Stolica Holandii to zagłębie kanałów. Jest ich aż 160. Ich łączna długość to blisko 75 km. Znajduje się tu też ok. 2500 pływających domów. Zapewnia to wyjątkowy układ urbanistyczny i malownicze widoki, dzięki którym Amsterdam śmiało można nazywać „Wenecją północy”.

amsterdam-kanaly-infoloty.jpeg
Jeden z licznych w Amsterdamie kanałów i mostów

Miasto jest również królestwem rowerów, muzeów z cennymi kolekcjami malarstwa flamandzkiego, a także ojczyzną Heinekena oraz klubu piłkarskiego Ajaks. Nie zawiedzie też miłośników sera, krajobrazów z wiatrakami oraz sztuki florystycznej. Wiosna to idealny moment, by wsiąść w samolot do Eindhoven i za niecałe 100 PLN zobaczyć pola pełne tulipanów. Z lotniska dzieli nas w zasadzie “rzut beretem” do Amsterdamu. Dostać się tam można bezpośrednio autobusem.

Miasto kupców i finansjery

Początki miasta datowane są na XIII wiek. W XV w. Amsterdam stał się najważniejszym miastem handlowym Holandii. W XVI w. osiedlili się tu bogaci Żydzi uciekający przed prześladowaniami religijnymi. Zamieszkują miasto do dziś, zajmując się tym, czym ich przodkowie – obróbką i handlem diamentami. Miasto wzbogaciło się również dzięki kontaktom handlowym z Indiami i koloniom.

amsterdam-centrum-nauki-nemo-infoloty.jpg

Zabytki na miarę stolicy z zamorskimi koloniami

Wieki silnej pozycji gospodarczej przełożyły się na liczbę zabytków. Miasto ma ich ponad 7000. Stanowią je kościoły, kamienice, mosty, fortyfikacje i giełdy.
W historycznym centrum uwagę przyciąga Pałac królewski, uznawany za najważniejszy zabytek holenderskiego Złotego Wieku. W całej Holandii są tylko cztery takie obiekty. Niedaleko znajduje się luksusowy historyczny Hotel Krasnapolsky, założony w drugiej połowie XIX wieku przez naszego rodaka. Piękno architektury sakralnej to na pewno wybudowany w XV w. Nieuwe Kerk, w którym odbywają się zaprzysiężenia władców Holandii i ceremonie zaślubin rodziny królewskiej. Z kościołów protestanckich warto zobaczyć najstarszy w Amsterdamie Zuiderkerk, oraz również XVII wieczny Westerkerk (obok znajduje się dom Anny Frank). Będąc w centrum, nie można też przeoczyć dawnej siedziby Kompanii Wschodnioindyjskiej. Centrum miasta to kraina kamienic mieszczańskich z XVII i XVIII w. Są one niezwykle charakterystyczne – bardzo wąskie (ze względu na podatki, które naliczane były według szerokości budynku), kolorowe, pochylone do przodu, z framugami okien pomalowanych białą farbą. Zanim przepłyniemy się łodzią po kanale (1h) warto przejść się jedną z ważniejszych ulic metropolii – Damrak.

amsterdam-kamienice-infoloty.jpeg

Ikony miasta – kanały i krzywe kamienice w rozmiarze XS

Amsterdam jest miastem kanałów w większym stopniu niż Wenecja – tu jest ich więcej. W centrum, nad ich wodami toczy się życie towarzyskie, przy ich brzegach funkcjonują liczne restauracje i puby. Koniecznie należy zjeść typową przekąskę holenderskę BROODJE HARING, czyli kanapkę ze śledziem.

amsterdam-kanaly-infoloty.jpeg

Najbogatsze kamienice mieszczą się przy kanale Panów. Niezwykłej urody jest również kanał Bloemgracht. Tuż przy nim, w ścisłym centrum, mieści się też jeden ze sławniejszych targów kwiatowych – Bloemenmarkt. Warto też udać się nad kanały: Brouwersgracht (Kanał Piwowarów) i Leligracht (Kanał Lilii). Z mostów – jest ich tu ponad 1000 - za najpiękniejszy uchodzi zbudowany w 1620 r. Magere Brug. W Amsterdamie znajdziemy dużo terenów zielonych - popularnością cieszy się Vondelpark położony w pobliżu dwóch znanych muzeów: Rijksmuseum oraz Van Gogha.
Loty z Warszawy do Eindhoven znajdziesz już od 69 zł w obie strony.

Zagłębie muzeów

Amsterdam to magnes dla miłośników muzeów. W Muzeum Narodowym - Rijksmuseum z XVII w. - można podziwiać bogatą kolekcję malarstwa holenderskiego w tym m.in. dzieła Rembrandta („Nocna straż”) i Vermeera („Dziewczyna z perłą”). W Muzeum Vincenta Van Gogha znajdziemy największą kolekcję dzieł mistrza na świecie (aktualnie ponad 200 obrazów). Tu też znajdują się obrazy innych sławnych impresjonistów, w tym Paula Gauguina i Toulouse-Lautreca.
amsterdam-rijksmuseum-infoloty.jpeg
Amsterdam to też siedziba Muzeum Erotyki, Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopi, Muzeum Heinekena, Muzeum Sera, Tulipanów, czy też Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud. Ciekawe jest futurystyczne centrum nauki Nemo w kształcie kadłuba statku. W mieście zobaczyć można również okręt będący wierną repliką statku Kompanii Wschodnioindyjskiej (okręt De Amsterdam). Niedaleko stolicy mieści się najsłynniejszy skansen z wiatrakami - Zaanse Schans.
amsterdam-skansen-zaanse-schans-infoloty.jpg

Zakupy i kuchnia

W każdy poniedziałek w stolicy Holandii odbywa się Noordermarkt, gdzie można doszukać się perełek wśród antyków, książek, ciuchów w stylu vintage oraz przedmiotów z drugiej ręki.
Będąc na miejscu warto zaopatrzyć się w holenderski ser, czy też brelok w kształcie holenderskiego chodaka.

amsterdam-chodaki-infoloty.jpg

Kuchnia holenderska nie różni się specjalnie od innych północnoeuropejskich. Podstawowymi składnikami większości tradycyjnych dań obiadowych są: ziemniaki, warzywa, mięso i ryby. Popularne są też zupy. W związku z wpływami kuchni indonezyjskiej, Holendrzy stosują od nas więcej przypraw korzennych.

amsterdam-ser-infoloty.jpg

Amsterdam jest najbardziej multikulturowym miastem na świecie – na stałe mieszkają tutaj przedstawiciele 178 narodowości. To miasto o wielu obliczach. Są tu obiekty o wadze historycznej, malownicze kanały i parki oraz dzielnica czerwonych latarni. Każde z tych miejsc jest ciekawe i wyjątkowe.