Ulice jak z planu filmowego „Harry Potter”, stare zamczyska, romantyczne wzgórza, dudziarze i jedna z najlepszych na świecie whisky – tak turystów kusi stolica Szkocji. Edynburg warto zobaczyć dla jego zabytków i niesamowitej atmosfery. Zwłaszcza, że loty z Polski do Edynburga plasują się w naprawdę korzystnych cenach.

edynburg-szkocja-uliczka-infoloty.jpg

Historia w kratkę – wzloty i upadki

Stolica Szkocji kojarzy się kamieniem. Z masywnych bloków kamiennych wzniesiona jest część historyczna miasta i ma ona swoją kontynuację we współczesnych realizacjach architektonicznych. I chociaż w krajobrazie króluje szary kamień, początki miasta datowane są na epokę brązu i żelaza. Historia osadnictwa jest zatem długa. W dziejach Edynburga pojawia się krótki wątek podbicia przez Wikingów, walka o niezależność toczyła się jednak wokół innego sporu – o niepodległość między Szkotami a Anglikami. Najintensywniejsze formy - zbrojnych walk – spór przyjął w XVII i XVIII wieku.
Szkocja przegrała, jednak w tym okresie do miasta przybyło wielu uczonych i artystów, w tym wynalazca telefonu Alexander Graham Bell, czy też największy filozof ekonomii tego okresu Adam Smith.
Co ciekawe, dziś stolicę Szkocji w dużej mierze zamieszkują potomkowie emigrantów z Irlandii, którzy w XIX wieku uciekli przed zarazą ziemniaczaną.

Średniowieczne Stare Miasto - królewski Edynburg

Najwięcej zabytków skupionych jest w obrębie Old Town, którego początki sięgają epoki Średniowiecza. Jego położenie wytyczył trakt pomiędzy imponującym zamkiem Edynburskim a pałacem Holyrood. Cały obszar wpisany został na listę UNESCO.
Zamek w Edynburgu, wraz z przylegającym do niego kompleksem zabudowań, jest jedną z najpotężniejszych i najstarszych fortec w Wielkiej Brytanii. Ciekawe jest jego położenie. Został on wzniesiony na szczycie monumentalnej czarnej, skalistej formacji (120 metrów n.p.m.) w samym centrum miasta. Większa część murów budowli pochodzi z XVI wieku. Mieszcząca się w obrębie zamku Kaplica Św. Małgorzaty jest jednak znacznie starsza i pochodzi z wczesnego XII wieku. Stanowi tym samym najstarszy budynek w mieście. Całość udostępniona jest do zwiedzania.

edynburg-szkocja-zamek-infoloty.jpg

Równie okazały pałac Holyrood jest oficjalną rezydencją monarchów brytyjskich w Szkocji. W obrębie pałacu znajduje się ciekawy kompleks ruin z romantycznymi kolumnami. Przylegający do pałacu park ciągnie się do podnóża wygasłego wulkanu. Ze szczytu wzgórza w parku - Tronu Artura - roztacza się piękna panorama na Edynburg i okolice. Na zachód od parku położony jest nowy gmach Szkockiego Parlamentu. Do pałacu można dojść główną historyczną ulicą Starego Miasta – Royal Mile. Tu mamy okazję ujrzeć i usłyszeć tradycyjnie ubranego dudziarza. Po drodze warto wejść do katedry St. Giles. W okolicy znajdują się również pozostałości zamku Craigmillar, w którym przez pewien czas mieszkała Maria, Królowa Szkotów. Uznawany jest on za jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w kraju.

edynburg-szkocja-palac-holyrood-infoloty.jpg

W dzielnicy znajduje się również dom kalwińskiego duchownego Johna Knoxa, który wprowadził w kraju protestantyzm. Przespacerować warto też się po innych ulicach, w tym Castlehill, Lawnmarket i High Street.
Nieco dalej od centrum znajduje się piękna kaplica Rosslyn. Warto ją zobaczyć zarówno ze względu na jej wartość historyczną i urodę, jak i powinowactwo z przemysłem filmowym. Kręcono w niej bowiem sceny do słynnego “Kodu Da Vinci”.
edynburg-szkocja-kaplica-rossylyn-infoloty.jpg

W Edynburgu warto zobaczyć także Royal Yacht Britannia. Będący również wielką atrakcją turystyczną statek służy jako główny środek transportu rodziny królewskiej podczas podróży morskich i oceanicznych. Na urządzonym z wielkim przepychem jachcie swój miesiąc miodowy spędziła księżna Diana.


