Cagliari – poznaj miasto starsze od Rzymu


Cagliari to stolica Sardynii, włoskiej wyspy. Przyciąga turystów niezwykle urokliwymi plażami, romantycznymi uliczkami i nienaruszoną przyrodą. Ale to nie wszystko. Co jeszcze warto zobaczyć w Cagliari?


Wiele osób marzy o egzotycznych wakacjach i wypoczynku nad morzem o intensywnie turkusowej wodzie. Cagliari to idealny przykład tego, że wcale nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata, by spędzić urlop w takich warunkach. Wystarczy polecieć na Sardynię. Tanie loty do Cagliari na pewno pomogą w spełnieniu tego marzenia.


Zabytki w Cagliari

Nie ograniczajmy jednak naszego pobytu w Cagliari do leżenia na plaży. W mieście jest wiele miejsc, które warto zobaczyć. Wiele z nich imponuje długowiecznością. Wiesz, że powstało ono w VII w. p.n.e.? Założyli je Fenicjanie i było ważnym ośrodkiem portowym. Później miasto przejęli Kartagińczycy, następnie Rzymianie, a od 48 r. p.n.e. stanowi stolicę prowincji Sardynia. To tylko początek losów miasta. Tak bogata historia zostawia po sobie ślady – niektóre są widoczne po dziś dzień.


Dobrym początkiem jest wdrapanie się na wieżę Torre de'll Elefante, z której rozpościera się widok na całe miasto. Powstała w 1307(!) roku. Jest to jedna z wież zamkowych. Jego mury do dziś zachowały się w dobrym stanie. Wieża, podobnie jak większość Starego Miasta, została zbudowana z wapienia, przez co ta część Cagliari jest nazywana białym miastem. Warta uwagi jest architektura sakralna, na przykład Bazylika San Saturnino, która została wybudowana w V wieku n.e. lub szesnastowieczny kościół Chiesa della Purissima. Warto zobaczyć również budynek uniwersytetu z 1606 roku. Ponadto w mieście zachowały się rzymskie budowle, np. ruiny nekropolii, akwedukt czy amfiteatr, w którym odbywały się walki gladiatorów i publiczne egzekucje.


Fascynująca natura

Na samym początku wspomnieliśmy, że Cagliari to nie tylko wielowiekowa tradycja. Miasto współistnieje z otaczającą je, niezmienioną przez człowieka, przyrodą. Dzięki temu nie musimy wybierać, czy w czasie wakacji chcemy wypocząć na łonie natury, czy jednak zwiedzić miasto. W Cagliari możemy zrobić obie te rzeczy. Spacer mało obleganymi przez turystów plażami (np. China i Villasimius lub popularna Poetto z drobnym piaskiem, która rozciąga się na 13 km) albo błogi odpoczynek nad turkusową wodą będą idealnym zakończeniem dnia.


Ponadto czeka na nas ogród botaniczny (Orto Botanico) oraz parki narodowe (np. Monta Arcosu, Maidopis) położone blisko miasta, bogate w rzadko spotykaną roślinność i zwierzęta. W parku narodowym Naturale Molentargius-Saline można obserwować dziko żyjące flamingi. Każdy miłośnik natury będzie zachwycony obserwowaniem egzotycznego ekosystemu, tak różnego od naszych lasów, morza i gór.


Jaka jest pogoda w Cagliari?

Klimat śródziemnomorski czyni z Cagliari rewelacyjne miejsce na wakacje. Średnie roczne temperatury oscylują około 22 stopni, a w sezonie urlopowym wynoszą od 27 do 30. Jest to idealna pogoda dla Polaków, raczej nieprzyzwyczajonych do wyższych temperatur. Dodatkowo bliskość morza sprawia, że powietrze nie jest ciężkie i duszące. Co ciekawe, w sezonie urlopowym liczba dni z opadami to około 1-2 w miesiącu małe prawdopodobieństwo, że zła pogoda popsuje nam wakacje.Cagliari jest bogate w atrakcje i zachwyca długą historią oraz krajobrazami. Aby zobaczyć jak najwięcej miejsc, możemy skorzystać z wypożyczalni rowerów i sprawnie poruszać się po mieście, a przy okazji oddychać świeżym, nadmorskim powietrzem. Pomyśl: szybki, tani lot Warszawa Cagliari i jesteś w niezwykłym mieście z budowlami z początku naszej ery, a przed śniadaniem oglądasz flamingi. Brzmi bosko, prawda?