Wybrzeże Słońca jest jednym z najbardziej malowniczych i obfitujących w zabytki regionów turystycznych Hiszpanii. Położony na południowym brzegu Andaluzji obszar oferuje zarówno możliwość plażowania, jak i jazdy na nartach pośród wiecznie ośnieżonych szczytów górskich łańcucha Sierra Nevada.


Egzotyczna roślinność, zabytki w stylu muzułmańskim, orientalne dania – podróż na południe Hiszpanii jest wyprawą do innej kultury i przyrody. Doskonałe warunki pogodowe i przyrodnicze oraz świetna kuchnia przyciągają co roku rzesze turystów. Zwłaszcza że do Hiszpanii tanie linie lotnicze latają często i chętnie.

Grenada – ucieleśniona opowieść Szeherezady

Kto nie widział Grenady, ten niczego nie widział – mówi, funkcjonujące w powszechnym obiegu, powiedzenie hiszpańskie. Stolica prowincji Grenada zasłynęła na turystycznej mapie świata budowlą uznawaną za szczytowe osiągnięcie architektoniczne Maurów. Wzniesiona w XIII wieku przez Natrytów Alhambra stanowi arcydzieło kultury arabskiej.

hiszpania-grenada-alhambra-2.jpeg

Warowny zespół pałacowy cechuje niebywała strojność ornamentyki wnętrz. Odwiedzając kompleks, zobaczymy m.in. arkadowe galerie kolumnowe, stalaktytowe sklepienia, ściany obłożone płytkami azulejos i wielobarwnymi, dekoracyjnymi stiukami oraz liczne malowidła ścienne. Koronkowe zdobienia i inkrustacje zachwycają misternością wykonania, a liczne dziedzińce z fontannami i ciągami wodnymi przywodzą na myśl scenerie do Baśni tysiąca i jednej nocy. Szczególnie zdobne formy z łukami, rzeźbami, arabeskami i inkrustacjami z wersami z Koranu oraz wzorami geometrycznymi i naturalistycznymi mają pałace Lwów i Comares.

hiszpania-grenada-alhambra-1.jpg

Tu mieszkali ze swoimi żonami, konkubinami i świtą potężni kalifowie. Spacerować możemy po dawnych salach audiencyjnych sułtanów i ich komnatach. Kompleks od początku był monumentalny. Mieściły się tu liczne pałace możnych i arystokracji, infrastruktura militarna, handlowa, uniwersytecka, meczety i zwyczajna dzielnica mieszkalna. Obiekt znajduje się na wzgórzu, co uwydatnia jego okazałość i czyni z niego dogodny punkt widokowy na okolicę. Panoramę widać szczególnie dobrze z obronnych murów. Całość obszaru pałacowego otaczają nie mniej sławne ogrody, do dziś uznawane za jeden z najznamienitszych przykładów islamskiej sztuki ogrodowej.

hiszpania-grenada-alhambra-palac-karola-v.jpg

Integralną częścią Alhambry jest Pałac Karola V uważany za najpiękniejsze dzieło renesansu poza Włochami. To monumentalny gmach z galeriami i dwukondygnacyjną kolumnadą wokół okrągłego, otoczonego portykami dziedzińca wewnętrznego. Zdobna fasada zewnętrzna jest utrzymana w stylu renesansu toskańskiego. W pałacu znajdują się obecnie muzea.


Można zamówić bezpośrednie (np. z Warszawy) loty z Polski do Grenady, ale jeśli zależy nam na tanim locie, to sprytniej będzie polecieć najpierw do Malagi. Stamtąd do Grenady dostaniemy się autem w 1,5 godziny lub transportem publicznym w ok. 2 godziny. Tanie loty do Malagi znajdziemy natomiast już od 249 zł w obie strony. Warto rozważyć taką opcję.

Grenada - poza Alhambrą

Będąc w Grenadzie, warto zobaczyć również starą dzielnicę arabską – Albaicín. Podobnie jak Alhambra jest ona w całości wpisana na listę UNESCO. Tu i na wzgórzu Sacromonte znajdują się małe sklepiki z rzemiosłem artystycznym, stragany z przyprawami, urzekające kręte uliczki oraz patia z fontannami i donicami pełnymi kwiatów. Stąd roztacza się panorama na miasto i widoczny z perspektywy mury Alhambra. Tu spotkamy Cyganów grających flamenco i hipisów mieszkających w cuevas. W małych pubach i barach możemy zjeść lokalne potrawy, w szczególności tapas.

