Budapeszt to miasto, które 120 lat temu przerosło Rzym, Madryt, Amsterdam oraz Lizbonę. Rozmiar świadczył o jego znaczeniu w Europie. To okres, kiedy powstały najznamienitsze budowle stolicy nad Dunajem:


  • największy wówczas na świecie budynek parlamentu

  • pierwsza linia metra na kontynencie

  • największy dworzec kolejowy w Europie

  • największy port rzeczny na Dunaju


Wszystkie te okazałe zabytki z okresu Cesarstwa Austro-Węgierskiego i Habsburgów możemy podziwiać również dziś. Do dziś miasto zachowało przydomek Paryża Wschodu.

Tanie loty z Warszawy do Budapesztu znajdziesz już od 161 zł w obie strony.


Metro w Budapeszcie


Stolica Węgier ma naprawdę długą i bogatą historię. Szczyci się przeszłością ośrodka militarnego z czasów Imperium Rzymskiego. W Średniowieczu przeszła w ręce Węgrów. Wówczas Buda stała się siedzibą węgierskich władców. W tym okresie - w XII wieku - na lewym brzegu rzeki wzniesiono Peszt. W XVI wieku okupacja turecka przekształciła oba miasta w siedzibę budańskiego paszałyku. Ślady tureckiej obecności przetrwały próbę czasu - mahometańskim miejscem pielgrzymkowym jest po dzień dzisiejszy mauzoleum Türbe Gül Baby. W okresie okupacji tureckiej do miasta ściągnęli również Grecy, Ormianie i Serbowie wznosząc wiele prawosławnych cerkwi, a także zachowane do dziś kąpielisko lecznicze Rác fürdő.


Obecnie Budapeszt to nowoczesna metropolia, która kusi wpisanymi na listę UNESCO zabytkami z okresu wpływów tureckich i potęgi Habsburgów. Podzielony na dwie części przez Dunaj, ma również wyraźny podział funkcyjny. Buda to przede wszystkim osiedla mieszkaniowe. Peszt z kolei pełni rolę centrum administracyjnego, handlowego i przemysłowego Węgier. Osiedla mieszkaniowe Pesztu to kwartały kamienic (Terézváros, Józsefváros, Angyalföld) lub wielkie blokowiska. Tu zlokalizowanych zostało większość parków i centrów sportu oraz miejsc rozrywki.

Loty z Berlina do Budapesztu znajdziesz w promocyjnych cenach już od 108 zł w obie strony.

Punkty obowiązkowe zwiedzania

Sam Budapeszt można podziwiać z jadącego lub płynącego tramwaju. Linia nr 2 wiedzie wzdłuż Dunaju. Na jej trasie znajduje się Parlament, Nowy Teatr i Pałac Sztuki.


Trasa tramwaju numer 2


Najważniejszym historycznym obszarem Budapesztu jest Wzgórze Zamkowe w całości wpisane na listę UNESCO. Główną atrakcją wzgórza stanowi Zamek Królewski, w którego wnętrzach mieści się Muzeum Historii Budapesztu i Węgierska Galeria Narodowa. Tyły zamku ozdabia najpiękniejsza fontanna miasta przedstawiająca scenę królewskiego polowania. Ze wzgórza rozpościera się panoramiczny widok na miasto, u jego stóp mieszczą się natomiast renesansowe ogrody. Niedaleko zamku zlokalizowany jest Labirynt Zamku Królewskiego – atrakcja dla miłośników podziemi.


Zamek Królewski


Inną ważną atrakcją dzielnicy zamkowej jest pochodzący z XIII wieku Kościół Macieja, w którym odbywały się królewskie koronacje. Obecny kształt budowli nadano w XIX wieku. Z początku XX wieku pochodzi natomiast inny ważny i jednocześnie największy kościół stolicy - imponująca Bazylika św. Stefana. Tuż przy niej mieści się zabytkowy gmach Opery Narodowej. Obiekty te zlokalizowane są w pobliżu jednej z najpiękniejszych ulic Europy – znajdującej się na liście UNESCO - Alei Andrassyego. Wzdłuż 2,5 kilometrowej trasy  można podziwiać perły architektury, głównie w stylu eklektycznym.


Ważnym punktem turystycznym tej okolicy jest również Plac Bohaterów upamiętniający ofiary I Wojny Światowej. Symbolem miasta jest natomiast niewątpliwie monumentalny budynek Parlamentu, do którego wzniesienia wykorzystano 40 kilogramów złota oraz 40 milionów cegieł.


Budynek parlamentu

Budapesztański Kazimierz

Jednym z najciekawszych miejsc stolicy Węgier jest Siódma dzielnica Budapesztu, nazywana potocznie Miastem Elżbiety. Dawna dzielnica żydowska to dziś jedno z najmodniejszych punktów spotkań. Otworzono tu tzw. bary w ruinach, czyli knajpy funkcjonujące w dziedzińcach i wewnątrz opuszczonych budynków.


Najpopularniejsze bary i restauracje mieszczą się wzdłuż ulicy Kiraly utca. Zagłębie kolorowych knajp znajduje się również wzdłuż połączonych ze sobą dziedzińców o nazwie Gozsdu Udvar. W dzielnicy przypominającej krakowski Kazimierz mieści się również Street Food Karavan - obszar z food truckami i ulicznym jedzeniem. Najważniejszym zabytkiem dzielnicy jest Wielka Synagoga i cmentarz żydowski. To największa czynna synagoga w Europie.

Coś dla ciała i różnych zmysłów

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji miasta jest rejs po Dunaju. Widok na rzekę i zabytki zlokalizowane wzdłuż Dunaju uzyskamy spacerując Mostem Łańcuchowym. Most jest pięknie podświetlony nocą. W okolicy znajduje się słynny hotel Gresham Palace. Warto wejść do środka i zobaczyć jego bogato urządzony hol.


Most Łańcuchowy


Budapeszt od zawsze znany był jako centrum uzdrowiskowe z wieloma łaźniami i termami. Pierwsze termy powstały jeszcze w czasach rzymskich, wiele wzniesiono za okupacji tureckiej. To ciekawa opcja po trudach zwiedzania wielkomiejskich atrakcji.


Chwilę wytchnienia po obejrzeniu miasta można znaleźć również w Parku Miejskim. Oprócz okazów botanicznych, największą jego atrakcją jest Zamek Vajdahunyad oraz repliki budynków z różnych epok. W parku mieści się również ZOO (jedno z najstarszych w Europie). To gratka nie tylko dla miłośników okazów fauny z całego świata. W środku mieści się wiele historycznych budynków, z których najbardziej godna polecenia jest słoniarnia.


Rejs po Dunaju

Zakupy i kuchnia

Najbardziej znaną z hali targowych jest Centralna Hala Targowa. Budynek z zewnątrz przypomina zabytkowy dworzec. Na dolnym poziomie znajdują się stoiska spożywcze, a na piętrze w korzystnych cenach można zjeść szybkie dania kuchni węgierskiej. Jej smak cieszy się uznaniem wśród turystów.


Centralna Hala Targowa


Tradycyjna kuchnia bazuje na mięsie, warzywach sezonowych, owocach i świeżym chlebie. Dominującą przyprawą jest słodka papryka w proszku. Najbardziej znane potrawy to gulasz, pieczony na oleju placek langosz, leczo oraz zupa rybna. Z deserów warto spróbować Tort Dobosa wykonany z ciasta biszkoptowego, kremu czekoladowego i karmelu. Popularna jest również strucla, czyli rolada z owocowym, serowym, orzechowym lub makowym farszem oraz naleśniki z orzechami i polewą czekoladową (a la Gundel).