Winnice z panoramą gór w tle, skalne klasztory, święte góry i malownicze trasy do wędrówek – tak w skrócie przedstawić można magnesy turystyczne Gruzji. Kraj ten, od kilku lat znajduje się na szczytach list rankingowych miejsc wskazywanych jako planowane cele podróży. Argumentów przemawiających za wizytą w Gruzji jest co najmniej 5.

gruzja-kaukaz-gory-infoloty.jpg

To kraj przepiękny przyrodniczo, ze zróżnicowanym ukształtowaniem terenu i malowniczymi formacjami górskimi. Historia Gruzji jest bogata, a wabik stanowią również różnice kulturowe. Będące ich świadectwem prawosławne monastyry i pradawne miejsca kultów religijnych, stanowią dla nas niemałą atrakcję. Rozwojowi turystyki sprzyja też dobra pogoda z ciepłym latem, jak również moda na podróże do byłych republik ZSRR. Dwa ostatnie powody to świetna kuchnia i przyjaźnie nastawieni ludzie. To ważne, zwłaszcza dla osób podróżujących na własną rękę.
Nie jest to też kraj o wygórowanych cenach. Rozwój turystyki wprawdzie je podniósł, ale ciągle są one konkurencyjne w stosunku do kosztów, jakie poniesiemy podróżując do większości krajów europejskich. Naszych finansów nie nadwyręży również sam lot. Loty z Polski do Gruzji można dostać w cenie poniżej 300 PLN. Loty są bezpośrednio z Polski, z kilku miast: Wrocławia, Katowic i Warszawy.

Słońce, góry, woda

Gruzja to kraj o zapierających dech w piersiach widokach. Dostarczają ich na pewno szczyty Kaukazu Wielkiego z jego zwartymi, wysokogórskimi grzbietami oraz malowniczymi dolinami i kotlinami. Łańcuch ten stanowi naturalną granicę między Europą a Azją. Występuje tu strefa wiecznych śniegów i ponad 2 000 lodowców. Część najwyższych szczytów to stożki wygasłych wulkanów. Liczne trasy do wędrówek oraz znane w całym świecie uzdrowiska z wodami mineralnymi, przyciągają zakochanych w górach i trasach trekkingowych turystów. Jednym z bardziej rozpoznawalnych ośrodków turystycznych jest Soczi, kojarzone również z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi.

gruzja-tbilisi-infoloty.jpg

Zadowoleni będą również miłośnicy plażowania. Gruzja ma dostęp do Morza Czarnego. Słynny kurort – Batumi, szczyci się jedną z najdłuższych na świecie promenad i piaszczystymi plażami. Urokliwe jest też samo miasto. Malownicze uliczki, eleganckie kamienice z bogatą ornamentyką elewacji, świątynie różnych wyznań, śpiewające fontanny, delfinarium, rozliczne kluby i restauracje tworzą turystyczną atrakcyjność kurortu. Tu można podziwiać też subtropikalną roślinność. Na skwerach rosą figowce, palmy, laury, oliwki i barwnie kwitnące rośliny pnące. Batumi związane jest z mitem o złotym runie i wyprawą Jazona. Tanie loty z Wrocławia do Kutaisi znajdziesz w naszej wyszukiwarce.

Pomiędzy antykiem a ZSRR

Gruzja w przeszłości była częścią Imperium Rzymskiego. Jest drugim w kolejności – po Armenii – krajem, który przyjął chrześcijaństwo (w roku 337). Kulturowo, przez swoje najazdy i podboje, naznaczyli ją Arabowie, Mongołowie i Turcy oraz Imperium Osmańskie i Persowie. Od XVIII w. należała do Rosji, a następnie, z krótką przerwą, do ZSRR.
Wpływy ZSRR widać zwłaszcza w architekturze. Zainteresowanych kultem wodza odsyłamy do miasta Gori, gdzie znajduje się muzeum Stalina, który z pochodzenia był Gruzinem. Niedaleko znajdują się pozostałości starożytnego skalnego miasta Upliscyche, skąd można podziwiać panoramę doliny rzeki Kury. Nazywane jest ono czasem małą Petrą. Najwspanialsze miasto skalne Gruzji znajduje się jednak w Wardzii, gdzie mieściło się ponad 3 tysiące komnat na kilkunastu kondygnacjach wykutych miejscami w niemal pionowej skale. Przy okazji wizyty w Wardzii można zwiedzić twierdzę Chertwisi.