hiszpania-grenada-sacromonte.jpg

Gotycko-renesansowa katedra stanowi nie tylko ważny zabytek, ale jest też miejscem spoczynku królów Hiszpanii – Izabeli i Ferdynanda oraz Filipa Pięknego. Sam gmach jest bogato zdobiony rzeźbami i reliefami, we wnętrzu znajdują się cenne obrazy i przedmioty sakralne. Z innych budowli religijnych warto zobaczyć kościoły: San Pedro y San Pablo, Santa Ana oraz klasztor św. Hieronima i klasztor kartuzów z kościołem zaliczanym do arcydzieł architektury barokowej. Na koniec zwiedzania warto zażyć kąpieli. W Grenadzie funkcjonuje kilka arabskich łaźni.


Grenada tętni życiem. Energia miasta wynika nie tylko z hiszpańskiego, gorącego temperamentu i towarzyskiej natury. To ważny ośrodek uniwersytecki, z liczną społecznością studentów lubiących przesiadywanie w knajpkach, na placykach. Życie nocne tam zdecydowanie kwitnie.

Kordoba – śladami świetności kalifatu

Kordoba to kolejne miasto Hiszpanii, w którym odnajdujemy wpływy kultury mauretańskiej. W czasach emiratu miasto swoim pięknem i rozmiarami przyćmiło wszystkie metropolie starego kontynentu. W X w. działało tu aż 17 uniwersytetów, a kalifat – którego Kordoba była stolicą - terytorialnie rozciągał się aż do Damaszku. Stolica średniowiecznego kalifatu do dziś urzeka wąskimi, wybrukowanymi uliczkami z kutymi bramami, za którymi kryją się zjawiskowo pięknie patia. W Kordobie można przejść się tzw. szlakiem z patiami (Ruta de Patios Del Alcazar Viejo), a bilet upoważnia do odwiedzenia 7 z nich w najstarszej dzielnicy miasta.


Najsłynniejszym zabytkiem jest Mezquita – przebudowany na katedrę meczet, uznawany za jedno z najwspanialszych dzieł architektury islamu. Wnętrze Wielkiego Meczetu wysokości 11,5 metrów wypełnia gęstwina 850 kolumn połączonych podkowiastymi łukami. Znajdują się one w każdym folderze o Hiszpanii. W środku mieści się również piękny ośmiokątny mihrab z kopułą w kształcie muszli.

hiszpania-kordoba-mezquita-wielki-meczet.jpg

Krajobraz miasta kształtuje Puente Romano, 16-łukowy most z czasów rzymskich. Widać z niego stare miasto. Jednym z najpiękniejszych zakątków starówki jest z kolei dzielnica żydowska, tzw. Judería. Urzekające są w niej białe, małe budynki, z kolorowymi drzwiami, bramami, okiennicami i fragmentami starych murów obronnych.


hiszpania-kordoba-puetne-romano.jpg


Z zabytkowych budowli należących do La Judería powstałych w późniejszych epokach szczególnie warto zwrócić uwagę na barokową fasadę szpitala Hospital del Cardenal Salazar, za którą znajdują się dwa urzekające dziedzińce oraz kaplica Św. Bartłomieja w stylu mudéjar (połączenie europejskiego gotyku z architekturą muzułmańską).


hiszpania-kordoba-mury-obronne.jpg


Będąc w Kordobie, warto zobaczyć również pałace z XV i XVI w.: Casa de los Villalones, Casa del Indiano, Palacio de los Paez de Castillejo, Palacio Museo de Viana. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest ponadto XIV-wieczna synagoga oraz Alkazar (pałac) królów chrześcijańskich, gdzie zobaczymy świetnie zachowane mozaiki z czasów rzymskich oraz bajeczne dziedzińce i ogrody.


Jeśli chcemy tanio dostać się do Kordoby, warto pomyśleć najpierw o lotach do Sewilli.

Lot z Warszawy do Sewilli złapiemy już za niewiele ponad 200 zł. Stamtąd do Kordoby mamy nieco ponad 100 km.

Grenada i Kordoba to spektakularne osiągnięcie muzułmańskiej architektury kryjące skarby sztuki zdobniczej. To miasta, których świetność nie miała niegdyś sobie równych. Ślady tej wielkości możemy podziwiać do dziś. Grenadę odwiedza więcej turystów niż Barcelonę. Przy takiej atrakcyjności zabytków, tłum zupełnie nie dziwi.