Panoramiczny widok na stolicę Malty – Valettę – przypomina pocztówki z Rzymu. Historyczne fortyfikacje, starożytne świątynie, kopuły zabytkowych kościołów – wszystkie te elementy tworzą malowniczy krajobraz architektoniczny na miarę stolicy Włoch. Urodę miast i wiosek dopełnia piękno krajobrazu. Malta jako wyspa położona na Morzu Śródziemnym ma dostęp do jego ciepłych, lazurowych wód. Dodatkowo Malta jest najdalej na południe wysuniętym państwem Europy. Gwarantuje jej to klimat ściągający rzesze turystów. Dzięki dogodnym połączeniom z polskich miast – ostatnio również turystów znad Wisły. Tanie loty z Polski na Maltę zdarzają się nawet od 66 zł za osobę w obie strony! malta-domy-valetta-infoloty.jpg

Wyspa skąpana w słońcu

Stolica Malty jest najbardziej słoneczną miejscowością w Europie, a sama wyspa, według rankingu International Living, jest państwem z najlepszym klimatem na świecie. Średnia temperatura dwóch najchłodniejszych miesięcy – stycznia i lutego wynosi 16 °C w dzień. Najwyższe temperatury panują latem i mogą przekroczyć 30 °C. To idealne warunki do plażowania i uprawiania sportów wodnych.

malta-nurkowanie-infoloty.jpg

Linia brzegowa wyspy jest urozmaicona – z urokliwymi zatokami i półwyspami. Wyspiarski charakter Malty zachęca do odbycia rejsu połączonego ze snorkingiem. Warto też wybrać się na rejs na sąsiednie wyspy – Comino i Gozo (obsługuje je firma Gonzo Channel). Pomiędzy wyspami Archipelagu Maltańskiego znajdują się laguny o niezwykle przejrzystych wodach (Blue Lagoon, Cristal Lagoon). W południowej części wyspy występują najpiękniejsze plaże i klify. Ich walory doceniło UNESCO – maltańskie klify znajdują się na liście wstępnej światowego dziedzictwa.

malta-blue-lagoon-blekitna-laguna-infoloty.jpg

Kilka cywilizacji na 316 km²

Początki osadnictwa na Malcie sięgają ponad 5000 lat p.n.e. Dzieje wyspy są niezwykle burzliwe. W swej historii znajdowała się we władaniu Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian, Arabów, Normanów oraz Królestwa Sycylii. Należała również do zakonu Kawalerów Maltańskich, a na koniec była kolonią Wielkiej Brytanii.
Ślady tych cywilizacji możemy podziwiać do dziś. Na Malcie znajduje się zespół kilkunastu megalitycznych świątyń i grobowców z ok. 3600 r. p.n.e. Są one najstarszymi stojącymi budowlami w Europie i jednymi z najstarszych na świecie.
Podróżując po Malcie znajdziemy również obiekty starożytne np. świątynię punicką z III wieku (Ras il-Wardija), katakumby z czasów rzymskich, czy też – z tego samego okresu – muzeum Domvs Romana zbudowane wokół ruin arystokratycznej rezydencji rzymskiej. Na Malcie znajduje się aż 359 kościołów, część ma status zabytków. Najwięcej z nich utrzymanych jest w niezwykle zdobnym stylu barokowym. Istotnym zabytkiem wyspy jest kościół Rotunda w Moście. Ma on trzecią co do wielkości niepodtrzymaną kopułę na świecie.

Perła architektoniczna wyspy - La Valetta

Zwiedzanie wyspy można zacząć od wpisanej na listę UNESCO La Valetty – miasta wzniesionego w czasach, kiedy wyspa należała do Zakonu Kawalerów Maltańskich. Obecnie La Valetta jest Europejską Stolicą Kultury 2018.
Obowiązkowym punktem zwiedzania jest okazały Pałac Wielkiego Mistrza ze Zbrojownią oraz ogrody Barrakka z tarasami zapewniającymi widok na port. Na trasie zwiedzania nie można pominąć pełnej barokowych dekoracji Katedry Św. Jana. W jej wnętrzu znajduje się obraz Caravaggia „Ścięcie św. Jana Chrzciciela”.
Jednym z symboli miasta jest również okazała kopuła Kościoła Karmelitów. La Valetta zasłużyło na miano miasta pałaców i zabytkowych willi. Będąc na miejscu koniecznie należy zwiedzić Casa Rocca Piccola - pałac z XVI wieku, z jego 50 pokojami i kaplicą. Ciekawym obiektem jest również historyczny Akwedukt Wignacourta.
Loty z Krakowa na Maltę dostępne w okazyjnych cenach w kwietniu, maju i czerwcu.