gruzja-klasztor-mccheta.jpg

Perłą architektoniczną Gruzji jest jedno z najstarszych miasteczek w Gruzji – Mccheta. Starożytne królestwo Iberii jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w kraju. Położony na wzniesieniu monastyr Dżwari, figuruje na każdym folderze reklamowym Gruzji. W samej Mcchecie znajduje się również wpisana na listę UNESCO Katedra Sweti Cchoweli, w której zgromadzono wiele cennych relikwii i ikon.

Kraina winem płynąca – Kachetii

Kachetii stanowi najdalej na wschód położony region Gruzji. Przez uprawę winorośli i produkcję trunków zasłużył on na miano "królestwa wina". Znajdują się tu też wspaniałe zabytki. Zespół klasztorno-akademicki Alawerdi stanowi arcydzieło architektury średniowiecznej Gruzji. Górująca nad okolicą kopuła tamtejszego kościoła do dziś jest jedną z najwyższych na południowym Kaukazie. W Gremi zwiedzać można położone na skarpie ruiny potężnej stolicy Królestwa Kachetii z zachowaną zdobionymi malowidłami świątynią i wieżą zamkową. Warty obejrzenia jest też, założony w VI w. przez jednego z Trzynastu Świętych Ojców Syryjskich, klasztor Nekresi. Koniecznie należy też udać się do Telawi - stolicy regionu. To pięknie odrestaurowane miasteczko posiada liczne zabytki z czasów średniowiecza, a także - jako jedyne w kraju - ma cztery zabytkowe fortyfikacje z różnych okresów. Kolejną atrakcją Kachetii jest miasteczko Cinandali, gdzie znajduje się wzniesiony w stylu włoskim pałac i rozległe ogrody. Bilety lotnicze z Katowic do Gruzji w cenie poniżej 300 PLN.

gruzja-tbilisi2-infoloty.jpg

Metropolie Gruzji – Tbilisi i Kutaisi

Punktem obowiązkowym w stolicy Gruzji jest spacer reprezentacyjną aleją Szoty Rustawelego. Warto wybrać się tu również nocą, gdy oświetla je blask latarń ulicznych i kolorowych reflektorów przy budynkach. Przy alei wzniesiony został okazały, okryty bogatą ornamentyką gmach Opery i stary Parlament. Stąd już niedaleko do Starego Miasta, którego perłami architektonicznymi są m.in. złoty pomnik św. Jerzego, kościół Sioni mieszczący jedną z najświętszych relikwii Gruzji - krzyż św. Nino, plac Niepodległości, kościół Matki Bożej Metechskiej z pomnikiem króla Gorgasała, czy też zabytkowe kamienice o ażurowych balkonach.
Koniecznie zobaczyć należy obszar carskich łaźni, słynnych tbiliskie banie. Udając się kolejką linową pod twierdzę Narikala, można zobaczyć również jeden z najpiękniejszych widoków rozpościerający się na leżące u jej stóp miasto.
Kutaisi nie dorównuje swą urodą stolicy. Warto tu jednak zobaczyć Fontannę Kolchidy, katedrę Bagrati (rekonstrukcja z XI w.), centralny park stanowiący ulubione miejsce spotkań mieszkańców miasta, niewielki pałac królów Imeretii oraz rzeźby skoczków na Białym Moście. Tu, przed wylotem do kraju, na lokalnym bazarze, można zaopatrzyć się w owoce, gruzińskie sery i domowej produkcji czaczę. To moment, żeby zjeść miejscowy przysmak – Chaczapuri, czyli placek zapiekany z serem. Lot z Warszawy do Gruzji w promocyjnych cenach znajdziesz w maju i czerwcu.
Gruzja to kraj o urzekającej naturze, gościnnych mieszkańcach i sprzyjającej zwiedzaniu pogodzie. Zobaczymy tu góry, morze oraz zabytki z listy UNESCO.