Bristol - miasto 400-letniego pubu i 414-metrowego mostu

Można powiedzieć, że Bristol to miasto o bogatej historii i ciekawej architekturze. Tak przecież przedstawiany jest w każdym przewodniku turystycznym. My jednak wolimy powiedzieć, że Bristol to miasto opowieści o niezwykłych ludziach, wielowiekowej przeszłości oraz o małych, codziennych radościach.Bristol nie jest tak obleganym kierunkiem turystycznym jak chociażby Londyn. Ma jednak wiele do zaoferowania tym którzy zdecydują się wybrać mniej popularny cel podróży. Co ciekawe, to właśnie Bristol został okrzyknięty najlepszym miastem do życia w Wielkiej Brytanii, bo łączy klimat małego miasteczka i atrakcje życia w metropolii. Tanie loty do Bristolu zachęcają, by skorzystać z okazji i przekonać się o tym. Co warto zobaczyć (i przeżyć!) po dotarciu na miejsce?

Spacer po Clifton Suspension Bridge

To niezwykły most wiszący, który został oddany do użytku w 1864 roku i od ponad 150 lat nie wymagał poważniejszych napraw. Ma długość 414 metrów i jest zawieszony na wysokości 75 metrów. Na ówczesne czasy była to niezwykle nowatorska budowla. Spacerować można po nim bezpłatnie (i podziwiać niezwykłe widoki), natomiast za przejazd samochodem pobierane jest myto. Właśnie z tego mostu został oddany pierwszy skok na bungee. Okazało się również, że jedna z podpór Clifton Suspension Bridge jest zbudowana na skale pełnej jaskiń połączonych tunelami, które obecnie stanowią dodatkową atrakcję dla turystów.Koniecznie zapamiętaj nazwisko inżyniera, który zaprojektował most. Nazywał się Brunel i jeszcze do niego wrócimy. Co ciekawe, wyprzedził Szekspira, Newtona i Darwina w rankingu 100 najważniejszych Brytyjczyków w historii. Zajął drugie miejsce zaraz po Churchillu.


Przechadzka po mieście

Być w Bristolu i nie wejść do pubu na lokalne piwo lub cydr to jak być w Londynie i nie widzieć Big Bena. To niezwykle urokliwe miejsca, w których warto rozpocząć przygodę z miastem albo zatrzymać się na chwilę przerwy w zwiedzaniu. Niezwykły jest fakt, że w Bristolu funkcjonuje stary pub The Hatchet in otwarty w 1606 roku!Po zregenerowaniu sił warto przejść się ulicami miasta. Trafimy na piękne kościoły i katedry (m.in. na Katedrę Bristolską i kościół St. Mary Redcliffe z XIII w., uznawany za najpiękniejszy kościół w Anglii). Można zajrzeć również do Theatre Royal, teatru funkcjonującego nieprzerwanie od 1766 roku. Trafimy także na miejsca przypominające o II wojnie światowej, która dla Bristolu była fatalna w skutkach na miasto zrzucono kilkanaście tysięcy bomb i pocisków. Świadectwo tamtych dni nosi kościół św. Piotra w Castle Park, który nie został odbudowany.


Przechadzając się ulicami miasta, koniecznie należy przyjrzeć się muralom. Niektóre z nich są stworzone przez legendę street art’u, Banksy’ego, który pochodzi właśnie z Bristolu. Jego prace znajdziemy np. w niewielkim, ale dobrze prowadzonym ZOO oraz na skrzyżowaniu Park i Frogmore Street.


Historia przeplatana codziennością

Historia tego miejsca sięga 60 000 lat. Znaleziska archeologiczne dowodzą, że w miejscu dzisiejszego miasta znajdowały się osady ludzi z paleolitu. W czasie panowania Rzymian na Wyspach, na terenie współczesnego Bristolu powstała osada Abona. Miasto natomiast zaczęło kształtować się w XI wieku. Dzięki portowi rosło w siłę, ale ma też w kartach historii niechlubny zapis – było ważnym ośrodkiem dla handlarzy niewolników.Dziś przeszłość Bristolu nie jest ukrywana i chyba tą szczerością miasto podbija serca turystów. Obok nowoczesnych budynków znajdziemy dom w stylu gregoriańskim, który został otwarty dla zwiedzających. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć, jak żył bogaty plantator, a jak jego służba. Jeden z mostów nazwano imieniem niewolnika, by oddać hołd prawie 500 tysiącom czarnoskórych, których przywożono do portu.


Na pewno podczas spacerów natkniesz się na SS Great Britain. To statek zaprojektowany przez Brunela twórcę niezwykłego wiszącego mostu, którego kojarzysz z początku artykułu. Obecnie statek pełni funkcję muzeum, w którym można dowiedzieć się, w jakich warunkach podróżowano 150 lat temu. Statek został ukończony w 1843 roku i był wówczas największym statkiem na świecie, a genialny inżynier wprowadził do jego konstrukcji kilka innowacyjnych pomysłów.

Bristol wart poznania

To tylko niewielka część atrakcji oferowanych przez miasto. Jest ich dużo więcej i warto je zobaczyć zwłaszcza że tanie loty Poznań Bristol pozwalają na podróż w niskiej cenie. Pomyśl, że to miasto zaczęło snuć swoją opowieść już w XI wieku. Bogactwo doświadczeń i różnorodność związanych z nim ludzi robią ogromne wrażenie. I zachęcają, by zobaczyć choć fragment tego, co skrywa Bristol.