegowych i drugą najczęściej odwiedzaną przez turystów miejscowością we Francji. W jej okolicach uprawiane są na dużą skalę drzewa cytrusowe, oliwki, winorośla i kwiaty. Plantacje goździków, róż i mimozy są ważne dla dobrze prosperującego we Francji przemysłu perfumowego.
Jedną z jej większych atrakcji miasta jest kilkukilometrowa Promenada Anglików. Wysadzana palmami arteria jest centrum rozrywkowym - można tu pić, jeść i tańczyć do białego rana. Tu również znajdują się dwa najbardziej luksusowe hotele-pałace: Negresco i Meridien. Nicea ma również przepiękne Stare Miasto i oferuje kilka ważnych dla historii Francji zabytków. Można tu podziwiać ruiny zamku i romańskiej katedry oraz bogato zdobione kościoły zarówno z XIV, jak i XVIII wieku. Kaplica Miłosierdzia w Nicei zaliczana jest do najładniejszych kościołów barokowych na świecie. Świątynia zlokalizowana jest wśród luksusowych willi o pięknych kształtach balkonów i wysokich oknach. Bogactwem dekoracji sakralnych zachwyca również zbudowany w stylu staroruskim zespół cerkiewny – sobór św. Mikołaja. Warto też przejść się do katedry w stylu neogotyckim, łudząco przypominającej Notre-Dame.Z obiektów świeckich warto na pewno obejrzeć pałac Lascaris. Kryje on w sobie bogato zdobione arystokratyczne komnaty i drugą co do wielkości we Francji kolekcję dawnych instrumentów muzycznych. Ogólnie w Nicei znajduje się 100 muzeów oraz 150 galerii pełnych arcydzieł mistrzów rzeźby i malarstwa. Imponujące zbiory mają zwłaszcza muzea Matissa i Chagalla. Jednym z najefektowniejszych miejsc jest również plac Masséna. Od północy otoczony jest on eleganckimi kamienicami, pozostałą jego przestrzeń zajmują parki i kaskady fontann.

Lot Polska Nicea najkorzystniej wychodzi z Warszawy, bo już od ok. 200 zł w obie strony.

Nicea - perły Belle Époque, parki i rzymskie ruiny

Jednym z najbardziej interesujących zabytków Nicei jest zbudowana w stylu Belle Époque Willa Masséna (Villa Masséna). To przykład perły architektury wzniesionej na zamówienie arystokracji. Wille można zwiedzać również w środku.

Położona na wzgórzu po północnej stronie Starego Miasta dzielnica Cimiez jest jednym z najciekawszych turystycznie obszarów Nicei. Znajdziemy tu zabytki sięgające czasów Cesarstwa Rzymskiego, średniowieczny klasztor oraz imponujące hotele i pałace zbudowane w stylu Belle Époque. Mieści się tu jeden z największych skarbów Nicei - Klasztor Franciszkanów oraz park zbudowany na obszarze historycznego gaju oliwnego. Innym, przepięknym parkiem miejskim jest 12-hektarowy Promenade du Paillon.Spacer na wzgórze zamkowe (Mont Boron) zapewnia z kolei panoramiczny widok na miasto. Wspaniale prezentują się stąd czerwone dachy najstarszej części Nicei z licznymi wieżami kościołów i kolorową kopułą katedry, a także długa linia złocistej plaży.

Tanie loty do Nicei znajdziemy także z Berlina.

Plaże i kurorty Lazurowego Wybrzeża

Na amatorów kąpieli w samej Nicei czeka ponad 20 plaż, są one kamieniste. Nie zawiodą się również miłośnicy trekkingu i przejażdżek rowerowych.
Z Nicei jest bardzo blisko do St.Tropez - jednego z najbardziej znanych i eleganckich kąpielisk morskich na świecie. Możemy tu spotkać celebrytów, znanych biznesmenów i artystów. Miastem blichtru, przepychu i sław filmowych jest również Cannes. Zaledwie 200 lat temu była tu senna wioska rybacka. Dziś miasto słynie z jednego z najważniejszych na świecie festiwali filmowych, Alei Gwiazd i imponujących hoteli przy bulwarze la Croisette. Bardziej kameralne niż Cannes jest Antibes Juan-les-Pins. W jego okolicach natchnienia szukali Gustaw Flaubert, Juliusz Verne i Ernest Hemingway. Tu powstała powieść Grek Zorba oraz cenne płótna Moneta i Picassa. Miasto ma również muzeum z dziełami słynnego Hiszpana.Zaledwie 2 godziny samochodem od Nicei znajduje się z kolei arcydzieło natury - wpisany na listę UNESCO Kanion Verdon o długości ok. 21 km, z unikatową fauną i florą oraz niezwykłymi tworami procesów erozyjnych i geologicznych. Z Nicei możemy również udać się do Księstwa Monako i zwiedzić Pałac Książęcy z katedrą, w której pochowana jest księżna Grace Kelly, Ogrody Egzotyczne oraz Muzeum Oceanografii. W znanym ze wspaniałych kasyn Monte Carlo, każdy może zostać milionerem.Piękne plaże blisko Nicei? Na liście najlepszych znajdują się: Plaża Passable (Plage de Passable), plaża Mala - Plage de la Mala, plaża między Juan-les-Pins a Golfe-Juan, plaże w Croix-Valmer, Grimaud i Bormes-Les-Mimosas. Piękne plaże ma także miejscowość Menton. Nicea oferuje wakacje nad brzegami Morza Śródziemnego, w atmosferze blichtru i luksusu. Samo miasto jest miejscem historycznym z kilkoma ciekawymi zabytkami. Z Paryżem łączy je szybkie połączenie TGV. Znudzeni morzem, możemy więc skoczyć do stolicy.