Faro – poznaj uroki portugalskiego miasteczka

Faro to idealne miejsce dla osób lubiących niespieszne spacery przerywane wizytami w kawiarniach. Miasto ma do zaoferowania wiele ciekawych punktów, ale aby je dostrzec, musimy poświęcić im czas, więc najlepiej przemieszczać się pieszo.


Zawiedzie się ten, kto oczekuje od Faro przyjemnie grzejącego słońca. Niewielkie portugalskie miasto (ok. 30 tys. mieszkańców), położone w pobliżu oceanu, cechuje zmienna pogoda i silne wiatry. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w odpowiedni ubiór i w najbardziej wietrzne dni szukać schronienia między budynkami, na malowniczych uliczkach Faro. A jest tam co oglądać.


Co zobaczyć w Faro?

Portugalskie miasto dzielą od Polski cztery godziny podróży samolotem. Do wyboru tego środka transportu zachęcają zwłaszcza tanie bilety do Faro. Już po wylądowaniu czeka nas pierwsza atrakcja: lotnisko położone jest blisko rezerwatu Ria Formosa, w którym można obserwować ptaki. Zwierzęta, przyzwyczajone do hałasu powodowanego przez samoloty i łódki, nie płoszą się tak łatwo. Dzięki temu nawet niedoświadczone osoby mogą zobaczyć je w naturalnym środowisku – rozległych torfowiskach poprzecinanych kanałami, które stanowią piękną scenerię.


Podziwianie dzikiej przyrody to dopiero początek. Kiedy już znajdziemy się w mieście, koniecznie zobaczmy zabytki, których architektura może się nam wydać nieco egzotyczna. Symbolem miasta jest latarnia Cabo de Santa Maria zbudowana na Przylądku św. Wincentego, która stanowi najdalej wysunięty na południe punkt Portugalii. Stamtąd widać już tylko otwarty ocean.Kolejne atrakcje to budowle sakralne: np. barokowy kościół Igreja Nossa Senhora da Carmo, którego wyposażenie przywieziono z Brazylii czy szesnastowieczny Kościół Miłosierdzia. Koniecznie trzeba też zajrzeć do teatru (Teatro Lethes), który z zewnątrz nie prezentuje się może imponująco, ale jego wnętrze robi olbrzymie wrażenie. Nadal odbywają się tam spektakle, podczas których widownia zasiada w lożach na krzesłach obitych czerwonym materiałem.

Spacery po Faro

Mieszkańcy i turyści w Faro wydają się ciągle w dobrym humorze. Zewsząd dobiega gwar rozmów, a Polak odnosi nieco surrealistyczne wrażenie, gdy spaceruje uliczkami, przy których rosną drzewka pomarańczowe. Warto pójść na Stare Miasto pochodzące z IX wieku, które otaczają dawne mury obronne. Po drodze miniemy jedną z trzech monumentalnych, średniowiecznych bram, dawniej strzegących wstępu do miasta.Centrum starówki stanowi Plac Katedralny (nazwa pochodzi od trzynastowiecznej katedry, którą możemy na nim zobaczyć), a stamtąd rozchodzi się istny labirynt brukowanych, malowniczych uliczek. Na niektórych można podziwiać ułożone z bruku mozaiki. To dobre miejsce, by znaleźć uroczą, zaciszną kawiarnię i odpocząć, bo Faro jest miastem, w którym nie warto się spieszyć.


Kolejnym punktem warto uczynić Muzeum Archeologiczne, znajdują się cenne znaleziska, np. rzymska mozaika podłogowa. Alternatywą dla osób, które nie lubią odwiedzania muzeów, może być wizyta w centrum handlowym Forum Algarve w końcu wakacje powinno się spędzać tak, jak się lubi najbardziej.


Plaże w Faro

Dotarcie na plaże w Faro wcale nie jest tak oczywiste: na dwie z nich trzeba popłynąć promem, a na jedną pojechać autobusem lub rowerem. Piaszczyste plaże leżą już 7 km od centrum i są zaskakująco kameralne – to dowód na to, że Faro wciąż jest mało popularnym obiektem turystycznym. Dwie plaże leżące na pobliskich wyspach: Praia da Ilha do Farol oraz Praia da Ilha da Barreta ou Deserta stanowią niewątpliwą gratkę dla odwiedzających. Być może tanie loty Warszawa Faro zachęcą Cię do wypoczęcia w tamtych stronach? Jeśli tak, przywieziesz piękną opaleniznę, wspomnienie relaksujących wakacji i… garść muszelek, z których słyną portugalskie plaże.