Urok śródziemnomorskich miasteczek

Polecamy również wyprawę do najstarszej maltańskiej wioski rybackiej Marsaxlokk. Atrakcją jest tam niedzielne targowisko z lokalnymi specjałami. W porcie zobaczymy widok znany z każdego folderu reklamowego. Przycumowane typowe łodzie maltańskie – Luzzu z ich charakterystyczną identyfikacją barwną. Te małe niebiesko-zielono-czerwone łajby znane są z niezwykłej wytrzymałości.

malta-lodzie-luzzu-infoloty.jpg

Warto też wybrać się do Mdiny – dawnej stolicy wyspy, urokliwego miasteczka pełnego średniowiecznych, wąskich, krętych ulic. Ich labirynt prowadzi na obronne mury, skąd rozpościera się panorama na całą wyspę. Znamienny dla tutejszej architektury jest budulec z kamienia i przylegające do murów kolorowe, zdobne, drewniane loggie.


W mieście należy koniecznie udać się do przepięknej Katedry św. Pawła. Tuż za murami Mdiny mieści się miasto Rabat, w którym główną atrakcją turystyczną jest Grota św. Pawła. Apostoł schronił się w niej po tym, jak jego statek rozbił się na morzu. malta-dawna-stolica-mdina-infoloty.jpg

Wielki pokaz formacji geologicznych

Malta to raj dla miłośników cudów geologicznych. Blue Grotto (Błękitna Grota) to system podziemnych korytarzy zlokalizowanych nad samą taflą morza. W tym miejscu popularne są spływy łodziami. Z kolei Ninu's Cave i Xerri's Grotto to kompleksy podziemnych jaskiń o wysokości 18 i 9 metrów, z barwnymi alabastrowymi stalaktytami i stalagmitami. malta-blue-grotto-infoloty.jpg

Kolejny ważny obiekt geologiczny stanowią jaskinie Calypso Cave i Tal-Mixta Cave. To popularne, wysoko położone jaskinie, z których rozpościera się panoramiczny widok na morze.

Rozrywki i kuchnia

Na Malcie można zobaczyć delfiny. Znane delfinarium jest integralną częścią morskiego parku rozrywki Mediterraneo Marine Park. Z kolei Splash & Fun Water Park to aquapark, w którego skład wchodzą baseny, zjeżdżalnie i inne atrakcje wodne dla całych rodzin. Z pobytu na Malcie będą również zadowoleni smakosze. Jednym z przysmaków jest Fenek – królik duszony lub pieczony z warzywami. Soppa tar-armla to z kolei zupa z warzyw z dodatkiem koziego sera. Warto zjeść również Timpanę – zapiekankę na mięsnym lub rybnym wywarze przekładaną serem, mięsem, pomidorami i jajkami. Tu zjemy też pyszne owoce morza. Na deser polecamy Mqaret – smażone ciasteczka z nadzieniem daktylowym i dodatkiem anyżu, Kannoli – rurki z ricottą i owocami, Prinjolatę – ciasteczka z orzeszkami z pinii oraz Kwarezimal – ciasto migdałowe z miodem i pistacjami. Do picia zamówmy Kinnie – słodko gorzki napój o piwnym kolorze, gorycz nadają mu pomarańcze chinotto.
malta-maltanskie-wypieki-slodycze-infoloty.jpg

Malta to propozycja na dłuższy weekend. Pamiętajmy, że obowiązuje tu ruch lewostronny i gniazdka elektryczne rodem z Wielkiej Brytanii. Dogodnym rozwiązaniem dla turystów są autobusy turystyczne typu hop-on/hop-off, których trasy pokrywają się z największymi atrakcjami wyspy. W trakcie ważności biletu możemy dowolnie wsiadać i wysiadać (obsługują je firmy City Sightseeing Malta lub Malta Sight Seeing).


Lot z Poznania na Maltę trwa niecałe 3 godziny.