Jedną z ciekawszych dzielnic jest również Dean Village. XVII-wieczna zabudowa jest tu niezwykle malownicza i daje nam wrażenie podróży w czasie.
Najkorzystniej wychodzi lot do Edynburga ze Szczecina - ceny potrafią wynieść jedyne 78 zł w obie strony.

Georgiańskie Nowe Miasto – luksus osiemnastowiecznej dzielnicy

Nowe Miasto również ma charakter zabytkowy i w całości wpisane jest na listę UNESCO. Pochodzi z XVIII wieku i wzniesiono w nim budynki w stylu georgiańskim, będące imponującymi siedzibami licznych instytucji rządowych i luksusowych mieszczańskich apartamentów. Układ ulic ma czytelny plan szachownicy.
edynburg-szkocja-uliczka-centrum-infoloty.jpg

W samym sercu dzielnicy biegnie George Street z wieloma luksusowymi sklepami i restauracjami. Tu znajdują się ważne punkty turystyczne miasta - Charlotte Square z 1791 r., Kościół St George´s, St Andrews Square z usytuowanym przy nim Melville Monument i Royal Bank of Scotland. Równoległa do niej Princes Street zapewnia doskonały widok na zamek. Mieści się przy niej również zabytkowy Register House. Do ulicy przylegają ogrody – Princess Street Gardens, gdzie swoje siedziby mają m.in. Royal Scottish Academy i National Gallery of Scotland.

Rozrywki od A do Z

Chociaż Edynburg nie kojarzy się z pogodą rozpieszczającą mieszkańców basenu Morza Śródziemnego i tu zdarzają się bardzo ładne dni. Można wówczas wybrać się na miejską plażę Portobello, znajdującą się zaledwie kawałek drogi od centrum. Nawet gdy nie możemy rozebrać się przez niesprzyjającą pogodę do bikini, jest to miejsce warte zobaczenia. Przy deptaku można coś zjeść lub napić się piwa. W Szkocji zjemy smaczne burgery, czy też popularne danie fish&chips. Bardziej oryginalną propozycją ze szkockiego menu są haggis lub black pudding. To typowe szkockie specjały przygotowywane z owczych lub baranich podrobów. Do posiłku można zamówić, a jakże, szklankę szkockiej whisky.
Edynburg to stolica teatrów. W sierpniu odbywa się tu jeden z najważniejszych festiwali teatralnych na świecie. Stolica Szkocji nie zawiedzie również miłośników muzeów zwłaszcza, że są one bezpłatne. Warto wstąpić do Narodowego Muzeum Szkocji (National Museum of Scotland) oraz Szkockiej Galerii Narodowej (Scottish National Gallery). Godne polecenia jest również Muzeum Chirurgów (Surgeons' Hall Museums).
Będąc w stolicy Szkocji możemy zobaczyć Pandę Wielką. Lokalne zoo może poszczycić się tym rzadkim gatunkiem.
Szkocja kojarzy się z legendarnym i będącym przedmiotem żartów skąpstwem. Na pewno jednak nie skąpi atrakcji turystycznych. Zabytki, widoki, muzea, lokalne przysmaki w typowych pubach zapewnią nam niezapomniane doznania z podróży.
Loty do Edynburga odbywają się regularnie ze Szczecina, Poznania, Gdańska, Warszawy, Katowic i Krakowa. Dzięki temu z każdego rejonu naszego kraju mamy łatwy dostęp do odbycia tej interesującej podróży.